Petra Paroubková: Inkvizitor Jirát

obrazek
6.9.2013 09:26
Před několika lety jsem tlumočila českým a americkým soudcům, kteří přednášeli o demokracii a demokratickém soudním systému. Přednášeli soudcům ze zemí bývalého Sovětského svazu. Do Prahy postupně jezdili soudci z Ruska, Ukrajiny, ale také Dagestánu, Kazachstánu, Turkmenistánu atd. Nesčetněkrát jsme doslova oněměli úžasem, když líčili historky z justičního prostředí ve svých domovských zemích. Dlouhá léta jsem byla pak ráda, že žiji v právním státě, kde má každý občan právo na spravedlivý proces a kde platí presumpce neviny.

Jako tlumočník jsem také byla na různých přelíčeních v Čechách i na Slovensku a moje přesvědčení zůstalo neotřeseno. Viděla jsem podvodníky a vyděrače, ke kterým se soudce, senát i žalobce chovali velmi korektně. Dokonce i k těm, kteří svědkům obhajoby vyhrožovali smrtí a přes plot jim pro výstrahu házeli hlavy mrtvých zvířat.

Moje přesvědčení se však otřáslo v momentě, kdy Ústavní soud v roce 2009 zrušil mimořádné volby jen proto, že by přeběhlík jménem Melčák nedostal všechny své výplaty vyplývající ze čtyřletého poslaneckého mandátu. Skutečný důvod to samozřejmě nebyl, ale každá výmluva dobrá. Představa, že by tenkrát silná sociální demokracie vyhrála volby, asi předsedovi ÚS nedala spát.

Moje přesvědčení se také dost nalomilo několika procesy na ochranu osobnosti, ale to jsem připisovala na vrub nedokonalému mediálnímu zákonu. Nakonec mne však tento týden šokovalo rozhodnutí soudu, že nechvalně známý milenec exhejtmanky ze sociální demokracie Houska může jakkoliv urážet mého muže jen proto, že je politik. To znamená, že politik může být častován jménem Berija jen proto, že se to gaunerovi jménem Houska zalíbilo. Příště mu třeba řekne, že je Hitler nebo pedofil (ostatně to jsme tu už taky měli od pana exministra Kubiceho) a vše bude OK. Protože politik v naší zemi to zkrátka musí unést. Jak by se Houskovi asi líbilo, kdyby o jeho milence někdo řekl, že je… (nechám prostor vaší fantazii. Já totiž politiky neurážím, ani když jsou to podvodníci, které vyšetřuje policie).

Moje přesvědčení se ale včera dočista změnilo. Nežijeme v právním státě. Nemáme právo na spravedlivý proces. Tedy rozhodně ne všichni. 

Žijeme ve státě, kde je prohnilá justice. Žijeme ve státě, kde se žalobce chová jako inkvizitor a soudce mu přitakává. Žijeme ve státě, kde se jeden přísedící ironicky vysmívá obhájci a druhá přísedící spí. Co to povídám? Slyšíte dobře. Viděla jsem to včera na vlastní oči. Byla jsem se podívat na proces s Davidem Rathem. Žalobce Jirát dostal prostor ke všem svým otázkám. Obhájce D. Ratha však nikoliv. Prý je zbytečné, aby některá (pro obhajobu podstatná) fakta soud vyslechl. Proč by soud měl slyšet věci, které D. Ratha můžou očistit? Proč bychom to my – veřejnost – měli slyšet? Ještě víc zarážející byl fakt, že v momentě, kdy Rathův obhájce kladl svědkovi dotazy a snažil se přesvědčit soudce, aby svědka nechal vypovídat, přísedící (sedící po soudcově pravé ruce) se smál. Ne, nesmál. On se řehtal, až zrudnul. Před pusu si musel dát ruku, aby ho snad nebylo slyšet. A vedle něj sedící paní přísedící spala. Opravdu bych chtěla, aby mne soudil takovýto soud. Žalobce Jirát při svém drsném projevu působil jako Velký inkvizitor. Soudce ho nenapomínal, jako to udělal u obhájce, i když kladl nadbytečné a někdy zavádějící a zbytečné dotazy. Soudce Pacovský si zkrátka a dobře mohl sednout hned vedle žalobce. Věc by byla jasná. A nemusel by ani říct „odsouzený, pardon obžalovaný…“ 

