Minikrize ve vládní koalici

Jiri-Paroubek-1403-02
18.6.2019 16:30
Sdělovací prostředky, zejména ty babišožroutské, s velkou chutí a potěšením informovaly o nejnovější „vládní krizi“. Ta vznikla tak, že se předseda ČSSD Hamáček pozastavil nad podporou kandidáta SPD do Rady ČTK Semína, při nedávném tajném hlasování ve sněmovně poslanci hnutí ANO.

Předseda klubu hnutí ANO v Poslanecké sněmovně J. Faltýnek dnes ráno v ČT24 nepopřel to, že z vedení klubu ANO ve sněmovně odešla členům poslaneckého klubu této strany SMS zpráva před prvním kolem volby členů Rady ČTK, kde jim bylo doporučeno volit do Rady ČTK Semína. Nad jménem Semína se zhrozil nejen předseda ČSSD, ale také například židovské organizace, které jej považují za zcela nevhodného člověka pro členství v Radě ČTK.

Jan Hamáček zcela správně upozornil na tento problém, kdy za zády ČSSD, která tvoří s hnutím ANO vládní koalici, si hnutí ANO dohodne s SPD v jakési „stínové koalici“ podporu kandidáta, který zřejmě konvenuje nejen SPD, ale také a zejména Andreji Babišovi. Pokud by toto sociální demokracie, byť jako juniorní partner ve vládě, tolerovala, byl by to případ politického trumbelínství první třídy.

Je dobré si vyjasnit vztahy v situaci, která je pro celou koalici pro hnutí ANO, ale zejména pro ČSSD mimořádně delikátní. Pravicové opoziční strany se dohodly na hlasování o nedůvěře vládě, což sociální demokracii, ať si to přeje či nikoliv, ještě více připoutá k vládě A. Babiše. A kromě toho, v neděli se očekává největší protivládní protest od sametové revoluce proti kabinetu, v němž je sociální demokracie zastoupena. Sociální demokracie potřebuje k rekonstrukci své politické pozice „klid na práci“, který ovšem nepřichází. Tentokrát to není její vinou…

ČSSD jde o to, v nastalé situaci ztratit co nejméně politických bodů, když už se nepodaří s určitostí žádné další získat.

Jiří Paroubek

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Mediálně zajímavá kauza volby pana Semína alespoň dočasně zastíní Milióny chvilek, Předběžný audit a Čapí hnízdo. Navíc je to příběh se šťastným koncem, kdy si vládní ANO s partnerem z ČSSD padnou, před kamerami a objektivy, do náruče. Tedy dočasně, do dalšího kola volby členů rady ČTK. Objektivně je pro hnutí ANO výhodné dát panu Semínovi dostatek hlasů a odvrátit pozornost, neboť vidina ztráty vlivu na tzv.veřejnoprávní média je po Sluníčkáře hrozbou z nejvážnějších a naskočí na ni s plnou vervou.