Odchod hrdiny bez poct

Jiri-Paroubek-1403-05
23.10.2020 13:44
Vše je v demokracii během pár desítek vteřin jinak. Hrdina jarního boje proti pandemii koronaviru, Roman Prymula, končí ve funkci ministra zdravotnictví.

V zásadě po banální, ale za současného stavu fatální chybě, kterou udělal. Na jaře se Prymula projevil jako excelentní krizový manažer. Klidně komunikoval i ta nejméně populární opatření, která vláda s úspěchem uskutečnila.

Totéž se od něj očekávalo nyní, v mnohem složitější situaci, do které se republika dostala. Nedostala se tam samozřejmě sama. Bezstarostnost premiéra, opožděná rozhodnutí v boji proti druhé vlně pandemie a selhání prakticky celé politické elity včetně opozice (s výjimkou ministra vnitra Jana Hamáčka, který se na základě analýz, jež měl k dispozici, dožadoval s předstihem řady týdnů – již na konci srpna – zásahu vlády v boji proti druhé vlně pandemie).

Noční schůze ministra zdravotnictví s předsedou poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem v restauraci Rio´s, byla za dané situace hloupou chybou. Chybou takového charakteru, že může přímo rozdrtit důvěru veřejnosti ve vládu a její opatření v boji proti pandemii. Návštěva restaurace a setkání v ní v situaci, kdy jsou restaurace uzavřené a pohyb bez roušky, to je něco, co je nepřijatelné. To, že premiér zahájil akci výměny ministra okamžitě, je správné a odpovídá to naléhavosti situace.

V demokracii jsou si všichni, alespoň teoreticky, rovni. Nemají být někteří rovnější, než ti druzí. Zejména za mimořádného stavu. Pokud A. Babiš vybere správnou figuru do čela resortu, vládě tato rychlá změna v čele resortu za chybujícího ministra pomůže. Upevní to pozici vlády a její důvěru ve veřejnosti. Je to prosté. Jde o to, nenechat pravicové opozici a médiím, která ji podporují, velký prostor k útokům na vládu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Počet hospitalizovaných v poměru k pozitivně testovaným KLESL z 4,51% dne 19.10. na 3,56% k 25.10. Kdo nechce slyšet, neslyší, kdo nechce vidět, nevidí. Jinak číslo R podle mé metody, tentokrát jsem porovnal vážená minima, tedy data  z posledních nedělí a kalkulačka mi sdělila číslo 1,173! 

Podle imunologa profesora Vojtěcha Thona, odkazuji na článek "Máme také dobré zprávy ..." z DenikuN, rozhovor z 21.10. má 15% lidí měřitelné protilátky a při reprodukčním čísle 1,2, ve spojitosti s imunitou uvedené části obyvatel, dojde brzy k potlačení epidemie a tím dostaneme R pod 0,8!{#emotions_dlg.sealed}

Jsem rád, že vláda utáhla včera večer šrouby jenom kosmeticky a věřím, že navzdory halekání různých "katastrofologů", budeme zase "Best in Covid"! {#emotions_dlg.sealed}

Jiří Volný st.

Právě jsem vypočetl reprodukční číslo R svou metodou, to znamená, že jsem porovnal data z 16.10, kdy bylo nejvíce zjištěných nákaz v minulém týdnu s daty z 23.10, kdy bylo nejvíce případů tohoto týdne. Podělil jsem 15 253 hodnotou 11 104, což jsou počty osob s prokázanou nákazou a korigoval podílem provedených testů, tedy 38 719 a 44 215. Dospěl jsem k povzbudivému výsledku 1,203.  V souvislosti s informacemi z brněnského výzkumu, který z krve více než 2000 lidí testuje přítomnost covidových protilátek a zjistil, že zhruba 15% obyvatel je imunních a při reprodukčním čísle 1,2 je velká pravděpodobnost nákazu brzy potlačit pod 0,8.{#emotions_dlg.sealed} 

Jiří Volný st.

Vážený pane Šebku, k ministru Prymulovi mám neutrální vztah a prezentuji zde, že se už nemálo lidí, kteří jsou blízko středu koronavirového dění, vyslovilo v tom duchu, že bez profesora Prymuly, pochopitelně na jiné funkci, to nepůjde. 