Nesoudím vinu či nevinu Davida Ratha. To by měl posoudit nezávislý soud. Ale není to ten soud, který jsem včera viděla. Ten samý soud se diametrálně změnil, když dorazil můj muž. Najednou tam byl Paroubek a soudce se snažil. Jirát mlčel. Dokonce se přísedící probudili, přestali smát nebo probrali z letargie a začali klást dotazy. Co na tom, že z jejich dotazů bylo jasné, že spis nečetli. Co na tom, že z dotazů bylo jasné, že problematice evropských dotací a projektů nerozumí. Prostě se předvedli a zeptali se aspoň na něco. Možná by Jiří Paroubek měl k tomuto soudu chodit častěji. Asi by pak přelíčení probíhalo jinak. Ostatně pevně věřím, že se aspoň něco změní. 

Po této trpké zkušenosti hodlám oslovit několik mezinárodních nevládních organizací a také Evropskou komisi. Ty první proto, aby viděli jak se „demokraticky a spravedlivě“ soudí v Čechách. 17 měsíců vazby zcela jistě neumožňuje účinnou obhajobu. Zdá se, že tento soud a žalobce mají oprávněnou obavu, že kdyby se D. Rath dostal do klidu ve svém rodinném prostředí, celou žalobu by během několika dnů úspěšně rozcupoval na cucky. Pokud jsou si soudce a žalobce tak jisti vinou D. Ratha, tak ať zveřejní celé odposlechy. Ano, dnes u soudu zase chyběl přepis dvou odposlechů. Ano, při videonahrávce ze zadržení D. Ratha není několik minut vidět onu slavnou krabici s vínem. Pročpak tam není?

Evropskou komisi chci oslovit proto, aby si na nás trochu posvítili z Evropy. Z té Evropy, která dle vlastního vyjádření žádnou újmu neutrpěla. Nakonec tomuto soudu je to jedno. Vždyť Velký inkvizitor soudí Davida Ratha! 

P. S.: A jelikož zasedá soud velké inkvizice D. Rath by neměl mít po celou dobu na rukách klepeta. Vedle klepet bych ještě doporučovala přivézt ho v medvědovi. Pak také kouli na nohu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

videnak
Justiční metody z padesátých let a případ Davida Ratha Jiří Svoboda se dotkl i procesu s exhejtmanem Davidem Rathem. Původně se očekávalo, že půjde o událost roku, teď však o soudním jednání média referují jen sporadicky. „Že je držen ve vyšetřovací vazbě člověk neodsouzený a tedy dosud nevinný takovou dobu, svědčí buď o politické zakázce, nebo o neschopnosti těch, kteří případ vyšetřují. Institut vyšetřovací vazby není trestem, existují pro ni tři taxativně vymezené důvody." „I kdyby se jeho případem zabýval pouze jediný policista, rok obnáší cca 2016 pracovních hodin. A na případu MUDr. Ratha pracuje určitě více než jeden policista. Za dva tisíce hodin je to chatrná pracovní aktivita. Vazba působí v tomto případě spíše jako hrubý nátlak na obžalovaného, aby se doznal i k tomu, co policisté nejsou schopni dokázat. To je ovšem v právním státu naprosto nepřípustné. Zejména známe-li případy politiků, kteří rozkradli či napomáhali k rozkradení stovek milionů a nestrávili ve vazbě ani půl dne. Udivuje mne, že po justičních excesech padesátých let se najdou soudci, kteří za tak flagrantní ohýbání práva převezmou odpovědnost. Věří až do té míry v politické krytí, či v soudcovskou neomylnost?“ zakončuje zamyšlení pro server ParlamentníListy.cz režisér Jiří Svoboda.
videnak
Pane Kulík, nerad opravdu nerad dělám přirovnání,ale pokud si přečtete slova, věty a projevy pana Jiráta tak jistě zvláště v jeho vystupování poznáte znaky komunistických prokurátorů. Jste jistě chytrý člověk zamyslete se a určitě mi dáte za pravdu. Přeji hezký večer a nesetkáni s těmito lidmi jako je Jirát. S uctou P. R.
Vladimír Štingl

