Otazníky kolem Chovancova majetku

chovanec zbran
17.1.2019 13:51
V tomto týdnu se objevil na serveru iDnes článek z pera redaktorky Pospíšilové pod názvem „Chovanec vlastní nemovitosti za desítky milionů korun. A koupil další dům“. Článek přináší zajímavé informace o majetkových poměrech bývalého ministra vnitra Chovance.

Je zajímavé, že v dalším tisku nevzbudil tento článek vůbec žádný ohlas. Pokud to srovnám s dopadem lživých tvrzení mé budoucí bývalé ženy Petry Paroubkové, které primárně uskutečnila v TV Seznam na konci srpna u známého lhavého investigátora Kubíka, jsem nesmírně překvapen. Tvrzení rozvádějící se manželky byla pokládána za relevantní do té míry, že se jimi zabývala, s výjimkou Deníků, které tato jejI výjádření ignorovaly, všechna média. Bez ohledu na to, že tato lživá tvrzení nebyla podložena žádnými důkazy. Samozřejmě, že tato lživá tvrzení měla jediný účel, stejně jako kampaň vedená v následujících dnech proti mně, zkomplikovat a podle možnosti znemožnit mou volbu do Senátu, do kterého jsem počátkem října kandidoval. Zbývá jen dodat, že pokud jde o mé finance, několik týdnů po senátních volbách česká policie vydala vyjádření, že v mých financích neshledala nic podezřelého.

A nyní se závažnými sděleními kolem bývalého ministra vnitra Chovance, s výjimkou Babišových médií, nezabývá v médiích nikdo. Podivné...Předpokládám, že již začala konat alespoň policie, tak jako konala v mém případě, a věřím, že M. Chovanec získá obdobné vyjádření ze strany policie, pokud jde o legalitu jeho financí, jako se to stalo v mém případě.

Pro úplnou objektivitu uvádíme článek redaktorky Pospíšilové v iDnes o finančních a majetkových poměrech M. Chovance v plném znění v příloze tohoto článku tak, aby si každý čtenář Vaší věcí mohl udělat svůj zcela objektivní názor. Připomínám také, že v tomto týdnu se objevila informace, podle které chce M. Chovanec po sjezdu ČSSD opustit řady poslaneckého klubu ČSSD ve sněmovně...

Jiří Paroubek

 

Příloha:

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/chovanec-cssd-vila-plzen-nemovitost.A190111_094507_domaci_onkr

Chovanec vlastní nemovitosti za desítky milionů. A koupil další dům

14. ledna 2019 17:59

Napřed prodával zeleninu. Pak přešel na nábytek a dal se na politiku, až se nakonec stal druhým nejmocnějším mužem v ČSSD. Dnes je z Milana Chovance poslanec, ale hlavně ho živí reality. V současné době rekonstruuje poslední pořízený kousek – vilku nedaleko svého domu za 5,79 milionu korun.

Chovanec s manželkou Jaroslavou vlastní zejména v Plzni a okolí nemovitosti minimálně za 26 milionů korun, jak vyplývá z kupních smluv, které má MF DNES k dispozici. Naposledy někdejší ministr vnitra investoval za pomoci čtyřmilionové hypotéky 5,79 milionu korun do rodinného domu nedaleko svého bydliště. Po loňské rekonstrukci už u ní zvenku zbývá upravit jen zahradu. MF DNES to zjistila v rámci mapování majetku politiků.

Jaký záměr Chovancovi s vilou mají a kolik je stála rekonstrukce, není zřejmé. Současný poslanec na to MF DNES neodpověděl.

Cesta k prvním milionům

Chovanec si nicméně s penězi vždy uměl poradit. Po absolvování střední ekonomické školy se stal živnostníkem. V Plzni si otevřel malý krámek se zeleninou. Mimochodem to bylo krátce po listopadu 1989 a jemu bylo devatenáct let.

Byznys, který mu přinesl miliony, rozjel nicméně až o dvanáct let později, kdy už coby sociální demokrat založil firmu Plzeňský nábytek . Ta v době, kdy už byl i zastupitelem města Plzeň a vládla zde koalice ODS a ČSSD, dodávala do městských bytů kuchyňské linky od polských dodavatelů. Ne přímo, ale přes firmu Plzeňský servis podnikatele a člena ODS Jana Dandy. Tu si radnice najala na správu městských bytů a Danda za to od města postupně inkasoval částky 3,4 milionu korun, pak 11 milionů a 18,3 milionu, jak MF DNES zjistila z informací poskytnutých plzeňským magistrátem.

Obdobné částky se pak objevují i v účetnictví Chovancovy společnosti. První rok utržil od města 2,5 milionu korun, další už 11 milionů, pak 18 milionů.

