Mohou ANO a ČSSD po volbách pokračovat?

Jiri-Paroubek-1403-02
1.9.2017 15:31
V rozhovoru v dnešním Právu prof. Jičínský vysvětluje, proč by hnutí ANO a ČSSD mohly pokračovat i po sněmovních volbách ve vládní spolupráci. Čistě početně vzato by to jistě možné bylo a nepotřebovali by k tomu možná ani třetího koaličního partnera. Tedy možná. Zatímní vývoj volebních preferencí říká, že by hnutí ANO mohlo ve sněmovních volbách dosáhnout volebního výsledku mezi 25 – 33 %. A sociální demokracie by mohla dosáhnout výsledku mezi 10 – 14 % hlasů. Čistě aritmeticky i technokraticky vzato tedy žádný problém vidět není. Obě strany si mohou jen prohodit vládní role, vyměnit pár ministerstev a zůstat ve vládě.

Je samozřejmě otázkou, jak se do preferencí hnutí ANO promítne policejní zákrok vůči předsedovi Babišovi a předsedovi poslaneckého klubu Faltýnkovi. Osobně bych odhadoval, že to žádné politické zemětřesení nebude a pokud dojde k odlivu nějakých voličů, může to být ke stranám, které jsou novou alternativou k těm tradičním politickým stranám a konec konců i k již zavedenému hnutí ANO. To jsou Starostové, Piráti, Svobodní, Realisté, Zelení a možná ještě někdo další.

Sociální demokracie se naopak  může před volbami „těšit“ na   útoky babišovského i  dalšího  tisku směřující k některým potenciálně závažným kauzám svých členů. Zatím téměř bez povšimnutí probíhá kauza týkající se nedostatečného odměňování a bossingu šéfů aparátu Lidového domu vůči jeho zaměstnancům. Ve skandál monumentálních rozměrů se může rozvinout také kauza týkající se firem spřátelených s bossy pražské ČSSD přilípnutých na městský rozpočet, resp. na rozpočet městských firem.

Některé průzkumy veřejného mínění, které si interně zpracovávají pražské městské části, hovoří o dramatickém poklesu voličské přízně  ČSSD v Praze pod úroveň 5 %. L. Zaorálek se vrhnul jako lídr do volební kampaně s velkou erudicí a entusiasmem. Zatím se mu podařilo zastavit pád volebních preferencí ČSSD. Ten není způsoben, jak velmi šetrně říká prof. Jičínský jen nezvládnutím policejní reformy před rokem a čtvrt, respektive nezvládnutím vládní krize v květnu t.r. premiérem Sobotkou. Těch důvodů je celá řada. Programových, marketingových, personálních i jiných.

 A doberu se k meritu toho, co chci říci. Pokud se volební výsledek ČSSD a hnutí ANO bude pohybovat v rozmezích současných volebních preferencí, resp. v relaci těchto preferencí obou stran, neměla by ČSSD uvažovat vůbec o vstupu do vládní koalice s hnutím ANO, protože by to bylo pro ni perspektivně sebedestrukční. V tuhle chvíli může jít už i o budoucí existenci ČSSD. Tady bych neargumentoval ničím jiným, nežli osudem polských sociálních demokratů. Ti po tragickém volebním výsledku v roce 2004 přestali být nejen vládní stranou, ale po dvou volebních obdobích vypadli z polského parlamentu úplně. Nebyli schopni překonat krizi programovou, personální, ani komunikační s polskou veřejností a stali se tak   v polském politickém spektru nepotřebnými.

Osud polských sociálních demokratů ukazuje, že zakotvení  i velmi tradiční politické strany, jakou je sociální demokracie v Polsku, nemusí být na věčné časy, pokud není schopna přicházet s novými vizemi, s novými podněty rozvoje společnosti. A to se může stát i české sociální demokracii, pokud by udělala tak hrubou strategickou chybu a šla by jako juniorní, slabší  vládní partner do příští koalice. Po neúspěšných volbách by měla nastat nikoliv fáze vládní kolaborace s výrazně silnějším (soupeřem a) partnerem, ale fáze rekonstrukce a konsolidace strany. Samozřejmě, že do voleb zbývá ještě zhruba sedm týdnů a relace volebních preferencí se mohou ještě vyvíjet jiným směrem, nežli dosud.

Ale co je zřejmé, že ČSSD v tuto chvíli nebude schopna obhájit své volební prvenství z minulých voleb. A dále to, že zřejmě dojde k další fragmentaci politického spektra ve sněmovně. 

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

S programem zdanění církevních restitucí, s tvrdým postojem k nelegálním migrantům, s rozumnými sociálními reformami a s novými lidmi lze krok za krokem získat zpět přízeň lidí. I ve společné vládě, v koalici s hnutím ANO, podle přání současného prezidenta, pokračovat v  solidních hospodářských výsledcích země. Podle známé zkušenosti, zhuštěné do hesla Never change winning team, tedy Nikdy neměň vítězný tým, jednalo by se o dlouho neviděnou stabilitu země.  Dá se předpokládat i nadpoloviční podpora takové koalice ze strany občanů. Sociální demokracie má štěstí, že současný výkon levicového konkurenta, vedení KSČM je žalostný, bez práce mezi lidmi, bez akcí odporu, připomíná strana vypelichaného lva po třiceti letech v ZOO.