R. Kulíku, pokud nejste více než ducha mdlého, tak KAŽDÁ DOBA MÁ SVÉ URVÁLKY.... A pouze primitiv se domnívá, že "každý Urválek" uděluje absolutní trest, který má fatální důsledky pro vězněného. Někdy má fatální důsledky i exekuce kvůli nezaplacení pokuty za zapomenutou OPEN Card..... Ale kde nic není ani čert nebere. Jukněte se do zrcadla, vám se musel už mozek totálně vyvařit..... Provokatérský zmetek.

Zdravím vás.

rku

Přirovnávat Jiráta k Urválkovi může jen ignorant který neví nic o historii.

oleg-gubin

Paní Petro, dobrý večer! Rád čtu všechny Vaše příspěvky. Píšete velmi dobře a měla byste publikovat častěji. Kauzu Davida Ratha sleduji pozorně od samého počátku - snad jako většina tohoto národa. Svědčí o tom mimo jiné i tento portál: příspěvků s klíčovým slovem David Rath je obrovské množství. Já jsem už v červenci 2012 upozornil na petici za propuštění politického vězně Davida Ratha. Podpisy pod peticí stále přibývají.

Myslím, že se jejich počet ještě zvýší Vaší zásluhou. Tiskovka po Vaší účasti u soudu byla vynikající a státní zástupce Jirát bude ještě častěji než dříve přirovnáván ke komunistickému prokurátoru Urválkovi.

Ještě malá zajímavost. V minulém týdnu jsem navštívil cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě s cílem uvidět slavný Závišův kříž. Při celkové prohlídce kláštera navštívila naše skupina také klášterní knihovnu s desetitisíci vzácných knih. Nad vstupními dveřmi je umístěn obraz mladého muže v černém hábitu a s nesmírně pronikavým pohledem. Úžasná podoba s Davidem Rathem upoutala snad každého. Mladý průvodce nás informoval, že na obraze je opat kláštera Quirin Mickel, který stál v čele kláštera na konci 18. století. Průvodce potvrdil, že opatovy podoby s Davidem Rathem si všimlo velké množství návštěvníků.

Zdravím Vás i Jiřího.

Vladimír Štingl

Pane Novotný, doslova žně. A vypadá to na ještě větší úrodu, pokud vyjde počasí. Kamarád včera za 3 hodiny přinesl přes 150 hřibů. Přinesli jsme plný košík, pár hříbků, suchohřiby, klouzky, pýchavku, bedel jsou mraky,  a téměř vše zdravé. To je relax a oddech.

Příbramsko, Milevsko, Voticko..... Stojí to za to, pokud máte rád les, houby a lahůdky z nich. Příjemný zbytek víkendu. Zdravím Vás.

novotny

Díky za perfektní pojednání o případu pane Štingl.

Takže už rostou? Taky musím vyrazit... přeji slunnou neděli.

Vladimír Štingl

Pane Novotný, dobré jitro. Pokusím se o "odpověď" - nepřinesl tam  krabice  mutant kubice...? Prčas s Kalouskem si samozřejmě "čistí" ruce běloskvoucím ubrouskem.....

Ten "odborník" na zločince a korupci z našeho slavného policejního "mančaftu" to, myslím, jako spravedlivý, čestný, zásadový a charakterní zástupce státu zcela jistě NEVYMYSLEL. Sice se počáteční "bago" mění na "naháněnou", ale .ráči jsou houževnatí. Opět budou "bojovat" - ve volbách - za "svobodu a demokracii"... samozřejmě tu v jejich pojetí.

