Nejvyšší soud zasáhl v kauze J. Nagyové

odposlech
19.6.2020 13:33
V kauze Nagyová-Nečasová došlo zásluhou rozhodnutí Nejvyššího soudu k zásadnímu zlomu. Nejvyšší soud rozhodl, že odposlechy, na kterých byla postavena obžaloba proti J. Nečasové, jsou nezákonné. Ostravské soudy, jak okresní tak i krajský, nesprávně povolily odposlechy a jak Nejvyšší soud rozhodl, postupovaly nezákonně.

Jinak řečeno, k odposlechům J. Nečasové, coby někdejší šéfky sekretariátu premiéra Nečase, se policie a následně státní žalobci dostali tak, že byla sledována potenciální trestná činnost někoho jiného a přitom došlo ke sledování, nezákonnému sledování, obžalované. Toto rozhodnutí bude mít dalekosáhlé důsledky i pro jiné soudy s jinými osobami. Ale již i v seriálu soudů s Nečasem a Nečasovou to má důsledky, které povedou k přezkumu v jejich kauzách, kde byly odposlechy také využity také jako důkaz a základní báze odsuzujícího rozsudku.

Je to další rána pro Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, ale také pro někdejšího šéfa speciálního policejního útvaru Šlachty, který osobně velel zásahu na Úřadu vlády před sedmi lety. Jinak řečeno, konstrukce Vrchního státního zastupitelství a někdejšího útvaru ÚOOZ o kriminální činnosti na Úřadu vlády se rozsypala jako domeček z karet.

Je to důležitý precedens i pro jiné kauzy. Konec konců i např. kauza Davida Ratha a dalších odsouzených, se opírá pouze o odposlechy, které byly minimálně  v případě D. Ratha uskutečněny velmi diskutabilním způsobem a s velmi vágním zdůvodněním, které vypadá jako provokace části policie vůči vlivnému politikovi. David Rath zcela nepochybně (možná i další odsouzení v jeho kauze) využije tento zlomový rozsudek Nejvyššího soudu při svém dovolání nejprve k Ústavnímu soudu. Nebude-li úspěšný, obrátí se velmi vydatně posílen tímto zlomovým judikátem Nejvyššího soudu  na Evropský soud pro lidská práva. Protože proč v jedné kauze nelze odposlechy použít jako důkaz (já si myslím, že to rozhodnutí Nejvyššího soudu je správné) a v jiné kauze to soud neumožnil?

Připomenu také, že Vrchní soud při odvolání Davida Ratha vynesl úplně stejný rozsudek jako teď soudce Nejvyššího soudu Jiří Pácal. Tento rozsudek byl však po hysterickém nátlaku, zejména tehdejšího ministra spravedlnosti Pelikána, podle mého názoru nezákonně zrušen. Nyní mají advokáti D. Ratha velmi silně nabito.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Zdeněk412

Je lepší deset vrahů osvobodit, než jednoho nevinného pověsit .. tato stará pravda platí i dnes. Pokud je možné odposlechy účelově zneužít, ať jsou třeba zakázány. Jinak budou nadále prostředkem politického boje a ti slušnější politici buď budou poslouchat (a už nebudou ti slušnější) nebo skončí "odstíháním". Rath byl odsouzen jen na základě odposlechů, vlastně na základě policejních přepisů odposlechů a tam lze napsat cokoliv. Prostorové odposlechy bývají dost nesrozumitelné a tak lze poslat za katr kohokoliv nepohodlného ..

Václav Semerád

Všichni jsme si rovni, jen někteří jsou si rovnější (Orwell)

Jiří Volný st.

Pro přesnost je nutno zdůraznit, že se nejedná o žádný rozsudek Nejvyššího soudu, tedy kolegia všech soudců Nejvyššího soudu, ale jednoho samosoudce dané instituce. To to trvalo, pouhých sedm let, to je ale fofr! Osobně přeji Davidu Rathovi co nejkratší pobyt za mřížemi a zatím mne nikdo nepřesvědčil, že jeho případ nebyl zmanipulován a peníze podstrčeny. Otázkou druhou je, zda dotyčný soudní výrok nesvazuje policii příliš ruce v boji s korupčními mafiemi a napojením zločinu na některé politické struktury. V důsledku to může znamenat, že odposlech bude použit jenom na jednu osobu a spolupachatelé se nám budou smát do obličeje!{#emotions_dlg.sealed}