Sám Chovanec v tom, že se jako zastupitel obohatil na zakázkách zadaných městem, problém nikdy neviděl . Jeho firma prý prošla „standardním výběrovým řízením“, tvrdil vždy na svou obhajobu. Když se MF DNES od plzeňského magistrátu snažila získat patřičné dokumenty, dočkala se jen odpovědi, že již byly v souladu se spisovým a skartačním řádem skartovány.

Konec pána s nábytkem

Na konci listopadu 2006 Chovanec nábytkářskou firmu prodal. O měsíc později Plzeň ukončila smlouvy na správu bytů a domů a zadala je jiné firmě.

Chovanec na prodeji vydělal 10,5 milionu korun. Dalších 700 tisíc údajně přinesl prodej pozemků pod areálem jeho firmy, jejíž nový majitel – výrobce plastových oken DAK – nábytkářskou činnost někdejší Chovancovy firmy téměř okamžitě zrušil.

První byt na plzeňských Slovanech si manželé Chovancovi koupili za 690 tisíc v roce 2001. Další a mnohem větší nákupy nemovitostí však začali realizovat až kolem roku 2010. „Koupil jsem bytový dům v Plzni u rozhlasu,“ řekl rok nato Chovanec Deníku.cz. Podle svých slov si na nemovitost za 3,9 milionu korun půjčovat nemusel. „Použil jsem peníze ještě z podnikání,“ vysvětloval koupi po zveřejnění majetkových přiznání za rok 2010 tehdy již hejtman Plzeňského kraje.

Jenže právě tato investice začala vyvolávat otázky. Společně s manželkou Jaroslavou nemovitost koupili za 7,8 milionu korun. Kupní smlouvu podepsali na konci prosince 2009. O osm měsíců později nicméně Chovanec uzavřel s manželkou dohodu o vypořádání společného jmění manželů, kde si dělí do té doby společný majetek, a Chovanec později v majetkových přiznáních uváděl vždy jen své majetkové poměry.

To, že s manželkou uzavřel dohodu, vyšlo navíc najevo až zhruba po pěti letech, když Chovanec serveru lidovky.cz odpovídal na dotaz, proč od manželky dostal darem 2,5 milionu korun. Jeho žena totiž prodala jiný dům – který koupila v roce 2011 za 3,1 milionu – společnému známému Václavu Váchalovi, jenž roky pracoval u plzeňské kriminálky a pak radil Chovancovi i na ministerstvu vnitra. Prodej jí vynesl 3,75 milionu korun. Chovancová přitom nemovitost vlastnila zhruba dva roky, během nichž ji měl v pronájmu právě Váchal.

Půl na půl záměrně?

Obdobné nákupy, kdy jeden z manželů nakupoval a pak se rozdělil, probíhaly i v dalších letech. To, proč to bývalý ministr vnitra dělal, nikdy nevysvětlil. „Prostě jsme se tak dohodli řešit naše majetkové poměry. Nevidím na tom nic neobvyklého,“ napsal serveru lidovky.cz v SMS zprávě. Informace o odloučení v roce 2015 komentovat nechtěl.

O rok později se nicméně v doprovodu manželky Jaroslavy Chovanec objevil na narozeninách klíčového hradního poradce Martina Nejedlého. A dodnes mají Chovancovi i stejnou adresu trvalého bydliště.

Poslední nákupy nemovitostí někdejší ministr vnitra uskutečnil předloni. S Jaroslavou Chovancovou si pořídil už zmíněnou vilku nedaleko jejich bydliště. Společně také dotáhli koupi dvou bytů ve svém činžovním domě nedaleko rozhlasu. Přišly je na 4,2 milionu.

O penězích mlčí

Kde na nemovitosti vzal Chovanec a jeho rodina peníze, zda jen z někdejšího podnikání, nebo další činnosti, není zřejmé. Chovanec na dotazy MF DNES nereagoval. Kromě politických příjmů nicméně Chovancovým plynou peníze i z pronájmu bytů, jak plyne z majetkových přiznání současného poslance. V minulosti v něm uváděl cenné papíry, nicméně v současnosti se už o žádných nezmiňuje.

V roce 2017 kromě pozemků a staveb ležících na nich se v majetkových přiznáních pochlubil jen koupí souboru obrazů v hodnotě dvou milionů korun či hotovostí na účtu ve výši 1,3 milionu. V loňském roce pak už kromě výdělku z pronájmu přiznával jen to, že ze čtyřmilionové hypotéky mu zbývá doplatit 3,99 milionu korun.

Autor: Eva Pospíšilová

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.