Krize skončila, zapomeňte

babiš sobotka šerm
19.5.2017 17:40
Krize vlády spočívající především ve snaze na jedné straně ČSSD eliminovat Andreje Babiše z vlády a naopak na druhé straně ve snaze hnutí ANO Babiše ve vládě udržet, skončila. Hlavní aktéři budou sčítat zisky a ztráty, živé i mrtvé. Sociální demokracie se oprávněně domnívá, že v tomto krátkodobém boji zvítězila. Neměla by však přeceňovat váhu tohoto vítězství.

 

Ilustrační montáž z produkce ateo.czPak mu nepomůže ani svěcená voda. Předpokládejme, ale pracovně, že závěry OLAFu nebudou tak radikální a umožní i jiný, nežli kriminalizující výklad. Pak to Andrej Babiš přežije politicky a sociální demokracie po momentálním vítězství v této srážce nedosáhne ničeho. Zdá se, že v celé záležitosti vládní krize ztratí politické body prezident Miloš Zeman. Zbytečně prodlužoval krizi, uprostřed ní odjel do Číny, aniž naznačil, jak by si krizi reálně představoval řešit a exponoval se jednoznačně na straně Babiše. A. Babiš jej v tom v určitém okamžiku nechal samotného.

Řekněme si otevřeně, že pro M. Zemana průběh krize musel znamenat značné emoční vypětí. Což se projevilo i při státní návštěvě Číny, kdy M. Zeman projevoval značné známky vyčerpanosti. Lidé v okolí Miloše Zemana by příště měli velmi pečlivě zvažovat, jak náročný program Miloši Zemanovi na zahraniční cestě připravit. Zda je opravdu nutné, aby se Miloš Zeman scházel s nejbohatším mužem Číny, který ovšem v České republice nehodlá investovat ani jüan.

To je prostě místní kuriozita, kterou by si mohl prezident odpustit a ti, kdož toto setkání zajistili, by měli zpytovat svědomí. Budoucí ministr financí Pilný je pro hnutí ANO ohromnou výhrou. Není to oslabení, ale posílení hnutí ANO před volbami. Pilný kandiduje, bude na očích veřejnosti a bude získávat politické body. Jeho jmenování počátkem příštího týdne do ministerstva financí vládní krize končí. Je otázka, o čem bude příští krize této vlády, jejíž ukončení si nikdo z vládních stran nepřeje, ale předvolební zápas o hlasy voličů již zahájili všichni.

Jiří Paroubek

Ilustrační montáž z produkce ateo.cz

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Na odklad odvolání ministra financí se lze dívat i z jiného úhlu. Pan prezident dal aktérům čas a ti se nakonec domluvili mezi sebou, ku prospěchu koalice i celé země. Někdy je nejtěžší, ale také nejlepší, nedělat právě nic. Čas dokáže obrousit i velmi ostré hrany. Když se podíváme na situaci po parlamentních volbách, tak není vyloučeno, že staronová koalice, s jinými mocenskými poměry a pozměněným obsazením bude pokračovat dál. Její výhodou byla a bude velká parlamentní většina, tedy i široké spektrum podporovatelů z řad voličů, návaznost na období růstu atd. Nesmíme také zapomínat, že toto je ta koalice, kterou si přál prezident Miloš Zeman. Dovolím si ještě malou úvahu na téma vítězství M.Zemana v prvním kole lednové prezidentské volby. Není vyloučeno, že mu voliči hnutí ANO dají 20% z celkového počtu platných hlasů, voliči KSČM 13%, voliči ČSSD 8%, SPD 7% a voliči ostatních stran 3%. Dohromady 51%. Uznávám, že se jedná spíše o optimistický odhad, ale protože jsem posledně vhodil bílý lístek, tak se považuji za celkem nestranného amaterského prognostika. Kromě jiných předností, zápory vyjmenoval Jiří Pehe dnes na Novinkách, má pan prezident za sebou váhu svého úřadu, odmítavý postoj k přijímání migrantů, také dokázal modifikovat svůj vztah k EU a Euru a není spojen se zprofanovanými stranami ODS a TOP.