Nekončící problémy ČSSD před volbami

cssd logo
26.4.2017 12:44
Do voleb do poslanecké sněmovny zbývá v tuto chvíli zhruba osm měsíců. Pokud odečteme dva měsíce prázdnin, tak můžeme říci, že na politickou práci zbývá šest měsíců. A na intenzivní volební kampaň zbývá závěrečných, poprázdninových šest týdnů.

Sociální demokracie zažívá prakticky každý týden jednu nepříjemnou situaci za druhou. Ta jedna z posledních byla, že v průzkumu CVVM její podpora ve veřejnosti poklesla z předchozích 22 % na 16 % volebních preferencí. Děje se ale nějaké drama? Nemyslím. Průzkumy agentury CVVM jsou nejméně přesné ze všech průzkumů veřejného mínění prováděných u známějších (úmyslně používám toto slovo na místo slova renomovaných) agentur. Její průzkumy se tradičně nejvíce odlišují od reality ve volbách. Nicméně v tomto případě jde o to, že průzkumníci CVVM srovnali krok s jinými výzkumnými agenturami, které přisuzují ČSSD výsledek mezi 12 – 15 % podpory voličů. Takže vlastně poslední odhad CVVM (16 %) není až tak špatný, je na horní hranici pásma, které agentury svými výsledky vykolíkovávají. Je to tedy dokonce ještě lichotivý odhad.

Jan Birke, místopředseda ČSSD a hlavní manažer volební kampaně, dnes v Právu hovoří o tom, že se ČSSD „musí obden střílet do kolena“. Má jistě pravdu. V posledních dnech se objevily další nepříjemné informace z politické kuchyně ČSSD. Tak především z ČSSD odchází po 20 letech dobrých služeb oblíbený poslanec Jiří Koskuba. J. Koskuba na pražské kandidátce ČSSD tradičně vždycky prorazil z nevolitelných míst rozhodnutím voličů a jejich osobními preferencemi na místa volitelná. V tuto chvíli na kandidátce ČSSD vůbec není. On si myslí, že je to proto, že by zase přeskákal zezadu třeba z třicátého místa mnohem méně známé osoby na kandidátce ČSSD a dostal by se znovu do sněmovny. Tuto možnost mu ovšem pražští funkcionáři ČSSD nedají, protože prostě usoudili, že by zbytečně narušoval jejich politické záměry. Ten záměr spočívá mj. v tom, aby Jiří Koskuba nebyl zastoupen v příští sněmovně. Je to škoda, protože Jiří Koskuba má jako známý primář II. interny na Bulovce slušný kredit mezi pražskými spoluobčany.

Kauza Jiřího Zimoly je trošku z jiného soudku. Jiří Zimola napadl vedení ČSSD, tedy spíše lidi, kteří pro některé osoby ve vedení ČSSD pracují, z toho, že zasahovali do kauzy J. Zimoly takovým způsobem, že to znamenalo odchod Jiřího Zimoly z funkce hejtmana. Ale primárně právě o toto v Zimolově kauze nejde. J. Zimola si staví chatu na Lipně (což samo o sobě je chvályhodné), ale staví mu jí nikoliv nějaká anonymní firma bez vazby na krajský úřad, ale jeho kamarád, který kromě své stavební firmy stačí řídit ještě celý systém krajských nemocnic v Jižních Čechách. Tento jeho kamarád dostává od krajského úřadu pravidelně měsíčně za činnost ve vedení nemocnic stotisícové odměny. Kde už a v čem jiném vidět korupci než v tomto případě. Zimola byl prostě neopatrný a v zemi s vysokou kulturou a s vyspělou demokracií by takovýto jeho postup znamenal jediné: odchod z politiky na věčné časy. Vedení ČSSD správně hovoří o tom, že kauza J. Zimoly tuto stranu poškozuje.

Nejlépe pro stranu by Zimola udělal, kdyby prostě odešel ze všech viditelných politických funkcí. To ovšem nedokáže. V tom, že se Zimola rozčiluje na některé členy vedení strany a pochopitelně na jejich bezprostřední zázemí, že kauzu mediálně zosnovali, může mít do jisté míry pravdu. Zase na druhé straně, to, že Zimola je dnes pro ČSSD politickou zátěží, v tom má vedení ČSSD pravdu. Nikdo ostatně Zimolu nenutil, aby stavěl chatu a aby byl tak neopatrný a umožnil svému příteli ve vedení krajských nemocnic, aby si dělal vlastně co chce. To byla jen otázka času, kdy se věci provalí.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Jako velmi zajímavé se jeví i dialeticko utilitární postupy deníku Právo. Na jedné straně oligarchovi ze Slovenska otiskují inzeráty jak spasí ČR a na straně druhé mu snad vyhlásili válku viz. koordinované antibabišovské akce akce páně Mitrofanova a pí. Slonkové o nichž pojednáno dnes ráno na Seznamu. Sice by se chtělo napsat díky alespoň za toto, ale zároveň si člověk vzpomíná jak to tehdy zřejmě pravil tehdejší císař Imperia Romanum zvanýTitus Flavius Vaspesianius ,, Pecunia non olet " ?

Našinec si pak pouze domyslí, že zřejmě tyto někde nesmrdí nikdy.

klokan

Odstranění dvojčete příspěvku. 

paysan

Mě osobně se nikdy nelíbil autorem propagovaný směr nectít u politiků presumci neviny, ale šmahem všechny odstavovat stylem vinen, nevinen, on si to už Bůh přebere. Tato "doktrína" totiž umožňuje právě ony půtky mezi spolustraníky, donášení jeden na druhého a podobně. Osobně si myslím, že problémem ČSSD není vůbec kauza Zimola. Ostatně kdo dokázalk u voličů získat tolik hlasů, aby ho vyzvedly do křesla hejtmana? Problémem je Bohuslav Sobotka a jeho patolízalové a jejich reakce na aktuální zahraničně politické otázky. Naposledy třeba Sobotkovo hlasité oddechnutí a halasný jásot nad postupem Macrona do druhého kola francouzských prezidentských voleb.