Opět přijdou ke slovu "bakterie", prvoci, mloci, melčáci, pohanci, tlučhrobové, šnejdři a podobní. Poněkud to zlehčuji, než vyrazím za lesními lahůdkami, ale to co se stalo Davidu Rathovi je absolutní sviňárna, ať se na něj mohu dívat "přes prsty", pokud šlo o skutečné úplatky a korupci a poškození "státu" (vzpomeňte na promodralého drobílka s pražskou čistírnou odpadních vod - investice za miliardy, a jak to "dopadlo..... A stovky podobných "akcí" před i po..... Ale to už zase zabředám do hnoje a opakuji tisíckrát opakované....) Spravedlnost, právo, zákonnost a vždy stejný metr, to je v této zemi pojímáno jako něco odporného.... A pimpiši, jako je naprostá většina z nás, ti zmizí v této mašinérii jako zrnko ve šroťáku. Zákoutí politiky, peněz, majetku jsou tak temná a hluboká, že ještě nikdo nevymyslel takový "světlomet", aby bylo vidět KDO ZA TÍM STOJÍ, KDO MÁ "ZÁJEM", PROČ - obvyklá, již zprofanovaná otázka: "Komu to slouží, v čí prospěch.....". Jen zírám na ty, kteří se k těmto likvidačním svinstvům propůjčí.... Bohužel, z něčeho živ "člověk" musí být.

Příjemnou neděli, pane Novotný. Dal jste mi inspiraci k "lehkému" tónu nad tématem, které je pro Davida Ratha a spol. existenční (a současně i pro nás....). Zdravím.

 

novotny

Nevíte náhodou někdo, proč na videu s krabicí od vína rozmazali tváře policistům? To potom nemá přece žádnou autentičnost a ještě když tam kus videa chybí a krabice není stále vidět...

videnak
Pani Paroubková, Děkuji za hezky napsaný článek i za postřehy v něm uveřejněné. Jak jsem se dozvěděl tatínek pana Pacovského býval na začátku nové éry spravcem mnoha konkurzních podstat, možná na něj něco vědí a syn je vydíran. Pan jirat mi připadá a to nejen podobou prokurátora Urválka. No celou kauzu sleduji z Vídně a řikám jako pan president Zeman, ano něco zde nehraje. Přeji hezký víkend a manželovi hodně síly do volebních aktivit. S uctou P. R.
Vladimír Štingl

R. Kulíku, vy jste skutečně exot - bohužel ducha mdlého....

Vladimír Štingl

Paní Paroubková díky. Snad má tento portál jeden důležitý efekt, že jsou zde vnímány "určité" podněty. Díky. Velice oceňuji Váš přístup a konkrétní čin. Stejně tak i Vašeho manžela.

Příjemný víkend. Zdravím Vás.

rku

V pořádku. Když jsem psal svoji poznámku, byl tam ještě Čelakovský a vaši opravu jsem neviděl.

pavlovsky

Pane Kulíku,

v 10:52 jsem to sám bez Vašeho upozprnění opravil...takže vaše připomínka je zbytečná...jednalo se o přepsání

rku

Pane Pazdero,

bylo by dobré přečíst si Křest svatého Vladímíra od nějakého Karla Havlíčka Borovského. Možná byste tam uvedené verše našel.

pavlovsky

Mé  setkání s justicí není nepodobné tomu, jak je líčí paní Paroubková po účasti na soudním jednání s.p.Rathem. Naše justice se zřejmě inspiruje poměry v justici, jak je popisují ruští klasici Tolsoj a Dostojevský ve svých dílech (Vzkříšení, Zločin a trest)...prostě nezájem, nebo stranění zájmu mocných o poměrech v justici taky psal Borovský.. i když to bylo o justici vojenské...cituji " vojenský soud to je samec, soudí jen se práší...ten má všechny paragrafy v jedné patrnontaši". Nebudu znovu popisovat mé setkání s justicí, psal jsem zde o něm několikrát...prostě soudce má možnost povolat svědka, ale ne nutnost předvolat svědka...takže v mém případě povolával svědky protistrany, mé vůbec ne, rovněž tak argumenty, které jsem pčedkládal neakceptoval...a to jsem vystupoval jako žalobce...Jak se naše justice vyvíjí dál...viz rozhodnutí NS o zastavení stíhání trafikantů...Více k tomu v komentáři http://www.vasevec.cz/komentare/karel-horak-uz-si-nejsme-pred-zakonem-rovni