Padne Babiš?

babis sobotka
2.5.2017 12:05
Podle zákulisních informací z nejvyšších politických kruhů má šéf hnutí ANO, ministr financí a místopředseda vlády A. Babiš během dneška nebo nejpozději ve středu odejít ze své vládní funkce.

 

Má odejít dobrovolně, anebo bude vyhozen. Jedná se však  o jeho plně řízený odchod. To znamená, že ANO zůstává ve vládě i součástí vládní koalice a A. Babiš jako předseda hnutí bude mimo vládu a také  předmětem policejního vyšetřování. 

Souběžně bude probíhat rovněž šetření finančního úřadu v souvislosti s transakcemi, které provedl s prodejem a nákupem akcií Agrofertu, resp. toho, zda byly tyto jeho aktivity zákonné.

Odchodem Babiše z vlády tedy vyvrcholí několik týdnů trvající tlak na jeho odchod z vády a postupně také z politiky, což by pochopitelně  zcela destruovalo hnutí ANO, které je nyní favoritem podzimních sněmovních voleb.

Babiš jistě těch pět  měsíců, které ještě zbývají do sněmovních voleb, využije k tomu, aby se maximálně intenzivně soustředil na vedení volební kampaně. A nebude se přitom zdržovat vládní zátěží.  Jeho křeslo ve vládě zůstane i nadále doménou hnutí ANO – funkci ministryně bude vykonávat Babišova dosavadní náměstkyně. Babiš tedy bude mít nadále  pod plnou kontrolou Finanční analytický úřad a, prostřednictvím ministra Pelikána, také ministerstvo spravedlnosti. Nelze tedy očekávat, že by byl Babiš například Finančním úřadem, který patří do resortu ministerstva financí, obtěžován více, než bude nezbytně nutné.

Řízený odchod Babiše z vlády, kdy mu ještě ve středu prezident při okázalém přivítání na Pražském hradě pofouká bolístky a ocení Babišovu práci, je zřejmě tou nejhorší variantou pro Babišovy politické soupeře.Babišovi tento vývoj umožní, aby se stylizoval do role mučedníka, podobně, jako se to kdysi povedlo Mečiarovi, když byl vyhozen z vlády a poté grandiózním způsobem zvítězil v parlamentních volbách. Totéž se může stát v případě Andreje Babiše a podzimních sněmovních voleb, jejichž největším favoritem zkrátka zůstane i nadále Babiš a jeho hnutí ANO …

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.