Opravdu komunistická vláda?

Jiri-Paroubek-1403-05
10.7.2018 14:28
Poslední tiskové konference českých pravicových parlamentních stran jsou unisono v duchu strašení komunisty a komunismem. Babišova vláda je samozřejmě vládou s parlamentní podporou komunistické strany. Není však vládou s přímou účastí komunistů.

Pokud Václav Klaus před pár dny hovořil o vhodnosti projektu opoziční smlouvy, který kdysi použili ke spolupráci, jež umožnila fungování Zemanovy vlády v letech 1998 – 2002, bylo by to jistě vhodné i dnes. ODS se mohla „obětovat“ a mohla být tou ODS z časů opoziční smlouvy, která by z opozice více nebo méně silně ovlivňovala Babišovu vládu, neboť ta by na ní byla zejména při svém vzniku zcela závislá. ODS se však vydala jinou cestou. Zdá se, že je s touto cestou zcela spokojena a má pocit, že jí přináší politické body, zůstat v nesmlouvavé opozici.

No ale pak se nesmí divit, a s ní celá česká pravice, že má vláda pragmatického a populistického hnutí ANO se sociální demokracií a s parlamentní podporou KSČM levostředový program. Co přinese skutečné vládnutí, to se uvidí. Strašit v nastalé situaci veřejnost komunisty je trochu příliš. V Kremlu už nezasedá ÚV KSSS, ani tam nepřebývá J. V. Stalin či L. I. Brežněv. Prostě svět se změnil. Čeští komunisté, kromě morální podpory například čínských komunistů nemají nic, o co by se mohli reálně opřít, pokud by snad chtěli navázat na svojí někdejší politiku, ukončenou 17. listopadem 1989. Myslím si, že strašení komunisty bude zabírat na stále méně lidí.

A upřímně řečeno, vzít komunisty k vládní odpovědnosti, byť nepřímo, je vlastně český způsob jejich mitterandizace. Tedy zmenšení jejich vlivu. Uvidíme, zda v důsledku toho neodběhnou od komunistů v průběhu tří a půl let, zbývajících do konce volebního období, protestní hlasy voličů, kteří je zatím loajálně volili, coby stranu protestu. Komunisté mohou tedy mít při příštích volbách existenční problém, vůbec se do příští poslanecké sněmovny, tedy přes hranici 5% voličské podpory k tomu nezbytné, nemusí propracovat.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Včera jsem četl preference Stemu, které autor zveřejnil na těchto stránkách a našel jsem u KSČM 9,1%. Zdá se tedy, že voliči by mohli ocenit podíl KSČM na vládní dohodě a ukončení parlamentního hádání a napadání v souvilosti s procesem vzniku plnohodnotné vlády. Jistě se nejedná o radikální levicovou politiku, ale pravděpodobně po ní ani není příliš velká poptávka. Předpokládám, že KSČM v příštích parlamentních volbách spíše posílí, neboť bude aktivně prosazovat tradiční levicový program v mezích polovládní spolupráce.