Nervozita ve společnosti roste

Jiri-Paroubek-1403-05
10.4.2018 13:15
Nechci přeceňovat několikatisícové demonstrace v Praze a zhruba ve dvou desítkách dalších českých a moravských měst za odchod Andreje Babiše z funkce premiéra. Po krachu jednání o sestavě vlády mezi hnutím ANO a ČSSD jsou totiž všechny ostatní varianty vládního uspořádání jaksi horší. To cítí velmi silně především voliči občanských stran, tedy ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Starostů a také strany "nového typu" – Pirátů. Napětí ve společnosti může skutečně rychle narůstat a z tisíců demonstrujících mohou být v krátké době desetitisíce. A mít naplněná náměstí určitě není nic, po čem by toužila jakákoli česká vláda.

Andrej Babiš v rozhovoru pro média nyní poprvé připustil, že záleží na prezidentovi, kdo bude dezignován ve druhém pokusu o sestavení vlády premiérem. Přitom ale současně M. Zemanovi naznačil, že neočekává, že pověří sestavením vlády někoho jiného z hnutí ANO nežli znovu A. Babiše. M. Zeman zatím ctil loajalitu vůči premiérovi v demisi, ale i on jistě má politickou předvídavost a umí si představit, co se může z nevinných začátků pouličních demonstrací vyvinout. Na sousedním Slovensku ostatně po několikadenních demonstracích skončila Ficova vláda, která byla ještě pár dní před jejich zahájením vnímána jako naprosto stabilní a o jejíž legitimitě nebylo vůbec žádných pochyb.

M. Zeman by udělal nejlépe, pokud by jmenoval, v této situaci nazrávajícího politického napětí ve společnosti, premiérem někoho jiného z hnutí ANO nežli jeho předsedu. Například pravou Babišovu ruku ve vládě, místopředsedu vlády v demisi a ministra pro životní prostředí, Richarda Brabce. Pro Babiše to samozřejmě nebude osobně jednoduché rozhodnutí, aby toto bez problémů vstřebal a umožnil, ale jeho manévrovací prostor se rychle zužuje. Část jeho straníků mu totiž dává najevo, že nehodlá akceptovat vytvoření případné menšinové vlády hnutí ANO s podporou komunistů a SPD. Pokud M. Zeman jmenuje premiérem například Richarda Brabce, může se rychle ustavit vláda hnutí ANO například s ČSSD anebo s účastí ODS. Hnutí ANO má v zásadě dvě dobré možnosti k sestavení většinové vlády s některou z tradičních stran, ale potřebuje k tomu v čele vlády někoho jiného nežli je Andrej Babiš.

A pokud nevznikne vláda opírající se o jasnou parlamentní většinu, může prezident sáhnout - dokud se politické strany nedohodnou na klasické koaliční vládě s parlamentní většinou - po řešení formou úřednické vlády. Ostatně z těchto důvodů vznikaly úřednické vlády za první Československé republiky (tehdejší ústava, na rozdíl od té současné, však jejich vznik předvídala).

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

1rytir

Jmenovat do čela vlády někoho jiného z ANO znamená absolutní pokřivení volebních výsledků a je to vzkaz lidem ve smyslu: Volte si koho chcete, my (myšleno strany tzv.demokratického bloku) u koryt zůstaneme bez ohledu na procenta hlasů!

rezjir10

A) Kdokoliv jiný z ANO takové pověření odmitne, pokud nebude mít výslovný souhlas Babiše.

B) Demonstrovat na náměstích má jediný smysl. Jak ti demonstrující, tak ptenciální sympatizanti si uvědomí svou sílu. Že je jich více, než se domnívali.

Jiří Volný st.

Zaujal mne pojem občanské strany. Jsme zvyklí na to, že se všechno jmenuje jinak než by mělo. ODS není vůbec občanská a o přívlastku demokratická by se také dalo polemizovat. Kdo tvoří její členskou záladnu? Především placení funkcionáři a úředníci, sem tam nějaký lékař nebo učitel. Dělníků a rolníků mezi sebou mají jako šafránu. Občanská TOP-09? TOP-desítku známe z tenisu, takže když nenajdou do party toho desátého, pak si musí vystačit v devíti.  Lidová strana má pravděpodobně ve svých řadách i mnoho udřených rolníků, ale mezi dělníky z průmyslových aglomerací má mizivou podporu.

Menšinová vláda hnutí ANO, s nějakou formou podpory SPD a KSČM, je v současnosti jedinou reálnou variantou. Zejména Lidovci se jí bojí jako čert kříže, protože by to znamenalo zdanění církevních restitucí. Nadřízení biskupové a kardinálové by za to svého hodného hošíka Bělobrádka určitě nepochválili.