Peripetie sestavování vlády

Jiri-Paroubek-1403-05
23.11.2017 12:45
Šéfové hnutí ANO včera zářili štěstím jakoby měli narozeniny. Volba předsedy Poslanecké sněmovny Vondráčka byla jejich jasným politickým úspěchem. Kromě poslanců hnutí ANO, okamurovců a komunistů, podpořili volbu Vondráčka také Piráti.

Předseda Pirátů Bartoš se správně ohradil proti tomu, aby byl zařazován do nějaké vznikající babišovské koalice. Správně řekl kritikům z řad tzv. demokratické opozice, tedy stran české pravice, že podpora vlády a podpora volby předsedy Poslanecké sněmovny jsou dvě velmi rozdílné věci.

Piráti se prostě nenechají okřikovat a budou si dělat svou politiku a to je sympatické. V těch předchozích dvou týdnech byli podrobeni tlaku ze strany hnutí ANO. A přesto si dělají svou politiku, která je velmi zdrženlivá a vycházející z jejich reálných možností a potenciálu, takže na rozdíl od někdejších Věcí veřejných prostě do vlády nechtějí.

Nicméně pokud jsem v předchozích týdnech psal, že první kolo sestavování vlády, kdy vznikne Babišova minoritní vláda, bude jen jakýmsi zahřívacím kolem, dnes vypadá situace poněkud jinak. Není sice ještě nic upečeno a nic jistého, ale přesto se zdá, že za určitých okolností, a se stále větší pravděpodobností, může Babišova minoritní vláda získat při hlasování o důvěře podporu v Poslanecké sněmovně. K tomu budou stačit hlasy komunistů a to, že Okamura a jeho lidé budou hlasovat nohama. To znamená, že v okamžiku hlasování o důvěře zůstanou mimo sněmovnu.

Pokud pravice a také sociální demokracie spoléhají na odpor občanů vůči vládě, která vznikne díky hlasům tzv. extremistických stran, zdá se, že se mýlí.

Veřejné mínění se totiž mění. Lidé především chtějí stabilní vládu, a pokud jim ji A. Babiš zajistí, tak to ve své většině vezmou. A. Babiš pokračuje v chytré taktice výzev na jednotlivé politické strany, se kterými by mohl vytvořit koaliční vládu, v prvé řadě na ODS. Aby zahájila jednání o vytvoření takové vlády, ODS ale tvrdošíjně odmítá. I to je pro Babiše velice pozitivní zpráva ve vztahu k veřejnému mínění.

On vlastně říká: „Já s nimi chci vytvořit vládu, ale oni nechtějí.“ A většina občanů se domnívá, že dala hlas stranám, aby prosazovaly jejich zájmy právě ve vládě. A pokud některé strany (s výjimkou Okamury vlastně zatím všechny) vládní účast odmítají, ženou vlastně vodu na mlýn Babišovi a de facto ospravedlňují vznik minoritní vlády podpořené hlasy anebo postojem tzv. extremistických stran.

Zatím není nic jistého, ale možnost toho, že Babišova menšinová vláda projde hlasováním o důvěře, se podstatně zvětšila. To by samozřejmě mělo značné politické důsledky i do budoucna. ODS se domnívá, že může integrovat hlasy pravice. Možná, že je tato domněnka i zčásti oprávněná a že v příštích volbách bude mít ODS o něco více než 11 %. V co ale může doufat sociální demokracie, zařazená do pelotonu osmi opozičních stran, kdy se jako opoziční nepochybně budou tvářit i Okamura a komunisté, to je obtížné si představit. .

Minimálně Okamura a Piráti budou hlasitější a viditelnější než ČSSD, takže hrát roli lídra opozice za této konstelace bude prakticky nemožné. Nezbývá tedy než doufat, že Babišův první pokus o sestavu vlády nevyjde…Ale jistota to není.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Snažím se podívat na současný politický vývoj z hlediska blížících se prezidentských voleb. Strany tzv.ne-demokratického bloku, tedy Bratrstva starých korupčních pořádků, dělají velkou chybu. Čím více útočí na hnutí ANO, tím více utvrzují jeho voliče ve volbě současného prezidenta. Každý, kdo umí spočítat 30+11+9+ asi 5, by takovou chybu neměl dělat.

paysan

Také si myslím, že po včerejšku má případná menšinová vláda A.Babiše větší šanci na úspěch. Tuší to ostatně nejen ony strany tzv.demokratického bloku (ten název mi nejde přes pusu, copak ostatní strany, které prošly sítem demokratických voleb demokratické nejsou, vždyť jsou v naší zemi legální a za extrémistické třeba komunisty a okamurovce označují podle mého jen ti, co o demokracii četli cestou v rychlíku), ale bohužel i ono "poslanecké torzo" reprezentující ČSSD, proto společně s médii tolik křičí!

Mimochodem, postoj sociálně demokratických poslanců při včerejší volbě nového předsedy sněmovny, byl nadneseně takříkajíc "na facku". Poté, co ANO udělalo vše pro to, aby byl Hamáček alespoň místopředsedou, nedali jednoznačně najevo (a podle všeho i svými hlasy) podporu panu Radku Vondráčkovi! A veřejně proklamovaný negativní postoj předsedy poslaneckého klubu J.Chvojky k případné volbě pana Okamury místopředsedou sněmovny byl jen dalším vlastním gólem. Označit onoho muže a jeho stranu za extremistickou a vědět, jaké voličské púodpoře se těší, může jen politik hloupý, anebo na svět se dívající bruselskou optikou. Tedy pohledem, který mimo jiné přivedl ČSSD tam, kde nyní je!