Mnoho povyku pro nic kolem piva?

Jiri-Paroubek-1403-05
12.2.2020 13:38
Sociální demokracie musí mít v současné situaci, kdy se její volební preference pohybují kolem 5%, jasnou představu, jak věci řešit a z choulostivé situace se dostat. A jak se dostat nejprve do bezpečného pásma 7 až  10% volebních preferencí a během roku či dvou let se dostat na pozici nejsilnější levostředové strany.

Samozřejmě, že mě někdo může označit v této věci  za fantastu. Ale vše je v politice možné. Vzpomínám si, když jsem přišel v dubnu roku 2005 do čela vlády, že tehdy sociální demokracie byla s volebními preferencemi na 10%. Ale co víc, strana byla vnitřně rozvrácená, její kádry ztráceli sebedůvěru, organizace strany opanoval defétismus a chaos. Dnešní situace v ČSSD je podobná. Chci jen připomenout, že počátkem června 2006 (tedy zhruba 13 měsíců poté,  co jsem se stal premiérem) ve sněmovních volbách získala ČSSD podporu téměř jedné třetiny českých  voličů.
Samozřejmě, že pozici ČSSD ve veřejnosti zrovna neposilují politické  chyby, ke kterým dochází, a jež jsou viditelné  zejména u vedoucích funkcionářů ČSSD. Vezmu jen některé chyby z poslední doby.
Pokud se někteří místopředsedové ČSSD v průběhu dovolené svého predsedy sejdou s organizátory tzv. Milionu chvilek, aby s nimi přátelsky poklábosili, může to být vnímáno A. Babišem jako úder na solar na dálku. Ale žádný politický benefit pro ČSSD z toho není. Nechat se školit od mládenců, kteří za své poslaní berou zničení vlády, ve které je zastoupena svými ministry i ČSSD, a nastolení vlády pravice, nemá opravdu žádný politický smysl. Stejně tak nemá žádný smysl setkávání s politicky vyčpělou figurou, jako je K. Schwarzenberg. To už je možné zajet rovnou do muzea voskových figurín... Byť Schwarzenberg projevil v posledních týdnech tu a tam jakési delirium lucidum (jasnou chvilku), například ve svém vyjádření na adresu amerického prezidenta Trumpa, ohledně politické vraždy íránského generála Sulejmáního. 
L. Zaorálek se nerozpakoval před dvěma týdny  v poslanecké sněmovně zpochybňovat zprávu sněmovní komise k problematice privatizace OKD. Tuto politickou chybu lze jen těžko pochopit. Je to hezké, přátelské gesto vůči Sobotkovi a Pokornému, ale to je tak všechno. Prostě každý týden je něco.
Teď si pravicová opozice dělá šprťouchlata ze sociální demokracie ohledně jejich zatím blíže  nekonkretizovaných úvah na změnu daně na pivo. Pivo je v Čechách mimořádně populárním nápojem. Ještě když jsem pivo pil, chutnalo mi a pokládám české pivo za nejlepší na světě. V českých hospodách se u piva tradičně dělala politika. Proč dát do úst  návštěvníkům hospod takový vděčný diskusní dárek, který umožní zpochybňovat kompetentnost vlády v tak jednoduché otázce jako je DPH u piva. Proč má být točené pivo v hospodě jen s 10% sazbou DPH a naopak u stánků s pivem s 21% sazbou DPH? Jestli jsem dobře porozuměl zákonu, pak dokonce v případě piva točeného v hospodě s 10 % DPH, pro přes ulici prodávané pivo má být použita vyšší sazba DPH (?). Chodil jsem před mnoha a mnoha lety tatínkovi tu a tam pro pivo se džbánem do hospody v sousedním domě. A vím, že nás kluků tam stála vždycky malá fronta a čekali jsme na doručení na správnou míru, až spadne pivní  pěna ve džbánu. Proč by toto pivo mělo být dražší?
Toto rozhodnutí ministerstva financí je nepochopitelné a také zcela nekompetentní.
Je dobře, že se proti tomu sociální demokracie, byť pozdě, ale přece, chce vymezit. Kalouskové a další  si teď sice můžou dělat na adresu ČSSD vtípky, ale pro legraci jsou spíše oni a jejich výsledky minulého  vládnutí. Oni se ze svých blbostí, které v politice nadělali,  a zejména v ekonomice země přitom  udělali pěknou paseku, nikdy nepoučili a nikdy se za ně národu neomluvili. Proto také strany tradiční české  pravice žijí ve vymezené rezervaci zhruba 25 – 30% hlasů voličů   a mají jen nepatrnou perspektivu, že by znovu převzali odpovědnost za řízení státu. A já říkám, zaplať pánbůh. Chce-li ovšem sociální demokracie změnit svou dosavadní pozici a dostat se alespoň do bezpečného pásma volebních preferencí mezi 7 až  10%, musí změnit svůj politický postup i  taktický repertoár. Musí mít takový systém zpětné vazby, který upozorní na potenciální politické  chyby, které mohou nastat (a rozdílná sazba DPH u piva je jednou z velkých chyb vlády) tak, aby  chyby byly zachyceny ještě ve stádiu zrodu. 
Vše je řešitelné. Předseda ČSSD strany by měl vytvořit  neformální skupinu pro strategii, která by jej upozorňovala na potenciální chyby, kterých se může v zákonodárné oblasti, ale i v oblastech dalších,  tato strana a její vedení, ministři a poslanci se senátory dopustit. A takový systém práce by měl nastat prakticky ihned.
V podobné situaci jako se sazbou DPH u piva bude ČSSD také v otázce výstavby komunálních nájemních bytů. Slibovat řešení tohoto problému  budou před volbami všechny politické strany, ale zejména strany pravice neměly zájem v nedávné minulosti  tuto otázku řešit... V pražské městské radě dnes pravicové strany (a jiné tam nejsou) ukazují, že na řešení bytové problematiky prostě nemají...  Soc.dem. má ve svých řadách několik natolik erudovaných lidí, kteří mohou v krátké době v řádech týdnů připravit věcný návrh zákona a vzápětí i paragrafové znění navrhu zákona o financování komunální bytové výstavby, což by provětralo trh s byty.


