M. Zeman chce jen slabou ochranu národních parků

krnap
15.2.2017 18:30
Minulý týden schválili senátoři takovou novelu zákona o ochraně přírody, která prakticky otevírá cestu k likvidaci českých národních parků. Senátní novelu nyní podpořil i prezident Zeman.

Když senátoři v lednu tohoto roku přijali novelu zákona o ochraně přírody, ministr životního prostředí Branec k tomu uvedl: „Poslanci budou v příštích týdnech rozhodovat o tom, zda v České republice budeme mít v budoucnu národní parky se zachovalou přírodou, nebo zda budeme ochranu naší nejcennější přírody deklarovat jen na oko.“

Novela zákona o ochraně přírody, kterou senátoři nakonec ve své verzi schválili, povyšuje práva obcí v národních parcích, a obce by tedy podle tohoto znění novely mohly získat více možností, jak nakládat se svými územími ležícími v národních parcích. Z návrhu zákona také zmizely dlouhodobé cíle ochrany národních parků. Národní parky zkrátka, pokud tato novela vstoupí v platnost, nebudou nadále ani náznakem požívat tolik ochrany jako doposud.

Nyní ministra Brabce přijal prezident M. Zeman a tématem jejich schůzky byl právě zákon o ochraně přírody. Ministr Brabec se M. Zemana na této schůzce snažil přesvědčit, že senátní novela zákona pro národní parky není zrovna to pravé ořechové. I po této schůzce však stojí M. Zeman na straně senátní novely zákona o ochraně přírody, která v podstatě likviduje národní parky, a chystá se příští týden přijít tuto podobu novely zákona podpořit do poslanecké sněmovny.

Prezident Zeman je velkým zastáncem vybudování kanálu Dunaj – Odra – Labe, přezdívanému díky velkému prezidentovu zájmu o tuto výstavbu také Zemanův kanál, o kterém je známo, že kromě nulového ekonomického přínosu by měl také velmi neblahé dopady na některé ekosystémy. A na přírodě by tento kanál, jehož výstavba by stála přes 200 miliard korun, napáchal škody za desítky miliard. Člověk si řekne, že M. Zeman natolik stojí o výstavbu kanálu, aby tady po něm něco velkého a hmatatelného zbylo. Proč však Miloš Zeman podporuje novelu zákona o ochraně přírody, která ochranu národních parků téměř ruší, to už pochopit prostě nejde…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.