Kdyby ministr Prymula emotivně neodsoudil sešlost padesáti lidí, kteří se také v uzavřené restauraci a ještě dříve loučili se svobodou, tak bych s Vámi částečně souhlasil. Zkrátka v restauraci neměl ministr zdravotnictví co dělat, přestoupil nařízení vlády poprvé a ohrozil svého řidiče tím, že nasedl do auta bez roušky. Druhý přestupek. Ano jsou to malé prkotiny pro obyčejného člověka, ale velké negativní symboly od koronavirového vojevůdce vůči vojsku, což jsme my všichni!{#emotions_dlg.sealed}

Mimochodem, proč pánové nejednali prostřednictvím videokonference? Proč se ředitel ostravské nemocnice v době krize štrachá až do Prahy? To má tolik volného času? Je příznačné, že novináři se rádi vrtají v kdejaké okrajovosti, ale podstatná otázka je nenapadne.

Kdo z nás nedělá chyby, ať už pravopisné nebo jiné, ať hodí kamenem! Navíc autor může tvrdit, že to tak napsal schválně, více to trkne do oka!{#emotions_dlg.sealed}

novotny

Podle mě by měl okamžitě odstoupit nebo být odvolán i ministr vnitra Hamáček, když je jako šéf krizového týmu nakažen. Musel něco porušit, což nepřiznal,  jinak by neonemocněl. Tím se provinil mnohem více, než ministr zdravotnictví, který je zdráv a nikoho nenakazil.

cernik
antoninsebek

A Vy, pane Zdeňku Jirásku, zase máte

ve svém mikro příspěvku VELKOU GRAMATICKOU CHYBU.

(A dostane tu medailYYYYYYYYYYYYY .......)

Fuj, že se nestydíte. 

Vy nedostanete medaili, Vy dostanete pětku. 

antoninsebek

Nemohu si pomoci, ale v té věci "pochybení" souhlasím s panem Prymulou. A mohu dokázat, že jsem o tom psal ještě dříve než on vydal svoje stanovisko. A to také na tomto webu. 

Ano, je občan jako každý druhý. Takže jako například já (či Vy) může i nyní jít venku bez roušky, když do dvou metrů okolo  nikdo není. A může si dát do kufru auta co potřebuje. Tečka. 

To jednání (údajně v hospodě) si nevymyslel on, ale ten, kdo ho pozval. A věřím tomu, že nevěděl přesně, kde to bude. A jestli ta hospoda byla prázdná a bylo to s plným souhlasem majitele, tak to nic protistátního není. Nezapomeňte, že v té době ještě holiči stříhali a holili až do 6-té hodiny ráno. Kapišto?

Tečka.

Jsem přesvědčen, že šéfíci ODS, Pirátů a dalších SE NEMOHOU DOČKAT VLÁDNUTÍ. Ať ministerstvo udělalo cokoliv, tak byli a jsou vždy jenom PROTI. A přitom tam pochopitelně žádný odborník na viry NENÍ.

Nikdy jsem nebyl příznivcem pana Bureše. Od včerejška tím více. Nevím sice, koho budu volit, ale Bureš to nebude. 

Samostatnou kapitolou jsou media, včetně Naší Veřejnoprávní a prý i Nezávislé Telky. 

Senilát kupodivu také mlčí. Čekal bych, že šéf Senilátu pojede do Náhorního Karabachu. Já bych ho tam vystrčil.

Zdeněk412

A dostane tu medaily ??

JiB

Přiznám se, že jsem jakožto řadový občan touto kauzou velice zmaten.

Dnes a deně jsme bobardování tím, jak je situace kritická, jak nás každým dnem čeká kolaps zdravotnctví a hned za ním i klíčové infrastruktury. Jak budou na ulicích mrazáky v roli pojizdných márnic. Zkrátka a dobře armagedon a přitom se tu rozehrává divadelní drama, jako by Prymula právě někoho znásilnil, po té zardousil a na vrch ještě rozčtvrtil z absolutní ptákoviny, která z dola vypadá jako bouře ve sklanici vody. 

Tak buďto jsme v takových sračkách, že je logické, že se ústavní činitelé schází kde tu, kdy zrovna mají volno ve svém diáři, jednají dlouho do noci a tam, kde to mají v danou chvíli nejblíž a nebo je čas na protokoly, bonton a absolutně korektní dodržování každeho detailu úředního šimla. Ale pak to s těmi hororovými scénáři asi nebude tak horké.

