Několik poznámek k ministryni Malé...

malá ano
1.7.2018 18:02
"Ministryně malá měla okamžitě odejít po té, co bylo zveřejněno následující: Malá vystudovala právo na kontroverzní Panevropské vysoké škole v Bratislavě, odkud iRozhlas získal její magisterskou práci. Vysoká škola v Bratislavě má však v České republice nahnutou pověst, jejím absolventům není běžně udělována licence ani od České advokátní komory.

Podle systému na kontrolu plagiátorství se některé pasáže práce Malé nápadně podobají jiné práci z roku 2005, kterou na brněnské Masarykově univerzitě odevzdala Veronika Grossová. Některé části Malá dokonce převzala i s původními překlepy. Jenže zmíněnou práci ve zdrojích neuvedla.

"Dle mého názoru je vyloučeno, aby se jednalo o náhodnou chybu. Pokud se podíváme na seznam použitých zdrojů, v celé práci jsme nikde nenašli zmínku, že by bylo využito práce Veronika Grossové, tento zdroj nebyl přiznán," okomentoval pro Radiožurnál nález v práci Malé Jan Mach z Vysoké školy ekonomické.

Malá ale jakékoliv pochybení takové charakteru odmítá. "Museli jsme si na to dávat setsakramentský pozor, abychom něco někde neopisovali a nepřekopírovali. Dostala jsem nějakou známku, tuším, že to bylo A, takže se na mě opravdu nezlobte, to je všechno, co vám k tomu řeknu," odpověděla na dotazy Malá.

Podle Macha ale bude po prostudování shoda obou prací ještě větší. Dle jeho názoru se totiž shodují i některé formulace a struktura odstavců. Z práce Veroniky Grossové tak zřejmě Malá čerpala ještě více, než se zdálo na první dojem z výsledků kontrolního systému."

Zdroj: https://www.lidovky.cz/nova-sefka-spravedlnosti-mala-pry-opisovala-v-diplomove-praci-kopirovala-pasaze-i-s-preklepy-ifd-/zpravy-domov.aspx?c=A180628_153415_ln_domov_mber

V iROZHLASU je kauza Malá rozebrána ještě podrobněji a s fotodokumentací:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/tatana-mala-diplomova-prace-plagiatorstvi_1806281500_ace

Prostor pro vyjádření ministryni Malé daly Novinky:

"V roce 2011, kdy jsem diplomovou práci odevzdala, prošla, pokud si dobře vzpomínám, stejně jako všechny ostatní, testem na odhalování plagiátů. Zcela bez problémů samozřejmě, protože jsem své diplomové práci věnovala spoustu času a úsilí.

Pasáže, které jsem v rámci povolených regulí citovala, nepřekračují povolenou mez. Navíc byla má práce ohodnocena známkou A, a stejně tak za A jsem ji obhájila.

Pokud tedy máte jakékoli pochybnosti, obraťte se na oponenta, který toto hodnocení schválil."

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/476478-mala-vyrok-o-capim-hnizde-byl-nestastny-uz-bych-ho-nerekla.html

Takováto obhajoba velmi pregnantně zformulovaných a doložených obvinění ze strany ministryně Malé je spojení indolence a drzosti . Předpokládá, že si ten, komu je určena, napamatuje, jak jsou obvinění formulována a doložena. K tomu hlavnímu se nevyjadřuje.

U mě Malá ztratila kredit. Je dost pravděpodobné, že Malá ani neví to, nakolik je její práce opsána, protože ji ani nepsala. Na toto nebezpečí vždy své studenty důrazně upozorňuji. O tom, že Malá práci nepsala sama svědči i to, že Mendelovu univerzitu absolvovala s prací "Mikroklimatické podmínky v chovu králíků". Nechce se mi věřit, že by byla tak univerzálním odborníkem. Z hlediska toho, co v souvislosti s ní pozoruji, tomu zatím nic nenasvědčuje.

Za podobné prohřešky před nedávnem odstoupili vrcholoví němečtí politici.

V březnu 2011: "Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg rezignoval. Populární politik čelil poslední dva týdny obrovskému tlaku v takzvané aféře Copygate. Kvůli opisování v doktorandské práci přišel i o titul doktora práv."

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/ministr-obrany-karl-theodor-zu-guttenberg-fjl-/zahranicni.aspx?c=A110301_112236_zahranicni_ipl

V únoru 2013: "Kabinet německé kancléřky Angely Merkelové má již druhou oběť plagiátorství. Nesrovnalosti ve více než 30 let staré dizertační práci tentokrát připravily o křeslo přímo ministryni školství Annette Schavanovou."

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/nemecka-ministryne-skolstvi-schavanova-rezignovala-kvuli-plagiatorske-afere-1h6-/zahranicni.aspx?c=A130209_142135_zahranicni_pps

Jak jsem napsal před nedávnem: Politika se mění v hnojiště . Důvody, proč tomu tak je, jsem uvedl v tomto článku:

http://radimvalencik.pise.cz/5662-politika-se-meni-v-hnojiste-a-co-dal.html

To hlavní lze shrnou takto:

V současné době, kdy je politik vystaven velkým tlakům a kdy si mechanismy politiky vybírají lidi pochybných kvalit, nelze dosáhnout nápravy bez politiky, která by vycházela z ethosu a motivací založených na pochopení příčin současných problémů a cesty jejich řešení. Staré partaje se ocitly v bezedném bahně politiky, která se tento požadavek snaží nahradit nevážně míněnými sliby či nekvalifikovanými gesty vydávanými za program.

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita http://radimvalencik.pise.cz/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

 Na lánech Agrofertních zrátka započala sklizeň PHM k pohonu našich veskrze čtyřkolých miláčků.  Zatímco žací listy sklízecích kombajnů začaly na  těchto četných lánech podtínat zbytnělé stonky řepky olejky, ozývá se zároveň z králíkáren jaksi hlasitěji, více jednotněji, dupot čtyřnohých králíků. Pořádně však nezaprší ani náhodou. Z mračna tak spadnou nanejvíce dvě kapky na deset metrů čtverečných.

Jiří Volný st.

Předpokládám, že diplomové a další práce jsou obecně plné chyb. Už za naších časů, kolem roku 1980, tvrdili recenzenti, že mají čas akorát na to, aby posoudili úpravu práce a počet stránek. Osobně si nedovedu představit, že by někdo obhajoval práci, kterou napsal někdo jiný. Paní Malá je loajální A.Babišovi a její nápad, že by se mohlo trestní stíhání dočasně zastavit, se mi nejevi až tak moc hloupý. I když jsem laik, tak vím, že jsou kauzy pozastaveny z různých důvodů. Paní Malá má dva tituly a to je nekonečně víc než má předseda Hamáček, který je bez titulu. Předpokládám, že ministrem může být teoreticky i nevzdělaný člověk. Ministr spravedlnosti má velké pravomoce, ale pravidla nepsala paní Malá a navíc nemůže omilostnit případně odsouzeného AB To může udělat jenom pan prezident a tudíž se dá očekávat, že mu AB bude i nadále vycházet vstříc.