Nalhávat si nepomůže

cssd logo
6.6.2017 12:42
Je poněkud zábavné i smutné sledovat vyjadřování krajských a dalších funkcionářů ČSSD k vývoji volebních preferencí této strany. Pokud by analytické oddělení sociálních demokratů fungovalo na alespoň přiměřené úrovni, muselo by přeci vývoj volebních preferencí, který se už dlouho, zhruba rok, pohybuje na stále sestupné trajektorii, předvídat.

Již po podzimních krajských a senátních volbách, které pro ČSSD dopadly katastrofálně, jsem upozorňoval  na potřebu zásadních změn. Z 15 %, které sociální demokracie v krajských volbách v průměru obdržela, se mohla ještě vyšvihnout k 20 až 25 %. Pokud by ovšem měla odvahu provést zásadnější personální změny ve svém čele, ve vládě, a pokud by byla schopna představit novou garnituru představitelů v Poslanecké sněmovně pro příští volební období  a  pokud by se naopak v  Poslanecké sněmovně nezbavovala lidí, kteří mají určitý pozitivní  vliv na voliče (kandidovat již nebudou Jandák, Tejc a další).

Prostě, sociální demokracie v personální oblasti dělá dlouhá léta chybu za chybou. Tou největší chybou však je, že vedení strany je, řekněme si to otevřeně, jednobarevné. Složené jen z lidi osobně oddaných předsedovi strany. To nikdy ve 140leté historii sociální demokracie nebylo. Moudrý vůdce ČSSD, pokud chce, aby jeho strana byla velkou a silnou, takový stav nedopustí. Ale teď bohužel takový stav v ČSSD je.

V marketingové oblasti nedošlo po podzimní katastrofě k žádné změně. Strana nebyla schopná, až na květnovou vládní krizi, zcela zpackanou a špatně zkomunikovanou, převzít strategickou iniciativu. Prostě, hřiště vymezovali jiní: Andrej Babiš a Miloš Zeman.

Nechci být zlý ani osobní, ale zdá se, že když hovoří některý z nejvyšších představitelů ČSSD, ačkoli hovoří jako kniha, (slova se dají okamžitě tisknout),  působí to na voliče negativně. Existuje přímá úměra – čím více hovoří, tím větší je pokles preferencí. Je to smutné, ale je třeba se podívat  pravdě do očí.

Pokud jde o změny programu, k žádným nedošlo. Strana se zcela vykašlala na problematiku církevních restitucí, hodila je za úplně za hlavu. Strana neotevřela otázku budoucí, Spojenými státy velmi pravděpodobně požadované, nové vojenské základny na našem území. ČSSD prostě nevyužila možnost komunikovat tato témata, která zajímají levicového voliče. ČSSD prostě není schopna diskurs změnit do pravolevé polohy. A není ani schopna se ujmout některých témat, která by ukázala, že je ČSSD otevřena novým voličským skupinám. Proč například neotevřít otázku sňatku homosexuálů? Významná část z této minority, která zasahuje možná 8-10 % české společnosti  by byla za tento liberální přístup sociálních demokratů vděčná. Sociální demokracii je však toto téma lhostejné. 

A stejně tak další témata: proč se hrnout do otázek souvisejících s životním prostředním s názory jako v době před dvaceti lety a s pohledem M. Zemana? Proč nepodporovat alternativní technologie na výrobu energií, ale tvrdošíjně lpět na dostavbě čtyř bloků  jaderných elektráren za nejméně 400 miliard korun? Proč nejít cestou decentralizace výroby energií se zapojením občanů, obcí, veřejných korporací atd.?

Je zhruba deset až patnáct programových okruhů, kterých by se strana mohla v dobrém slova smyslu zmocnit a vybrat z nich podle pečlivé analýzy v rámci fokus group tři až čtyři nejbrizantnější témata…

Reakce krajských funkcionářů ČSSD na vývoj volebních preferencí  jsou rádoby optimistické, ale optimistické  falešně. Je potřeba si nalít čistého vína, protože lhát sám sobě nemá nejmenší smysl. A první věc, kterou by mělo vedení strany, ale také tamní funkcionáři napravit, je situace v Jihočeském kraji. Správný zásah Sobotky do kandidátky ČSSD Jihočeského kraje měl bohužel destruktivní odezvu. Funkcionáři ČSSD v kraji by se měli co nejrychleji srovnat a měli by si pravdivě odpovědět na otázku: „Je po korupčním skandálu J. Zimola ještě někdy umístitelný na jakoukoli kandidátku ČSSD, aniž by to tuto stranu ve volbách  poškodilo?“. Já jasně odpovídám, že není. Zimola by měl jít pěstovat včely či sbírat houby do lesa, zkrátka dělat něco jiného než politiku. Tedy myslím politiku ve veřejných funkcích. Na jeho poklesek se těžko zapomene. V západní Evropě po takovýchto skandálech lidé odcházejí do věčného politického zapomnění.

V sociální demokracii byla ještě před sedmi lety takováto politická kultura také. Dnes se funkcionáři ČSSD dohadují o věcech, které byly dříve řešeny jasně. Je to škoda a ČSSD to silně poškozuje v očích voličů. Situace není ale zdaleka tak beznadějná,  je však  třeba v naznačených oblastech rychle začít, využít k tomu prázdninových měsíců. To znamená nejet na dovolené a makat na přípravě voleb. A pokusit se nepropadnout ve sněmovních volbách  na úroveň osmi procent, ale naopak se dostat na úroveň alespoň 15 či více procent volebního výsledku. 

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.