OKD: od státu, přes Bakalu a zpět ke státu

Jiri-Paroubek-1403-05
5.4.2018 13:06
Tak lze ve zkratce popsat cestu největší důlní společnosti v zemi OKD, která byla završena v těchto dnech odkupem jejích akcií po úspěšné restrukturalizaci OKD za 80 mil. Kč státním podnikem PRISKO. Tedy jinak řečeno, OKD se stává opět majetkem státu. Je to znárodnění společnosti bez fanfár a z nutnosti.

Náklady na postupné ukončení těžby v OKD v příštích 8 – 10 letech podle odhadů přesáhnou nejméně 5 mld. Kč a možná se dostanou až k 7 mld. Kč. To je nemalá částka a společnost OKD by si na ní měla vydělat výnosy ze svého provozu, tedy prodejem vytěženého uhlí. V loňském roce byl uzavřen důl Paskov, v krátké době několika příštich let se mají uzavřít další doly a poslední důl OKD má být uzavřen někdy za 5 – 7 let.

Stát teď řeší důsledky divoké privatizace, ke které došlo již v 90. letech a před rokem 2004. A v roce 2004 byl prodán minoritní balík akcií těžební společnosti OKD majitelům většiny akcií. Po dovršen5í prodeje menšinového podílu akcií v OKD státu většinovým vlastníkům, odkoupil celou společnost od původních majitelů Otavy a Koláčka, finančník Zdeněk Bakala se svým společníkem. Odhaduje se, že je celá společnost OKD stála kolem 11 mld. Kč. Jejich povinností podle zákona bylo vytvářet finanční rezervy, ze kterých by mohl být prováděn - až to bude potřeba - útlum těžby. To se ale asi příliš nedělo.

Odhaduje se, že Bakala a spol. za více než deset let svého působení v OKD, vycucali z této společnosti podle odhadů odborníků 100 – 120 mld. Kč. Tyto peníze pak investovali vesměs mimo republiku. A když přišly před několika lety problémy s poklesem cen uhlí, tak se společnosti OKD zcela bez skrupulí zbavili. Vytáhli z OKD peněz, co mohli, společnost se jim tak mnohonásobně vyplatila, a to 6 pokud jde o návratnost jejich majetkového vkladu a oni mohli v klidu zmizet a ponechat náklady související s útlumem a postupnou likvidací těžby uhlí, státu. Opravdu dokonalí džentlmeni.

Součástí Bakalova smutného dědictví je to, že ze společnosti OKD dokázal vyvést více než čtyřicet tři tisíc bývalých hornických bytů a prodal je jinému, tentokrát zahraničnímu, investorovi. Odhaduje se, že výnos z prodeje zmíněných bytů OKD se pohyboval mezi 20 – 25 mld. Kč. Celá privatizace OKD je v současné době předmětem zájmu sněmovní vyšetřovací komise, jejíž závěry nebudou příjemné6 zejména pro bývalého ministra financí a nedávného premiéra Sobotku a jeho druhé já, advokáta Radka Pokorného. Na stránkách Vaší věci budeme vývoj celé záležitosti sledovat, neboť se u soudu čekají některá překvapivá odhalení v souvislosti, například s konstrukcí odhadní ceny bytů OKD…Ze Sobotky a Pokorného se stala lovná zvěř.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Se znalostí současného stavu vyjednávání mezi hnutím ANO a ČSSD, které se přeběžně dá označit slovem krach, bych měl návrh na řešení současné situace. Tu může odblokovat Tomio Okamura svým prohlášením, že bez předběžných podmínek umožní vznik menšinové vlády Andreje Babiše. Šéf SPD by si měl uvědomit, že menšinová vláda je pro jeho hnutí v dané chvíli maximum možného a také je to v zájmu a podle přání většiny protestních hlasů v minulých volbách. Navíc by to byla jeho hvězdná hodina a ani AB, ani jiný politik by na tom nemohl nic změnit.

Jiří Volný st.

S péčí vzorného hospodáře, politici počínaje Dlouhým a Klausem privatizovali OKD, ze které mohl mít stát 100miliard divident. Místo aby chodili kanálem, tak se naparují před kamerami jako pávi. Je to skvělý postup, který se neustále opakuje. Privatizace výnosů a zestátnění nákladů, ztrát a škod.