Náhlá překážka při sestavování vlády

babiš hamáček
14.5.2018 13:20
Když na konci minulého týdne oba dva předsedové (snad) budoucí koaliční, menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD sdělovali veřejnosti, že jsou dohodnuti na všem a že nic nestojí v cestě jmenovaní nové vlády – tedy kromě vnitrostranického referenda ČSSD -, projevili přílišný optimismus.

Po víkendovém zasedání ÚV KSČM oběma koalujícím stranám připomněli třetí do mariáše – komunisté – že není možné dělat účet bez hostinského. A sdělili podmínky, za kterých budou ochotni – kromě těch již dříve známých podmínek – podpořit koaliční vládu hnutí ANO a ČSSD.

 

Ta politicky nejvýznamnější podmínka se týká zahraničních misí a závazku z dokončené koaliční smlouvy, že se bude zvyšovat účast českých vojáků v zahraničních misích. A to je výsostně levicové téma, se kterým mají komunisté pochopitelně problém. Upřímně, nechápu, proč bychom měli zvyšovat svoji vojenskou účast např. v Afganistanu, Mali anebo v Pobaltí. K čemu je to dobré? Zdá se, že jen k tomu, aby se vyhazovaly do vzduchu peníze daňových poplatníků.

Komunisté pochopitelně využili tohoto místa, tohoto slabého místa, programu nové vlády a zaútočili. A zdá se, že nebudou ochotni v této věci  přistoupit na kompromis. Jinou věcí je ovšem jejich nesmyslný požadavek na nevytvoření důchodového účtu, kde je jednoznačné, že takovýto účet by zpřehledňoval situaci ve státních financích a zabránil tomu, k  čemu kdysi daly povel pravicové vlády pod vedením Václava Klause. A to bylo vykrádání přebytků důchodového účtu ve prospěch více nebo méně diskutabilních výdajů státního rozpočtu. Význam  vyčlenění důchodového účtu že státního rozpočtu se komunistům dá  srozumitelným způsobem jistě  vysvětlit.  

Takže teď zde máme velmi problémovou záležitost zahraničních misí, u které se může stát, že vláda s důvěrou na bázi hnutí ANO a ČSSD prostě nevznikne.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jan-vysocina

Petr Sedláček - 14.5.2018 15:32

Kompromis lze hledat v tom, že komunisté připustí velmi rozumný oddělený důchodový účet a ANO ustoupí v otázce zahraničních vojenských misí. Co na to ovšem ČSSD? 

Jen se ukazuje, že ČSSD má v programu americké zájmy a nikoliv české. Pečlivě slouží svým protektorům ze země za mořem. Dostanou pochvalu před nastartovaným vrtulníkem z americké produkce.

Jiří Volný st.

Komunisté jsou už od voleb velmi vstřícní k A.Babišovi a věřím, že se správná formulace do programu vlády najde. Důchodový účet byl některé roky v přebytku, jiné ve ztrátě. Dá se očekávat, že vzhledem k stálému růstu počtu důchodců a tlaku na snižování daní bude v budoucnu spíše v mínusu. Dotovat bude nutno z některé ze spotřebních daní. Čísla stejně vyplavou na povrch, akorát budou použita jako argument k zastavení růstu důchodů a toho se KSČM obává.

1rytir

Souhlasím s autorem. Kompromis lze hledat v tom, že komunisté připustí velmi rozumný oddělený důchodový účet a ANO ustoupí v otázce zahraničních vojenských misí. Co na to ovšem ČSSD? Jan Hamáček se nechal slyšet, že navyšování naší aktivity v NATO, včetně rozpočtu a účasti v misích, jsou pro něj svaté a nehodlá z tohoto zápalu slevit. Zeptal se ten muž členské základny, svých voličů a veřejnosti, co si o takové "solidaritě se spojenci" myslí? Jsem přesvědčen, že nikoliv!