Ministryně obrany na odstřel

šlechtová ateo
23.5.2018 12:34
Ministryně Šlechtová nebyla nikdy mým šálkem čaje. Musím ale říci, že ve funkci ministryně obrany podává podstatně lepší výkon, nežli tomu bylo na ministerstvu pro místní rozvoj. Kritiku její práce, coby někdejší ministryně pro místní rozvoj, už nemá smysl opakovat, sděloval jsem ji ve svých článcích vcelku pravidelně. Jako ministryně obrany si ovšem paní Šlechtová nevede špatně.

Tu a tam někomu klepne přes prsty kvůli výběrovým řízením a kromě jednoho mediálního excesu, kdy její pes vévodil pietnímu místu, které jako soukromá osoba navštívila, není možné říci, že by se z její strany objevovaly nějaké velké výstřednosti. Informace o jejích, údajně, rozmařilých zahraničních cestách přes letištní VIP salónky, jsou poněkud nahlouplé. Pokud má ministr někam cestovat (a to se týká vlastně každého člena vlády) mělo by to být důstojné. A upřímně, výdaj státu za letištní VIP salónek není ničím tak mimořádným. Chtít po ministrovi, aby cestoval v ekonomické třídě, je samozřejmě možné, ale je otázka, čemu to prospěje. Rozhodně to neprospěje úrovni jeho jednání v destinaci, do které ministr služebně letí. Ministr by se měl soustředit, přečíst si v letadle materiály, nebo si odpočinout cestou na místo určení. Na jeho letence v business class stát tolik nevykrvácí.

Jiná věc je, že se paní ministryně vcelku nepřípadně obouvá do rozpočtových záměrů budoucí vlády obsažených v jejím programovém prohlášení. Ministryně Šlechtová se dožaduje navýšení vojenského rozpočtu ČR rychle na 2% z HDP. To by ovšem znamenalo, že nám armáda každoročně zkonzumuje o několik desítek miliard korun více, nežli je tomu nyní. To, že si americký prezident před časem vzpomněl, že by americké zbrojařské společnosti potřebovaly vyšší zakázky, je sice hezké, ale českou vládu by to nemělo příliš dojímat. Fakticky by to znamenalo, že o tyto desítky miliard korun vyházené z okna na armádní výdaje navíc, by byly ochuzeny výdaje v kapitolách zdravotnictví, školství, vědy a výzkumu atd.. Ale také by třeba nebylo tolik peněz na navýšení penzí nebo mezd státních zaměstnanců.

Nevím, jestli paní ministryně věří na ruskou či čínskou vojenskou hrozbu. Já osobně tyto „hrozby“ považuji za čistě virtuální záležitost. Kromě toho i čelní představitelé EU, včetně předsedy evropské komise Junckera, varovali před bezhlavým přejímáním názorů amerického prezidenta na nutnost razantního navýšení vojenských výdajů. Paní ministryně možná taková svá stanoviska s lehkostí trousí s vědomím toho, že příště, tedy v následující vládě, již ministryní (zejména čehokoliv) nebude.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Nadužívání VIP salónku a vylepšení památníku černým čoklem nesvědčí o zdravém rozumu paní Šlechtové. Takovou hloupost by neudělala ani moje pětiletá vnučka. Jediné, co udělala paní ministryně správně, bylo to, že odmítla v demisi podepisovat mnohamiliardové zakázky. Zdá se, že velmi touží po zeleném suknu a vojenské kariéře. Doporučil bych ji návštěvu náborového střediska a může začít od píky.