Jiří Paroubek: Pavel Telička a lobbisté miliardářů

pavel telicka
9.4.2014 11:32
Lidé na kandidátce ANO do Evropského parlamentu by měli být to nejlepší, co politické strany umí v Česku nabídnout, v evropských volbách jde přece o mnoho. Evropský parlament je jediný přímo volený orgán Evropské unie, demokratická vizitka EU. U některých stran jsou ale volby do EU parlamentu jenom vedlejší kolej jejich politických zájmů a pro mnohé politiky spíše trafika než prostor pro realizaci jejich politických programů. A v tomto přístupu bohužel není velký rozdíl mezi většinou politických stran. Která velká politická strana by nabídla do Evropského parlamentu například svého předsedu nebo místopředsedu? Ovšem kandidátka ANO Andreje Babiše je zcela jiná.

Na kandidátce do Evropského parlamentu ANO se to totiž hemží lobbisty. A ne ledajakými lobbisty, ale špičkovými euro lobbisty. Dalo by se říci, že jedničkami českého lobbistického průmyslu. Ve vedení kandidátky je pan Telička, který je lobbistou posledních deset let, a to od té doby, co opustil pozici eurokomisaře. Prakticky ihned po ukončení činnosti v Komisi si založil společně s Petrem Ježkem společnost BXL Consulting na poskytování lobbingu. Petr Ježek je mimochodem na druhé pozici kandidátky ANO do Evropského parlamentu, a tak vedení kandidátky ANO je shodné s vedením společnosti BXL Consulting.

Pavel Telička se v předchozích letech angažoval jako poradce mnoha miliardářů i politiků, vzpomeňme například jeho působení pro pana Bakalu, kde dokonce hájil jeho zájmy ve společnosti spravující sporné byty OKD , nebo jeho angažmá pro pana Bártu z Věcí veřejných, v Poslanecké sněmovně interpelované kvůli platu vyššímu, než je plat ministra, či předchozí lobbing pro pana Babiše.

Lidé z hnutí ANO jsou sami rozčarovaní kandidátkou ANO do eurovoleb. Na ECHO24 uvedl jeden z Babišových klíčových lidí Jan Kasl, že Telička měl klíčové slovo pro celou první desítku na kandidátce a také, že „je to jeho tým. Lidé z ministerstva zahraničí a z firmy BXL“, a také pro Lidové noviny uvedl, že „samozřejmě v ANO jsou rozčarováni z evropské kandidátky, z deseti jmen, které si nadiktoval Pavel Telička“.

Pavel Telička a jeho tým je jistě zkušený v lobbingu a velice pragmatický, pracuje pro toho, kdo dá nejvyšší nabídku. Takže, pokud jim hodíte svůj hlas, budou jistě rádi, vždyť jejich lobbistická cena v očích českých miliardářů tím jenom stoupne. A privatizace kandidátky zajišťuje výbornou týmovou spolupráci do budoucna. Ano budou se mít líp.

Jiří Paroubek, expremiér a lídr strany LEV 21 pro volby do EP

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

libuse-zavoralova

Pěkné. Doufám, že se to dozví více lidí, než je čtenářů portálu "Vaše věc".

antoninsebek

Dovolím si malé rýpnutí. Pokud vidím pana Teličku, tak si vzpomínám, že on vlastně nějakou chvíli v tom slavném EU už byl, není-liž pravda.

Pak se nepovedl jakýsi Pidla-Midla a slovem trafika bych jej urazil. Tak bych jen řekl, že pohádka "Jak Jaromil  ke štěstí přišel" je slabým odvarem skutečnosti. Takže: Teličku honem honem vystřídal. Nebyl jediný tohoto druhu. Vrchního šéfa mu dělal také neúspěšný premiér, tentokrát z Portugalska.

Oběma hochům to nezávidím (Čechovi i Portugalcovi). Litoval jsem jenom toho, že si pan Midla-Pidla při návštěvách v Řecku nevšimnul, že tam vyplácejí dávky ze státního rozpočtu jako zjednaní, přestože na to nemají (mohutné důchody, přezaměstnanost ve státním sektoru atd. atd.) Ano, coby patron nad oblastí sociální neměl možnost cokoliv jim nařídit. To je fakt. Ale byl to agent pro sociální oblast, ne ..........? Zřejmě jej uchválita antika a nebetyčné držhubné.  Nezaznamenal jsem totiž ani jedinou informaci o tom, že by v alespoň v cestovní zprávě z Hellady uvedl, že se mu to nezdá, že na ten komunismus nebudou mít prachy.

S velkou omluvou a s úctou.