A na Bakalu se zapomnělo?

bakala díky
13.9.2019 17:59
Předseda sněmovní komise k problematice privatizace OKD, pirát Lukáš Černohorský, nechal uniknout do médií informaci, že možná podá trestní oznámení na někdejšího ministra financí Sobotku a někdejšího ministra průmyslu Urbana v souvislosti s prodejem menšinového státního majetkového podílu OKD v roce 2004.

Pokud pan předseda  chce řešit odpovědnost politiků, měl by se ovšem  podívat také na ty politiky, kteří udělali všechno pro to, aby stát ztratil v OKD svůj  majoritní podíl. A to by znamenalo jít až k odpovědnosti vlád a úředníků v letech 1996 – 1997. A možná se přitom podívat také na odpovědnost některých komunálních politiků za nesmyslné prodeje akcií OKD nastrčeným osobám, které je skupovali pro firmu Appian Group. Firma AG tak postupně nabyla ve společnosti OKD majoritu a po koupi minoritního majetkového podílu státu  v roce 2004 pak vlastnila společnost celou. A celou společnost OKD pak prodala po dvou měsících Bakalově firmě RPG.

Nepochybuji o tom, že Sobotka na straně státu a jeho kámoš a osobní přítel Mgr. Radek Pokorný, na straně kupujícího, tedy na straně Bakaly, odvedli dobrou práci. Připravili společně smluvní dokumentaci, ve které zřejmě nejsou dostatečně vymahatelným způsobem zakotveny mechanismy umožňující prodej více než 43 tis. hornických bytů OKD jejich nájemníkům za rozumnou cenu. A že to byla podivná náhoda a že tato náhoda měla za následek výnos desítek miliard korun pro Bakalu, který prodával byty jejich současnému vlastníkovi za cenu, která byla podstatně vyšší v jednom "balíku ", nežli  kdyby se z bytů  OKD prodalo  předtím třeba 10 tisíc  jejich nájemníkům. Nájemníci teď mimochodem platí v těchto bytech tržní nájemné. Prostě Bakala si uměl věci zařídit.

V komisi jsem  informoval, že podle doložitelných a veřejně dostupných informací Bakala v roce 2010 věnoval na kampaně stran budoucí pravicové vládní koalice (ODS, TOP 09 a Věci veřejné) v souhrnu částku 28 mil. Kč. Koupil si tak vlastně pasivitu těchto stran v době, kdy ve vládě po roce 2010 jejich zástupci měli požadovat dodržení Bakalova veřejného příslibu, rozprodat byty zájemcům z řad nájemníků za velmi rozumné ceny.

Vypadá to, že Černohorský prostě sáhnout na Bakalu nemá odvahu. Zatím konstatuje nějaké údajné trapné chyby v zadání odborných posudků, místo, aby šel k podstatě věci. Vyhýbá se otázce, zda podle jeho názoru došlo ke korupci  politiků, a v tom by Sobotka určitě nebyl sám. A někdo to také přece  musel platit? Vždyť jak hodnotit koupi mlčení  tří pravicových stran před volbami v roce 2010? Prostě vypadá to, jako kdyby pana předsedu komise Černohorského z neúplatné pirátské strany, někdo „uklidnil“. Věřím, že tomu tak není  a že předseda Černohorský sebere občanskou odvahu a vykoná svou povinnost i vůči Bakalovi.

Jiří Paroubek 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

    Po privatizačním armagedonu naší ekonomiky, nejen vysmátým slouhou USA, nanejvýš odporným a to nejen z morálního hlediska Bakalou, se jeví snaha o napravení privatizačních křivd v rámci trestního stíhání jednoznačnou iluzí. Náš justiční systém, který v míře než žádoucí, bývá nanejvýš zaneprázdňován řešením pseudoproblémů, kdy má napravovat základní prohřešky způsobené nekompetentností našich vrcholných politiků, oněch pověstných marionet voděných zručnými prsty nejrůznějších miliardářů a jiných spekulantů, zbohatnuvších z naší prosté lidské hlouposti. K nápravě by samozřejmě mohla přispět sebereflexe nás všech a uvědomění si základních člověčenských hodnot. Zpytování svědomí však nelze očekávat od arogantně namyšlených, nám vskutku vládnoucích ziskuchtivých hnusáků. Vývoj půjde tedy přírodně zákonitou cestou, buď si necháme na hlavu dále kálet našimi mocnými nebo se jim postavíme. V iluzivním světě však se jedná toliko o další z iluzí .Lidstvo jako takové se historicky nechalo ohlupovat a vykořisťovat několika všeho schopnými jedinci a bude zřejmě tomu tak i nadále, až do toho hořkého konce.