Německé sdělovací prostředky: překvapení nad našimi volbami

ard tv
10.10.2021 11:49
Po sečtení hlasů přichází v České republice překvapení: vláda premiéra Babiše ztrácí většinu v parlamentu, konstatuje německá ARD v pořadu Tagesschau. V parlamentních volbách v České republice dvě opoziční aliance překvapivě dosáhly většiny v parlamentních volbách. ANO populistického šéfa vlády Andreje Babiše by již nebylo nejsilnější silou v zemi a klade otázku, zda dostane Babiš „smetanu“? „Změna je tady, my jsme ta změna,“ cituje nejvyššího kandidáta Spolu Petra Fialu. Ať tak či onak, obě aliance dohromady by měly většinu ve Sněmovně reprezentantů v Praze. Po volbách ale hodně závisí na prezidentu Miloši Zemanovi zdůrazňuje ARD. Je považován za spojence Babiše a podle ústavy navrhuje do parlamentu kandidáta na funkci hlavy vlády. V minulosti několikrát zdůraznil, že nedá vládní mandát volební alianci, ale nejsilnější individuální straně. V každém případě by to bylo populistické ANO Babiše, protože Spolu se skládá ze tří stran.

Rakouská ORF dochází k závěru, že na základě výsledků voleb, kdy populistická strana ANO premiéra Andreje Babiše po parlamentních volbách zaostává za konzervativní opoziční aliancí Spolu . Tato a levicová liberální opoziční aliance Starostů s Piráty mají společnou parlamentní většinu. V sousední zemi každopádně hrozí obtížná vláda konstatuje veřejnoprávní ORF. Obě skupiny před volbami prohlásily, že odmítají s Babišem spolupracovat. Do dolní komory se dostala také pravicová populistická a islamofobní strana Svoboda a přímá demokracie ale v budoucí sněmovně však nebude zastoupena žádná jiná strana, protože dříve spoluvládnoucí sociální demokraté , komunisté a strana Přisaha policisty Šlachty zůstaly pod pětiprocentní volební hranicí. Pozornost podle rakouské stanice se nyní soustředí na to, koho prezident Zeman pověří vládě když předtím prohlásil, že to bude kandidát nejsilnější strany, ne nejsilnější volební aliance. což je Babiš. Cituje přitom Karla Schwarzenberga že Zeman určitě dá příkaz Babišovi a „pokusí se ho získat aby vydržel do konce jeho prezidentského období “. Ústavu si vykládá tak, jak mu to vyhovuje zdůrazňuje rakouská stanice.

Švýcarská rozhlasová a televizní SRF komentuje, že v českých parlamentních volbách zaznamenala velké vítězství pro „Spolu“ a krok zpět pro „ANO“ které zůstává nejsilnější jedinou stranou v České republice. Proto podle jejího názoru chce prezident Zeman dát svému politickému spojenci Babišovi za úkol sestavit vládu. . Babiš sice chce vést vládní jednání, ale všichni přemýšlejí, s kým. Jeho předchozí spojenci sociální demokraté a komunisté už po volbách nejsou v parlamentu, pravicoví extremisté jsou příliš slabí a všechny ostatní strany zastoupené v parlamentu už Babiše odmítly. Babiš má téměř tolik voličů, jako před čtyřmi lety chybí mu ale političtí přátelé. Nejpravděpodobnější je, že vládu v Praze převezme velká koalice pěti stran: „Spolu“ a liberálnější spojenectví pirátů a starostů společně dosáhnou ve Sněmovně reprezentantů jasné většiny. Vedoucí kandidát „Spolu“ Petr Fiala má největší šanci stát se novým šéfem vlády. V tomto případě už Babiš oznámil svůj odchod z politické scény. Pokud se toho bude držet, skončí dlouhá fáze, ve které české politice dominovaly střety zájmů hlavy vlády a multimiliardáře. Vláda pod vedením Petera Fialy by pravděpodobně byla pro Evropu vstřícnější než vláda Babisova, o něco zelenější z hlediska klimatické politiky a pravděpodobně o něco méně velkorysá, pokud jde o sociální výhody. To, co Češi opravdu očekávají, je docela otevřené konstatuje švýcarská veřejnoprávní stanice.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.