Jiří Paroubek

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Shlédl jsem v Událostech na ČT24 pivní besedu na aktuální téma. Došel jsem k závěru, že poslanec Jan Skopeček z ODS pravděpodobně vůbec netuší, jak se prodejní cena tvoří nebo spoléhá na to, že většina voličů jeho strany o tom nemá zdání. Zkrátka každý argument je nám dobrý, abychom mohli poplivat současnou vládu.

Především ty hospodské, kteří nejsou plátci DPH,  to vůbec nemusí strašit, protože zaplatí složený měsíční paušál. Nadnesu příklad hostinského, který je plátcem DPH a pro jednoduchost prodává čtyři produkty. Tedy půllitr do sklenice, do džbánku, lahváče a utopence. Teoreticky si může zjednodušit situaci tak, že výslednou cenu všeho stanoví například na 25Kč, pochopitelně je u každého produktu jiná DPH a jiná marže, neboli zisk pro prodejce. Podstatné je to, že v okamžiku prodeje má už dávno vše připraveno v nějakém účetním programu, který používá a ze kterého vyleze účtenka. Zkrátka, stačí mu jednou a předem zadat výši DPH pro danou komoditu a je hotov. 

Pan Skopeček nám líčil situaci tak, že s každým prodaným pivem začne hostinský od velkoobchodní ceny, přidá vždy svou stejnou marži a zákonné DPH, vyjde mu cena jednoho točeného piva na setiny haléře a on si nebude umět poradit. Vtip je v tom, že ten hostinský si cenu už dávno zaokrouhlil nahoru a chytrý software mu zbytek, obráceným postupem od konečné ceny, dopočítal.