LEV 21: Prezidente Zemane, okamžitě ukončete dobrodružství Rusnokovy vlády

obrazek
2.7.2013 16:35
Česká veřejnost má v posledních dnech možnost sledovat "reality show", kdy prezidentem Milošem Zemanem pověřený premiér Jiří Rusnok sestavuje "vládu odborníků". Konec celého příběhu by měl přijít už příští středu, kdy by měla hlava státu tuto "prezidentskou" vládu jmenovat. Vedení LEV 21 v čele s Jiřím Paroubkem se proti přístupu prezidenta již několikrát ohradilo. Teď Zemanovi vedení posílá otevřený dopis, ve kterém jej vyzývá, aby dobrodružství Rusnokovy vlády okamžitě ukončil. "Vláda Jiřího Rusnoka se sestavuje stejným způsobem, jako když kočička s pejskem ve slavné pohádce Karla Čapka klohnili dort," píše se v dopise podepsaném expremiérem Jiřím Paroubkem.

Plné znění dopisu vedení LEV 21 prezidentu republiky:

Vážený pane prezidente, 

zdrcující část české veřejnosti přivítala zasloužený pád Nečasovy vlády v závěrečném ohromujícím skandálu. Určitě není v zájmu většiny našich spoluobčanů ani to, aby vznikla nová Nečasova vláda, již bez Nečase, v čele se zcela nekompetentní M. Němcovou. 

Pověření J. Rusnoka sestavením nové vlády však od počátku vnímáme s velkými rozpaky. J. Rusnok byl po dlouhou dobu hlásnou troubou privátních penzijních fondů a má plnou morální spoluodpovědnost za vznik protilidové a neúspěšné reformy penzí.

Je po dlouhou dobu - spolu s dalšími liberálními ekonomy - členem tzv. NERVu, který nese faktickou spoluodpovědnost za pravicové pseudoreformy Nečasovy a Topolánkovy vlády. Nikdy jsem neslyšel, že by J. Rusnok proti těmto tzv. reformám veřejně protestoval anebo nabízel rezignaci. 

Vláda J. Rusnoka se sestavuje stejným způsobem, jako když kočička s pejskem ve slavné pohádce K. Čapka klohnili dort. Vedle zajímavých osobností jsou tam podivné figury bez odborné erudice (M. Benešová, J. Balvín ad.). Tato vláda nemá žádnou šanci získat důvěru ve sněmovně a zejména nebude schopna prosadit v prvním čtení návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2014. Republiku tak čeká rozpočtové provizorium, které významným způsobem zkomplikuje financování státu a veřejných korporací a zhorší pozici českého státu na finančních trzích. 

Jedinou správnou cestou v této situaci je co nejrychlejší ukončení experimentu se sestavou kabinetu Vašich více nebo méně neschopných, ale hlavně nikým nevolených přátel. A poté by mělo následovat pověření politika v posledních volbách do sněmovny vítězné strany - ČSSD - sestavením nové vlády, která by již mohla mít reálnější šanci: 

  • získat důvěru ve sněmovně
  • prosadit v prvním čtení návrh zákona o státním rozpočtu
  • a dohodnout s pravicí termín předčasných voleb

Oba poslanci strany LEV 21 ve všech těchto cílech minoritní vládu ČSSD podpoří. 

Alespoň z části byste takovou změnou svého neuváženého rozhodnutí splatil dluh, který máte vůči české levici z voleb do sněmovny v roce 2010, kdy volební neúspěch strany SPOZ, jejímž jste byl lídrem, otevřel dveře dokořán vzniku pravicové vlády Nečase, Kalouska a Bárty. 

Za vedení strany LEV 21,

Jiří Paroubek, předseda strany LEV 21


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Krajtl

Křičet nemá cenu, nahoře Vás oslyší, avšak tohle je dobrý tah, snad Vás Ekonomové vyslyší...