Má ministr kultury Staněk opravdu odejít?

stanek ct24
29.4.2019 15:21
Otázka i odpověď zní: Proč by měl vlastně odcházet?

Několik tisíc lidí se již podepsalo pod petici žádající jeho odchod kvůli odvolání šéfů dvou galerií. Národní galerie v Praze a galerie v Olomouci. Obávám se, že signatáři petice nejsou vůbec schopni objektivně vnímat fakta. Pokud je pravda, a já nemám důvod o tom pochybovat, že ředitel Národní galerie měl také smlouvu s Národní galerií, a to jaksi ve „vedlejšáku“, na zajištění pořádání nějaké výstavy či jiné akce v rámci Národní galerie coby kurátor, je to do nebe volající. To je, jako kdyby si nějaký ministr ještě udělal poradenskou smlouvu v rámci svého resortu na zpracování například nějaké pracovní agendy. Prostě vůbec nechápu, že se to mohlo stát. A pokud se to skutečně stalo, pak vůbec nechápu kulturní pracovníky a další část veřejnosti, která žádá odvolání ministra kultury a zdůvodňuje to údajnými normalizačními praktikami.

Mimochodem, neumím si vůbec představit, že za komunistické normalizace (léta 1970-1989) by si ředitel nějakého podniku sám podepsal „vedlejšák“ v rámci tohoto podniku, aby si zvýšil svou životní úroveň. Vůbec nerozumím způsobu uvažování šéfa Národní galerie, ale také těch, kteří ho kryjí. Jiná věc je, jestli bylo od ministra kultury obratné takovouto personální změnu udělat pár týdnů před volbami a vyvolat tak tuto řetězovou reakci. Pokud je ale pravda, co ministr Staněk sdělil veřejnosti, nelze než jej politicky podpořit.

Z tohoto hlediska vůbec nechápu vymezení se dvou místopředsedů ČSSD, prvního místopředsedy Onderky a místopředsedy strany a ministra zahraničí Petříčka, vůči Staňkovu rozhodnutí. Pokud Staněk nelhal ve svém zdůvodnění odvolání Fajta, pak by jej měli naopak oba dva čelní funkcionáři a to v rámci boje proti klientelismu, podržet alespoň tak, jak to udělal předseda strany Hamáček.

Několik týdnů před volbami ostatně ČSSD vůbec neprospívá to, že vedoucí činitele této strany dávají veřejně najevo své diametrálně rozdílné názory na činnost svého stranického a ministerského kolegy. Zejména ministr Petříček, který je v mnoha směrech politickým klonem K. Schwarzenberga, by měl být ve svém vyjadřování k ministerskému kolegovi mnohem zdrženlivější. V každém případě, pokud vedení ČSSD nějakým rozumným způsobem rychle nevyřeší celou kauzu, bude to znamenat ve volbách za čtyři týdny ztrátu politických bodů. To je velká škoda a velká politická chyba.

Ovšem teď hledat řešení, které by stálo co nejméně politických bodů, bude již velmi složité. Už také proto, že do celé záležitosti vstupuje také premiér Babiš, který nepochybně bude chtít vytěžit nějaké politické body před volbami pro své svěřence.

Jiří Paroubek

 

 

Foto: Ministr Staněk ve vysílání ČT24

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.