Mají letní průzkumy význam?

babis zaoralek
16.7.2017 14:01
Zvolna dobíhají průzkumy veřejného mínění, dy agentury provedly sběr dat ještě v červnu nebo na počátku července.

Takovým průzkumem je také výzkum agentury FOCUS z přelomu června a července. Podle této agentury si hnutí ANO proti předchozímu průzkumu polepšilo na 29,3 % (zhruba růst o půl procenta). Naopak sociální demokracie by oslabila na 16,4%.

Je ovšem potřeba říci, že průzkum byl proveden na vzorku 543 respondentů, kteří jsou rozhodnuti volit určitou politickou stranu. Zkrátka vzorek není zcela reprezentativní.

Komunisté podle FOCUSu by získali 11,8 %, ODS 10,9 %, TOP09 7,2 %a do sněmovny by se dostala i Okamurova SPD (5,7%) a dokonce i Piráti (5,2%).

Myslím, že čísla tohoto průzkumu jsou skutečně poněkud deformována malou velikostí vzorku, ale možná ta základní tendence, kterou postihuje, je validní. To znamená stálý značný předstih ANO před ČSSD a její další oslabování. Naopak ANO zaujímá stabilní pozici, případně mírně posiluje.

Průzkum FUCUSu také odhaluje, že do parlamentu by se nedostala volební Koalice Lidovců a Starostů

Poněkud přesněji vyznívají průzkumy společnosti STEM, a to také s přihlédnutím na dlouhodobější srovnání zveřejňovaných preferencí a skutečných volebních výsledků.

Podle v pondělí publikovaného průzkumu by hnutí ANO získalo 32,9 %, na druhém místě by skončila KSČM s …14,3 %.

Pro ČSSD je zvláště ponižující, že klesla za komunisty na třetí místo s podporou 13,3%.

Také v tomto průzkumu by do parlamentu nepronikla Koalice Lidovci a starostové (ČSL by volilo 6,7 procenta obyvatel a STAN 1,9 procenta).

V Lidovém domě už přitom na základě nepříliš přesných (a spíše vhodných průzkumů) někteří jásají, že se podařilo zastavit pokles volebních preferencí. Myslím, že tomu nic nenasvědčuje.

Faktický volební výsledek je podle mého na úrovni někde mezi 8 – 10%.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Souhlasím, že každý takovýto "průzkum" je značně nejistý.

Ale nejvíc určitě potěšily předvolební dárky  p. Bureše.

Ono "odtržení od jeho medií" ..... {#emotions_dlg.embarassed}

A hlavně ono odvolání z funkce a uvedení do pozice mučedníka. 

A tím pádem ta fůra času na rozdávání pamlsků!

Budu lehce parafrázovat Vaši větu: "Kdo z jiných představitelů politických stran to má, pánové?"

Věřím průzkumu u "Lidovců a spol." Platí zde ono přísloví, že když si na sebe stoupnou

dva trpaslíci, stejně nemohou hrát dobře košíkovou.