Podpora LEV 21 trvale roste, ukazují výsledky SANEPu

obrazek
25.6.2013 13:00
Nejnovější červnový průzkum mapující rozložení voličské podpory od agentury SANEP opět zjistil nezanedbatelně vysokou podporu straně LEV 21. Nutno dodat, že průzkumy zmiňované agentury jsou v posledních letech v českých podmínkách ty nejpřesnější. Údaje agentury již déle než rok s přibližně měsíční periodicitou opakovaně potvrzují, že podpora LEV 21 stabilně dosahuje úrovně, která se přibližuje kvalifikačnímu limitu pro vstup do sněmovny. Dosahuje totiž dlouhodobě hranice tří procent voličů.
graf-lev-2506

Loni v září se dokonce podpora voličů přehoupla přes 4 %. Pouhý rok a půl od ustavujícího sjezdu se tedy opakovaně potvrzuje, že strana není v případě parlamentních voleb bez šance na úspěch. Podíl lidí ochotných dát straně svůj hlas lze vzhledem k současné krizi důvěry v politiky a politické instituce považovat za slibný výsledek. Strana se totiž celkem pochopitelně ještě nestihla dostat do povědomí mnohých voličů, někteří mohou dokonce jejího předsedu Jiřího Paroubka stále považovat za člena ČSSD.

LEV 21 přitom mnozí - zejména z řad médií - předem odepisují. Často spíše účelově. Pro zavedené strany je tento relativně nový, ale ideově pevně zakotvený politický subjekt reálnou hrozbou, protože by v případě jeho úspěchu nemohli pokračovat ve své dosavadní praxi při řízení, nebo spíše porcování či drancování státu.
Strana LEV 21 a její představitelé stojí stranou zájmu jak soukromých mainstreamových médií, tak i mimo zájem veřejnoprávních médií. Prostor mají zatím spíše zavedené politické strany. Dlouhodobé výsledky v průzkumech voličských preferencí okolo tří procent proto hovoří o atraktivitě strany LEV 21 pro ty, kteří měli možnost se se stranou blíže seznámit. Představitelé LEV 21 se často a věcně vyjadřují k řadě významných témat současné politické diskuse.

Prostřednictvím poslaneckých mandátů předsedy strany Jiřího Paroubka a místopředsedy Petra Bendy se tohoto diskursu účastní i na vrcholné úrovni v Poslanecké sněmovně. Národní socialisté působí právě v Poslanecké sněmovně jako důsledně opoziční strana proti pravicové většině. Vždy hlasovali proti návrhům jako například zvýšení DPH, církevní restituce, penzijní reforma, s-Karty a tak dále. Komentáře a argumenty představitelů LEV 21 se však do novin, rozhlasu a televize dostanou jen sporadicky. Svůj prostor si tak názory členů strany najdou alespoň na serverech jako např. vasevec.cz či parlamentnilisty.cz.

K zastínění významu a potenciálu LEV 21 přispívají přitom i některé průzkumné agentury. Průzkumy CVVM a agentury SANEP údaje o voličské podpoře LEV 21 neuvádějí. Účelově tím přispívají k upozaďování strany před novináři, politickými komentátory a tím i před občany. Není žádným tajemstvím, že obě zmiňované společnosti dlouhodobě spolupracují se zavedenými politickými stranami. Jejich metodika dotazování při průzkumech, založená na spontánní znalosti stran, přihrává hlasy respondentů zavedeným stranám.

LEV 21 si však přesto jde svou cestou dál s cílem představit se občanům jako jejich seriozní reprezentant v politickém ringu. Členská základna se upevňuje a za rok a půl své činnosti má své organizační zastoupení v každém kraji. Na programové konferencí 1. června byla představena i stínová vláda.

Ve svém novém ekonomickém programu LEV 21 nabízí řadu konkrétních a věcných opatření k reálnému zlepšení nelichotivé ekonomické situace země a jejích obyvatel. Prioritou jsou investice a tvorba pracovních míst.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

karel-nizbor

Pane Kulíku, proč ta jízlivost? Každý hlas je přeci cenný. Znám spoustu lidí, kteří nevědí, že Jiří Paroubek odešel z ČSSD a ano, mohl bych je nazvat politickými ignoranty, jako Vy, nicméně je považuji za běžné občany, které zajímá politika jen minimálně. Nesmíte se na věci dívat tak černobíle. To zatemňuje mysl...

rku

Růst o 0,1 procentního bodu za 14 měsíců může být statistická chyba. A rozhodně bych nestál o hlas někoho kdo ještě teď považuje p.Paroubka za člena ČSSD. To musí být politický ignorant.