Nové vize sociální demokracie

Jiri-Paroubek-1403-05
22.1.2018 18:04
Včerejší konference v Ambassadoru, která byla věnována novým vizím sociální demokracie, se zúčastnilo zhruba 200 lidí. Naprostá většina z nich se zdržela i delší čas po skončení mého vystoupení a následné debaty, což oboje zabralo zhruba dvě hodiny.

 

Chci ještě jednou ocenit ty, kteří přijeli často ze vzdálených míst v Moravskoslezském či Ústeckém kraji anebo odjinud, neboť v neděli ráno (konference začínala v 10 hodin) a díky padajícímu sněhu nebyly dopravní komunikace zrovna v komfortním stavu. Vzdát se volné neděle a obětovat ji na politické setkání, to už vyžaduje silné zaujetí.

Média konferenci věnovala slušnou pozornost a jsem tomu rád. Ale jak se ukazuje, materie konference byla poněkud náročná, takže při popisu dění na konferenci došlo v médiích k jistému zjednodušení.

Prezentoval jsem na konferenci celkem 21 programových bodů, které by sociální demokracie měla rozvinout ve svém příštím programu. Z těchto 21 bodů jsou některé body, o kterých sociální demokracie dosud vůbec nemluvila (eutanazie; sňatky homosexuálů; silný akcent na obnovitelné zdroje energií oproti preferování jaderné energetiky; politika silné koruny a tak dále).

Za klíčové považuji programově šest bodů:

1. Tím prvním bodem je důraz na vyšší zdanění velkých korporací. Tedy těch, které do zahraniční v některých letech posílají i přes 300 miliard korun dividend. Pokud 50–70 či 100 miliard korun z těchto dividend zůstane jiným nastavením zdanění v ČR, budou tyto peníze využity k zajištění růstu důchodů, na rozvoj českého školství, zdravotnictví, dopravní infrastruktury, vědy a výzkumu, ale také v sociální oblasti, kultuře a podobně.

2. je to prosazování politiky silné koruny. To znamená posilování kurzu koruny ve vztahu k euru tak, aby přijetí eura jako měny v ČR bylo až v okamžiku, kdy bude konverzní kurz koruny a eura v poměru 18 – 20 korun za 1 euro.

3. by se sociální demokracie měla vymezit proti dostavbě nových jaderných bloků v obou jaderných elektrárnách. Výstavba drahých jaderných bloků perspektivně povede k vysokým cenám elektrické energie, což se negativně promítne jak v peněženkách obyvatelstva, tak v ekonomice zejména malých a středních firem.

4. prosazovat růst úrovně zdravotní péče a zajistit proto v nejbližších letech růst počtu studentů medicíny a dalších zdravotních oborů, tak aby byly během příštích pěti až deseti let nahrazeny v plném rozsahu odchody lékařů ze silných populačních ročníků 50. let do důchodu příchody nových lékařů.

5. ČSSD musí mít realistický přístup k dozbrojování Armády ČR, aby nedocházelo k předpokládaným obřím nárůstům vojenských výdajů ve státním rozpočtu během několika příštích let až na dvojnásobek současného stavu.

6. Vláda ČR má především v daňovém zákonodárství uplatněním 100% odpisů na nejmodernější technologie možnost urychlit v zemi technologickou revoluci a robotizaci výrobních kapacit. To povede jak k růstu produktivity práce, tak k uvolňování pracovních sil do jiných odvětví. A také k udržení vysokého tempa růstu mezd.

Kromě těchto šesti bodů jsem na konferenci ještě uvedl další body v oblasti ekonomiky, lidských práv, ekologie, exekucí, ochrany spotřebitele a tak dále. Podrobněji se s celou problematikou navrhovaných programových cílů sociální demokracie můžete seznámit v mém článku ze dne 21. 12. 2017 zde . V tomto článku jsou programové vize sociální demokracie velmi podrobně rozpracovány.

Po mém vystoupení proběhla živá a otevřená debata. Společnost Willyho Brandta a Bruno Kreiskyho, která byla pořadatelem této akce, hodlá v podobných setkáních týkajících se problematiky rozvoje demokratického socialismu v naší zemi pokračovat i v budoucnu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful

To je velmi slušných šest bodů. Díky. Kdbyste chtěl zdrojáře mých blogů k ekologii, exekucíím, sociální problemtatice - a především monetaristice, ráda vám to roztřídím, protože předpokládám, že dolů do blogů lezete málokdy. 

Jde o tohle: ještě tu máte 3 miliony mlčících lidí v příjmové chudobě, a vy jste se nepoučil, a neříkejte, že jsem se nesnažila!