Podal jsem přihlášku na předsedu ČSSD?

obrazek
19.6.2017 12:49
Špičky sociální demokracie zareagovaly po programové konferenci této strany, která proběhla v sobotu, velmi hystericky na oznámení předsedy Místní organizace ČSSD v Cerhenicích Semráda, že vstupuji v této organizaci do ČSSD.

Místopředseda strany Dolínek se v reportáži Českého rozhlasu úplně zajíkal, když mluvil o mé osobě. Pana místopředsedy se podle všeho velmi dotklo, že můj vstup do ČSSD dostává v médiích větší publicitu nežli celá programová konference ČSSD. Hovořil proto o naschválech a o tom, jak jsem se k tomu mohl propůjčit a další nesmysly. Když jsem ho slyšel, říkal jsem si pouze: „Jak se „tohle“ mohlo stát s místopředsedou ČSSD?“

Pražská doprava úpí, neboť on je na pražské radnici radním, který ji má na starosti. A to by ještě nebylo tak nejhorší. Panu Dolínkovi bylo hned v sobotu jasné, jak rozhodne o mém vstupu pražská městská organizace. Prý bude proti němu. Jak to, sakra, může pan Dolínek vědět tak jistě, když se ještě v této věci žádný orgán ČSSD nesešel? Kde je nějaká vnitrostranická demokracie? Ale legrace stranou, pan Dolínek je opravdu pro legraci. Nicméně, nikoli v legraci, ale zcela vážně před pár dny prohlásil, že ČSSD hodlá v nastávajících parlamentních volbách získat 20 % všech v Praze odevzdaných hlasů. Jsem zvědavý, jaké osobní a politické závěry vyvodí místopředseda Dolínek, až ČSSD v Praze získá 8 – 10 %...anebo ještě méně hlasů.

V neděli jsem v ČT 24 viděl, kterak se asistent olomoucké univerzity Šaradín propůjčil ke zvláštní šarádě. Na otázku, jakým přínosem by byl můj vstup ppro ČSSD, řekl, že vlastně velmi záporný, pokud tedy jeho vyjádření mohu shrnout. Že jsem prý v roce 2006 dosáhl ve volbách slušného volebniho výsledku (bylo to tehdy téměř 33 % odevzdaných hlasů, a to 13 měsíců poté, co strana v průzkumech preferencí měla jen 10 %). Pan Šaradín pochopitelně přešel fenomenální výsledek v krajských (téměř 36 %) a senátních volbách (23 mandátů) v roce 2008. A pak uvedl, že po mnoha chybách, kterých jsem se dopustil, se strana dopracovala ve sněmovních volbách 2010 k 20 % odevzdaných hlasů.

Ale to přece není pravda. ČSSD tehdy měla ve volbách 22,2 % hlasů a byla vítěznou stranou. Co by za to dnešní vedení ČSSD dalo, kdyby mělo alespoň přibližně stejné volební preference… Dnes, pokud by proběhly volby, by ČSSD obdržela pravděpodobně, soudě podle jejích současných preferencí, maximálně 8 – 10 % hlasů.

Mluví-li Sobotka o tom, že jsem ČSSD poškozoval vytvořením konkurenčního projektu národních socialistů. záměrně to přehání. Vytvořil jsem tento projekt proto, abych mohl dál prosazovat program ČSSD, za který jsem byl v roce 2010 zvolen do sněmovny a který vedení ČSSD zvolna opouštělo.

Národní socialisté (LEV21), měli být podle mých představ nejbližším koaličním partnerem ČSSD, tak jako tomu bylo s národními socialisty a sociálními demokraty za první Československé republiky. A že se to nepovedlo? Upřímně, nebyly peníze a byl jsem důsledně blokován médii, tedy nebylo divu, že volební výsledky tohoto uskupení nebyly valné…

Takže v čem jsem vlastně ČSSD poškodil? Poškodili ji spíš jiní. Ti, kteří sedm let po mém odchodu z funkce předsedy ČSSD trvale snižovali volební výsledky sociální demokracie a propadali se hlouběji a hlouběji ve volebních preferencích. Ve mně by opravdu nepřímého viníka své neschopnosti hledat neměli.

Řekněme si to otevřeně, reakce vedoucích činitelů ČSSD na můj vstup je tak hysterická, že zcela odpovídá jejich vlastnímu nízkému sebevědomí. Vedoucí činitelé této strany předpokládají, že po volbách do sněmovny, o jejichž výsledku zřejmě žádné optimistické představy nemají, bych měl zájem se zapojit do mocenských her v ČSSD.

Tento zájem opravdu nemám. V tuto chvíli chci pouze morálně podpořit ČSSD svým členstvím v nastalé situaci, která hrozí vyústit v nejtěžší krizi ČSSD v jejích 140letých dějinách. Vedení ČSSD dnes bohužel prostoupila snaha žádnou možnou konkurenci jakéhokoli člověka z venku nepřipustit.

