Petr Dimun: Déjà vu aneb jen aby zas nepřiletěli Marťani

obrazek
6.8.2013 14:50
Situace, v níž se dnes ČSSD nachází, připomíná v mnoha směrech tu, která nastala s pádem Topolánkovy vlády na jaře roku 2009. Právě tato událost – nepočítám-li tzv. Kubiceho zprávu, podraz, který poznamenal hluboce vztahy mezi ODS a ČSSD a byl jedním z klíčových faktorů pro nemožnost přirozené dohody těchto subjektů po patových volbách – spolu s bezprecedentním rozhodnutím Ústavního soudu o zrušení předčasných voleb, dovedla zemi k těm v roce 2010. Ty převažující část médií, „pražská kavárna“ i velká část různých veřejně aktivních osobností vnímala jako výrazně pozitivní posun, přičemž se jednalo o jedno z nejotřesnějších selhání toho, čemu Angličané říkají „common sense“.

Vznik tzv. úřednické vlády odborníků (tak se tehdy Fischerově vládě oficiálně říkalo) znamenal fotbalovou terminologií, že si politická reprezentace dvou nejsilnějších stran šla sednout na střídačku. Diváci-voliči začali na hřišti vnímat jiné mužstvo, kdy po třech letech vyhraněných ideových sporů mezi dvěma tábory pravice-levice, hry plné faulů a silných, emotivních gest a slov, se líbivě zklidnila hra a míč šel na zem.

Výsledkem bylo, že lidé si začali říkat, proč vlastně potřebují stávající politické strany, změnili dosavadní konzervativní voličské zvyklosti a hledali alternativy jinde, než u stávající opozice. Ta se navíc chtě nechtě rozpila a přes snahu navrátit diskurs zpět do programových a ideových kolejí střetu levice-pravice jí Fischerova vláda nedala v podstatě žádný prostor: stačilo jen ukázat na problém a ten byl okamžitě vyřešen ve prospěch toho, kdo si právě z té které strany stěžoval. Stínová vláda ztratila jakýkoliv smysl, protože stíny ministrů seděli ve vládě.

Říká-li tedy dnes první místopředseda ČSSD a tehdejší šéf poslaneckého klubu Michal Hašek něco o „Marťanech Jiřího Paroubka, kteří nepřiletěli“, není zcela přesný. Respektive mýlí se. Marťanů přiletělo totiž až moc, a to nejen v podobě Věcí veřejných, ale i TOP 09 či některých poslanců ODS.

Pamatuji si tu tehdejší situaci z roku 2009 proto, neboť jsem byl toho názoru, že hrozí právě toto riziko. Tehdy mne Jiří Paroubek ubezpečoval, že se mýlím, protože Fischerova vláda tady bude jen do hrušek. Nebyla. Ani u Rusnokovy vlády, vzhledem k nevyzpytatelnosti Miloše Zemana, jeho motivů, nepředvídatelnosti Miroslava Kalouska či ODS, nemá ČSSD jistotu, že Rusnokova vláda tu nebude bačovat až do řádných voleb příští rok. Nota bene, když to „připouští“ sám premiér a někteří jeho ministři.

Pro názornost mých obav si zde dovolím přetisknout mé poznámky z tehdejšího politického grémia, které řešilo situaci po pádu Topolánkovy vlády. Schválně porovnejte s tím, jak se jednotliví aktéři chovali po volbách 2010 a co říkají dnes:

Sobotka: Pozor na spojování s vládou, žádní náměstci.

Zaorálek: Topolánkovi pomáhá spor s Klausem. Pozor na ztrátu puncu „alternativy“. Těžce budeme hledat téma kampaně.

Škromach: Podporuje řešení a hasí obavy. Řešení na půdě PSP otupuje politický rozměr.

Urban: Ukázali jsme obě polohy, které po nás lidé chtějí. Tvrdá opozice, ale také konstruktivní: vládu jsme shodili, ale nyní dokážeme řešit. Ve volební kampani musíme mít pozitivní témata.

Paroubek: Musíme pokračovat v cestě, kterou jsme se vydali. Oni nasvícená pódia, nás by polévali „sračkama“.

Snad jen poznámku na závěr: Marťanů už je v podobě SPOZ, strany Andreje Babiše či Tomia Okamury na orbitě české politiky opět příliš, než by mělo být pro ČSSD příjemné.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful

Tak shcválně, jestli tohle nejsou další zbrusu noví marťani: https://www.facebook.com/PROcze

rku

Co si přeje Rusnok- Zeman, bude v tom případě jedno. Pokud se dohodne ČSSD s TOP na rozpuštění, tak rozpuštěna bude.

 

stvan

Paroubek a Benda, neboť se J.Šlégr vrátil k hokeji. Právě ve slůvku "mohou" je zakopaný pes, neboť platí i opak "nemusí". Nebo snad někdo slyšel Rusnoka=Zemana, že si přeje dostat důvěru a následně si přeje rozpuštěný sněmovny?

rku

Paroubek a Šlegr by měli podpořit Rusnoka. Pokud vláda dostane důvěru, TOP obrátí a mohou být volby, které většina voličů chce.

stvan

Nejenom v romských paní Kateřino. I já bych se v té své děsil.....

amiourful

jojo, na spadnutí jsou mraky marťanů - a to včetně DSSS.  To by ovšem v rómských lokalitách znamnalo dost děsové věci.