Pirátské jamboree v Ostravě

pirati trailer
13.1.2020 18:46
Na pirátském sjezdu v Ostravě, byl zvolen, celkem podle očekávání předsedou strany svého druhu, Pirátů, opět Ivan Bartoš. V internetovém hlasování členů získal 600 hlasů. Jeho dva soupeři, Pikal a Ferjenčík, sice v souhrnu získali v prvním kole předsednické volby více hlasů, ale protože se druhý kandidát v pořadí, nově zvolený místopředseda Pikal vzdal kandidatury pro druhé kolo, byl vítězem vyhlášen Bartoš. Následně Bartoš vyhlásil smělé cíle pro svou stranu.

Chce, aby po příštích volbách byla stranou vládní. Strana má údajně něco kolem tisíce členů. Má minimální intelektuální a tedy i programové zázemí a pro stanovení svých programových cílů ad hoc surfuje jen na vlně veřejného mínění. A sbírá nápady pro svůj marketink jako pěnu z vln. Ale je třeba říci, že surfuje vcelku obratně. Kdyby Piráti vstoupili po volbách před dvěma lety do koaliční vlády s hnutím ANO, zřejmě by již dávno nabrali stejný sebelikvidační kurz jako Věci veřejné po volbách v roce 2010, kdy se staly vládní stranou. Nyní pirátská strana vlastní třetí největší poslanecký klub a vlastně nejsilnější opoziční klub ve sněmovně. Její poslanci, vesměs mladí, vzdělaní lidé s dobrou výřečností, působí na veřejnost agilním a seriózním dojmem.

Jsou přitom stranou protestu, ale o společenských problémech se naučili hezky mluvit, což zakrývá naprostý nedostatek jejich základní vize i zkušeností. Všechno by dělali lépe, nežli současná vláda. Podle nich to chce daňovou reformu, reformu důchodů. Odstranit nedostatek lékařů je hračka. Chce to podle nich ještě více přidat na platech učitelům, protože jejich platy současná vláda prostě podceňuje. Zase na druhé straně ovšem vládu kritizují pro velkou rozpočtovou rozhazovačnost. Potřebujeme prý u nás mít jen firmy, které nebudou jen montovnami. Potřebujeme kvalitní silnice, což prý současná vláda neřeší a tak dále a tak podobně. Piráti jsou rozhodnými bojovníky proti Andreji Babišovi a jeho střetu zájmů a vůbec dalším lumpárnám i údajným lumpárnám.

Tam, kde mají prokázat ve výkonné funkci, že jsou schopnější než jiní, což je pozice pražského primátora, tak je to ovšem horší. Nedokážou pojmenovat ani investiční priority Prahy ani zdroje financování, kterými je hodlají zafinancovat. Zatím to vypadá tak, že za čtyři roky volebního období (zatím je za nimi zhruba třetina volebního období) nevyprodukují nic podstatného. Není zde ale žádná záruka, že budou schopni zahájit v nejbližších letech např. výstavbu trasy D metra anebo že budou schopni dokončit výstavbu vnitřního městského okruhu. V tomto případě pirátskému primátorovi premiér Babiš navrhnul způsob financování dostavby vnitřního městského okruhu metodou PPP, se zapojením této investiční akce do státního rozpočtu a to výměnou za pozemek na severu města, kde by byla vystavěna vládní čtvrť.

K tomu, aby se Piráti v Praze znemožnili je potřeba ještě tak rok, maximálně rok a půl. Nezbývá, než trpělivě čekat…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Piráty volí většinou mladá generace ovlivněná fejsbůkem, bezplatným stahováním filmů, punkovým nesouhlasením se vším, co říkají ostatní, šikanováním, recesemi, bezpáteřností, flinkáním, konzumací lehkých drog atd. Mají radost, když vidí, že Piráti dokážou prásknout premiéra do Bruselu nebo, že kvůli Pirátům přerušíme spolupráci s Čínou. Takto (ne)vychovaných lidí je v Česku dostatek k tomu, aby Pirátům poskytli hlasy při volbách, na tom je Pirátská strana založená. Tím, jak společnost mravně a  společensky upadá, vzniká čím dál více pirátských voličů. Skončí to zřejmě v budoucnosti pirátským státem. 

Jiří Volný st.

Zásadní otázkou je, v jaké fázi své trajektorie se nachází Piráti nyní a na jaké se budou nacházet v nejbližší budoucnosti? Blíží se krajské volby a nás zajímá, jak Piráti dopadnou? Prošel jsem si výsledky posledních komunálních voleb 2018 v krajských městech a v okresních městech Středočeského kraje. Obecně lze napsat, že v Čechách dopadli lépe než na Moravě. Pardubice 11,22%, K.Vary 9,97%, Plzeň 11,69%, Č.Budějovice 12,19%, H.Králové 10,20%. Je pozoruhodné, že nedokázali postavit ani samostatnou kandidátku, ani zjevnou koalici v Liberci, Ústí nad Labem a v Jihlavě, totéž platí pro Ml.Boleslav, Kladno a Benešov. Největšího debaklu, ze zmíněných měst, dosáhli v Kolíně, kde získali pouze 2,52% hlasů. Na Moravě a ve Slezsku to bylo horší než v Čechách: Ostrava 8,95%, Zlín 6,27%, Brno 8,73% a Olomouc, společně se STAN 11,95%. 

Beru v úvahu výsledky posledních voleb do PS a 10,79%, výsledky do Euro-parlamentu 13,95%, předpokládám mírný nárust obliby zejména mezi mladými a na druhé straně jejich nezájem o krajské volby a slabou členskou základnu v menších městech a na vesnicích. Můj odhad je, že dosáhnou maximálně 14% v některých českých krajích a maximálně 10% v moravsko-vysočinsko-slezských krajích. Všeobecná tendence pro volby do PS: Stále ještě mírný vzestup k 15%.