Jinak řečeno, pokud by tady byla skutečná krize, tak by vláda jen mávla rukou jako když jí obtěžuje nějaký protivný hmyz a jela by dál, protože v krizové situaci se řeší podstatné věci a né renoltoviny. A nebo se zas tak nic vážného neděje a je čas na gesta a promenády na přehlídkovém molu a politikaření.

Protože pak už je tu jen třetí možnost a to, že je tu fakt mega průser, jak nám dnes a deně líčí v nédiích a nám ale vládnou bezkrupulózní kariéristi, kteří kvůli tomu aby za rok uhájili svá korýtka, jsou ochotni riskovat zhroucení státu. Jak se říká "do kopce se totiž nepřepřahá!".

Ovšem pak se domnívám, že těmto politikářům žádná gesta nepomohou a půjdou od válu tak jako tak.

Jen mám obavy, aby v takovém případě i u nás nebylo možno sledovat na vlastní oči obdobu toho, co se děje a ještě bude dít v ulích za velkou louží...

Mimochodem, jak se dotiční novináři dozvěděli, kde se zrovna odehrává nějaké jednání?! To po nocích nemají co dělat a jen tak bloumají městem a nebo je někdo nakrmil aby mohl rozehrát nějakou svoji špinavou hru?! A pokud ano, jak se dotyčný o té schůzce dozvěděl?

PS: Málem bych zapomněl. Pak je tu ještě jedna možnost a to, že by někomu mohlo vyhovovat, kdyby se nepodařilo pandemii koronaviru zvládnout, protože pak by COVID-19 mohl zrealizovat biologickou penzijní a zdravotní reformu v jednom. Rychle a rázně. Přičemž s Prymulou v úřadě by tu bylo riziko, že by na ni nemuselo dojít...

Ona by tomu i odpovídala mediálně diskutovaná plánovaná náhrada. Platí totiž jedna taková zásada, že generálové se jmenují z plukovníků a ne podplukovníků! A to ani nemluvě o tom, že by v časech pandemické krize měl na postu ministra nahradit onkolog epidemiologa...

Jiří Volný st.

Na jaře profesor Prymula hovořil o dvouletém uzamčení hranic, což svědčí spíš o prostořekosti než o rozvaze. Nebudu do odstupujícího ministra zdravotnictví kopat, protože je jasné, že na chybu komunikace se dnes svádí všechno možné. Když jedna strana nechce poslouchat, tak je všechno vysvětlování zbytečné, tím mám na mysli opozici a spřátelená média. Ostatně jsme nezapomněli na kopání do ministra Adama Vojtěcha a jak bychom dnes byli rádi, kdyby čísla klesla na 3000nakažených denně. Chtělo by se zvolat: "Adámku, vše odpuštěno, vrať se"!  Adámek je jistě rád, že tento cirkus už neleží na jeho bedrech.{#emotions_dlg.sealed}

Je třeba posuzovat virovou krizi s chladnou hlavou. Válí se nám tisíce rakví na zimních stadiónech? Neválí. Stíhá zdravotnictví plnit své poslání? Stíhá, při omezení odkladné péče. Zemřelo u nás více lidí než v roce 2018 nebo 2019? Znám čísla jenom do konce 35.týdne, ale předpokládám, že do dnešního dne nezemřelo. Probíhají připravy na vyšší počty hospitalizovaných a uvolnění kapacit nemocnic, přesunutím "sociálních" a bezpříznakových pacientů do hotelů a polní nemocnice?  Probíhají. Podle motolského ředitele Miloslava Ludvíka, vážného kandidáta na nového ministra, lze až 40% kapacit Motola, patrně i jiných nemocnic, takto uvolnit.{#emotions_dlg.sealed}

Reprodukční číslo, vypočtené mojí metodou, tedy podělením denního vrcholného čísla diagnostikovaných ve dvou následujících týdnech, korigováno poměrem počtu testů, je 1,308. Tudíž alespoň nějaká naděje na postupné zlepšení! Naštěstí máme čísla z Izraele a víme, že výsledek se dostaví zhruba po třech týdnech od zavedení drastických opatření, u nás zavření škol a restaurací. Datum, ke kterému vzhlížíme je 1.listopad. Jako životní optimista doufám, že pokrok se projeví  ještě dříve!{#emotions_dlg.sealed}