Moje přihláška do ČSSD se bude projednávat v Místní organizaci v Cerhenicích nejspíše v září, tedy pár týdnů před volbami do sněmovny. A myslím, že pro voliče bude dobrou informací, jak velkoryse a slušně jsou vedoucí osobnosti ČSSD, včetně těch pražských, schopny se chovat k výsledkově nejúspěšnějšímu předsedovi ČSSD, který se chce vrátit do strany, jíž v roce 1989 – 1990 pomáhal vytvářet…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jan-vysocina

Myslím, že stále platí pořekadlo o tom, že nelze vstoupit podruhé do stejné řeky.

novotny

ČSSD se tedy zničí sama svými přístupy k jakémusi přísnému dodržování pravidel příjímání členů. V takové situaci, jaké jsou, by měli jít jakékoliv jalové hrdinské činy stranou. Jediné a poslední řešení této krize je pana Paroubka ihned přijmout, ihned do čela, uragán změn a rychlé procitnutí voličů. Je to škoda, že taková tradiční strana takhle dopadá díky neschopnému a ješitnému a sebestřednému vedení... Nějaké kosmetické změny v designu bilboardů jim už nepomůžou, spíš to ještě pohnojí /dnes jsem o tom slyšel hovořit pana Zaorálka, zprvu jsem si myslel, že si dělá legraci, ale tvářil se naprosto vážně/.

antoninsebek

Otevřeně se přiznávám k tomu, že jsem ČSSD ZDE dvakrát doporučoval využít nezpochybnitelné praxe a znalostí pana Paroubka,  v její prospěch. A to kvůli jeho znalostem v oblasti ekonomiky i v oblasti vnitřních nitek v partaji - to jest základních otázek: kdo, s kým, o čem, pro koho?  A to i například formou externího poradce. Jaksi jsem totiž předvídal, že někteří "skalní socani" (myslím to dobře!)  nezkousnou případné rozšíření vlastních řad o jednoho člena...

Na druhé straně slyším, že tato strana se cítí silná a hotoví se volby vyhrát. Jeden člověk navíc na Kolínsku (pan Paroubek promine)  - to je problém pro ambiciozní partaj? Madona mia! Otočku na pětníku jsem zaznamenal u nového volebního lídra socanů. Jeden den: nemáme problém někoho přijmout a druhý den: nutnost razítka z Matičky Prahy. 

Je třeba si otevřeně přiznat, že ekonomický růst po roce 2013 v naší vlasti nezpůsobilo odstoupení pana Nečase. A když se na tom neshodneme, tak tedy moje otázka: konkrétně jaká rychlá a  kouzelnická opatření sociální demokrati zapnuli tak, že měla OKAMŽITÉ ekonomické výsledky? Pro malé Česko, montážní firmu pro Velkou Marku, taková VNITŘNÍ opatření prostě neexistovala a neexistují. A existovat ani nebudou.

Poraděnkovská firma Špidla-Mydla má nulové výsledky. Pokud si to dobře pamatuji, tak už podruhé při volbách rozhodující  roli sehrál fakt, že se otálelo s vytvořením regulerní vlády (prošlé řádnými volbami). Pan Babiš alias Bureš,  dostal dostatek času na to, aby rozhodil svoje sítě a napekl koblihy. Poprvé to bylo něco stejného, když byl podobně časový prostor vytvořen pro nástup TOPkaře Hajného. Potvrdilo se staré české přísloví (opět se omlouvám): "Kdo zaváhá - nežere".

Pan prezident je velmi vzdělaný člověk, o tom jsem nikdy nepochyboval. Každý máme své nedostatky. On neměl dobrý odhad na lidi. Trio Špidla-Mydla, Grossáček a Rovnátko pozvedl On. A nechal proběhnout pro něj úspěšné vnitrostranické referendum. "Sociálně nepřátelský" Václav Klaus by vůbec neměl šanci! Přesto se "TO" stalo. Ona historie se často opakuje. Například těmi "Rozhovory v Lánech". Nedosti na tom. Dnes, kdy by ČSSD měla být vděčná za každý hlas, vystoupí předseda Senilátu s otevřenou kritikou OSVČ. Těch lidí je takřka milion. A každý z nich má v průměru alespoň jednu manželku a jedno dítě, které může jít k volební urně. Pan Bureš musí (omlouvám se) blahem učurávat. Skončím to názvem jedné relace: Pozdrav Pánbů, pane Randák.............  

 

 

 

 

paysan

Pane Paroubku, jistě, mnozí ze současných čelných představitelů ČSSD jsou lidmi bez charisma, bez vizí a možná něktěří, snad mi prominou, když nejmenuji, i lidé hloupí. Nicméně mají pravdu v tom, že lidé, kteří stranu dobrovolně opustí, založí jiný politický subjekt a následně se do původní strany chtějí vrátit to ani jednoduché mít nemohou. Tak to prostě je a vy to víte. Nepopírám, že jste jistě zkušenější, chytřejší a máte daleko větší rozhled, než mnozí z dnešních funkcionářů. Ty zkušenosti by se ČSSD v daný moment hodně hodily. Jenže máte, pane Paroubku, jednu vlastnost, která vás nezdobí. Jste příliš sebestředný a jednáte povýšenecky. Lidé tohoto typu do politiky nepatří. Promiňte, i bez vás je jich tam dost.

pavlovsky

Nevím proč současné vedení ČSSD je proti návratu p. Paroubka do strany. Proč se ohání tím, že LEV 21 bojoval proti ČSSD, jsem pamětník (76 let) takže sleduji pohyby různých současných představilelů v jiných stranách. p. Babiš KSČ, ANO, p. Faltýnek: soc. dem. ANO,  Dr. Rath: ODS, soc. dem.,  p. Zeman: KSČ, soc. dem. SPO -Zemanovci.  p. Kalousek: lidovci, TOP 09, Rychecký: KSČ, soc.dem. Určitě má LEV 21 blíž k ČSSD, než ODS k soc. dem. No a Churchill v r. 1900 zvolen za konzervativce do parlamentu, v r. 1904 odchází k labouristům, v r. 1924 se navrací ke konzervativcům. V zájmu čistoty idejí tak strana přijde o fundovaného a vzdělaného politika. Nebo se soc. dem řídí zásadou..ať jem bit, jen když se peru. Jan Weich prohlásil: jen blbec nemění názory.