Odchod hrdiny bez poct

Jiri-Paroubek-1403-05
23.10.2020 14:44
Vše je v demokracii během pár desítek vteřin jinak. Hrdina jarního boje proti pandemii koronaviru, Roman Prymula, končí ve funkci ministra zdravotnictví.

V zásadě po banální, ale za současného stavu fatální chybě, kterou udělal. Na jaře se Prymula projevil jako excelentní krizový manažer. Klidně komunikoval i ta nejméně populární opatření, která vláda s úspěchem uskutečnila.

Totéž se od něj očekávalo nyní, v mnohem složitější situaci, do které se republika dostala. Nedostala se tam samozřejmě sama. Bezstarostnost premiéra, opožděná rozhodnutí v boji proti druhé vlně pandemie a selhání prakticky celé politické elity včetně opozice (s výjimkou ministra vnitra Jana Hamáčka, který se na základě analýz, jež měl k dispozici, dožadoval s předstihem řady týdnů – již na konci srpna – zásahu vlády v boji proti druhé vlně pandemie).

Noční schůze ministra zdravotnictví s předsedou poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem v restauraci Rio´s, byla za dané situace hloupou chybou. Chybou takového charakteru, že může přímo rozdrtit důvěru veřejnosti ve vládu a její opatření v boji proti pandemii. Návštěva restaurace a setkání v ní v situaci, kdy jsou restaurace uzavřené a pohyb bez roušky, to je něco, co je nepřijatelné. To, že premiér zahájil akci výměny ministra okamžitě, je správné a odpovídá to naléhavosti situace.

V demokracii jsou si všichni, alespoň teoreticky, rovni. Nemají být někteří rovnější, než ti druzí. Zejména za mimořádného stavu. Pokud A. Babiš vybere správnou figuru do čela resortu, vládě tato rychlá změna v čele resortu za chybujícího ministra pomůže. Upevní to pozici vlády a její důvěru ve veřejnosti. Je to prosté. Jde o to, nenechat pravicové opozici a médiím, která ji podporují, velký prostor k útokům na vládu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Podle mě by měl okamžitě odstoupit nebo být odvolán i ministr vnitra Hamáček, když je jako šéf krizového týmu nakažen. Musel něco porušit, což nepřiznal,  jinak by neonemocněl. Tím se provinil mnohem více, než ministr zdravotnictví, který je zdráv a nikoho nenakazil.

cernik
antoninsebek

A Vy, pane Zdeňku Jirásku, zase máte

ve svém mikro příspěvku VELKOU GRAMATICKOU CHYBU.

(A dostane tu medailYYYYYYYYYYYYY .......)

Fuj, že se nestydíte. 

Vy nedostanete medaili, Vy dostanete pětku. 

antoninsebek

Nemohu si pomoci, ale v té věci "pochybení" souhlasím s panem Prymulou. A mohu dokázat, že jsem o tom psal ještě dříve než on vydal svoje stanovisko. A to také na tomto webu. 

Ano, je občan jako každý druhý. Takže jako například já (či Vy) může i nyní jít venku bez roušky, když do dvou metrů okolo  nikdo není. A může si dát do kufru auta co potřebuje. Tečka. 

To jednání (údajně v hospodě) si nevymyslel on, ale ten, kdo ho pozval. A věřím tomu, že nevěděl přesně, kde to bude. A jestli ta hospoda byla prázdná a bylo to s plným souhlasem majitele, tak to nic protistátního není. Nezapomeňte, že v té době ještě holiči stříhali a holili až do 6-té hodiny ráno. Kapišto?

Tečka.

Jsem přesvědčen, že šéfíci ODS, Pirátů a dalších SE NEMOHOU DOČKAT VLÁDNUTÍ. Ať ministerstvo udělalo cokoliv, tak byli a jsou vždy jenom PROTI. A přitom tam pochopitelně žádný odborník na viry NENÍ.

Nikdy jsem nebyl příznivcem pana Bureše. Od včerejška tím více. Nevím sice, koho budu volit, ale Bureš to nebude. 

Samostatnou kapitolou jsou media, včetně Naší Veřejnoprávní a prý i Nezávislé Telky. 

Senilát kupodivu také mlčí. Čekal bych, že šéf Senilátu pojede do Náhorního Karabachu. Já bych ho tam vystrčil.

Zdeněk412

A dostane tu medaily ??

JiB

Přiznám se, že jsem jakožto řadový občan touto kauzou velice zmaten.

Dnes a deně jsme bobardování tím, jak je situace kritická, jak nás každým dnem čeká kolaps zdravotnctví a hned za ním i klíčové infrastruktury. Jak budou na ulicích mrazáky v roli pojizdných márnic. Zkrátka a dobře armagedon a přitom se tu rozehrává divadelní drama, jako by Prymula právě někoho znásilnil, po té zardousil a na vrch ještě rozčtvrtil z absolutní ptákoviny, která z dola vypadá jako bouře ve sklanici vody. 

Tak buďto jsme v takových sračkách, že je logické, že se ústavní činitelé schází kde tu, kdy zrovna mají volno ve svém diáři, jednají dlouho do noci a tam, kde to mají v danou chvíli nejblíž a nebo je čas na protokoly, bonton a absolutně korektní dodržování každeho detailu úředního šimla. Ale pak to s těmi hororovými scénáři asi nebude tak horké.

Jinak řečeno, pokud by tady byla skutečná krize, tak by vláda jen mávla rukou jako když jí obtěžuje nějaký protivný hmyz a jela by dál, protože v krizové situaci se řeší podstatné věci a né renoltoviny. A nebo se zas tak nic vážného neděje a je čas na gesta a promenády na přehlídkovém molu a politikaření.

Protože pak už je tu jen třetí možnost a to, že je tu fakt mega průser, jak nám dnes a deně líčí v nédiích a nám ale vládnou bezkrupulózní kariéristi, kteří kvůli tomu aby za rok uhájili svá korýtka, jsou ochotni riskovat zhroucení státu. Jak se říká "do kopce se totiž nepřepřahá!".

Ovšem pak se domnívám, že těmto politikářům žádná gesta nepomohou a půjdou od válu tak jako tak.

Jen mám obavy, aby v takovém případě i u nás nebylo možno sledovat na vlastní oči obdobu toho, co se děje a ještě bude dít v ulích za velkou louží...

Mimochodem, jak se dotiční novináři dozvěděli, kde se zrovna odehrává nějaké jednání?! To po nocích nemají co dělat a jen tak bloumají městem a nebo je někdo nakrmil aby mohl rozehrát nějakou svoji špinavou hru?! A pokud ano, jak se dotyčný o té schůzce dozvěděl?

PS: Málem bych zapomněl. Pak je tu ještě jedna možnost a to, že by někomu mohlo vyhovovat, kdyby se nepodařilo pandemii koronaviru zvládnout, protože pak by COVID-19 mohl zrealizovat biologickou penzijní a zdravotní reformu v jednom. Rychle a rázně. Přičemž s Prymulou v úřadě by tu bylo riziko, že by na ni nemuselo dojít...

Ona by tomu i odpovídala mediálně diskutovaná plánovaná náhrada. Platí totiž jedna taková zásada, že generálové se jmenují z plukovníků a ne podplukovníků! A to ani nemluvě o tom, že by v časech pandemické krize měl na postu ministra nahradit onkolog epidemiologa...