Podpora malým stranám posiluje, ať se to někomu líbí nebo ne

obrazek
2.8.2013 09:43
Odborník na marketingové průzkumy a výzkumy veřejného mínění Jan Herzmann, který se dlouhodobě zabývá sledováním volebních preferencí, ve svém aktuálním sdělení konstatuje, že pozice tzv. „malých stran“ v posledních měsících posiluje. Mezi malé strany doktor Herzmann řadí ty, pro něž zjistily alespoň dvě agentury opakované podporu vyšší než 1%. Jsou to LEV 21, ANO 2011, Strana Zelených, Suverenita, Svobodní a Věci veřejné.

Kromě evidentního nárůstu podpory alternativních stran Jan Herzmann upozorňuje na praxi CVVM a STEM, které ve svých průzkumech malým stranám signalizují dlouhodobě nižší podporu, než průzkumy jiných agentur. Jak lze pozorovat z porovnání posledních průzkumů, obě jmenované společnosti přiznávají malým stranám v souhrnu ani ne poloviční podporu, jakou jim zjistili jiné agentury.

Na fakt, že obě zmiňované společnosti ve svých průzkumech opomíjejí výsledky LEV 21, i když je straně opakovaně signalizována podpora na úrovni nezanedbatelných 3%, jsme již několikrát upozorňovali naše čtenáře. Předseda LEV 21 Jiří Paroubek ředitele obou agentur písemně žádal o vysvětlení a o jejich praxi informoval mezinárodní marketingovou asociaci ESOMAR. Teď na tuto pochybnou praxi upozorňuje autorita přímo z prostředí výzkumných agentur. Uznávaný analytik poukazuje na to, že obě společnosti, na rozdíl od ostatních, v dotazování na stranické preference používají tzv. otevřenou otázku bez nabízených variant. Spoléhají tedy na spontánní znalost strany a neuvádějí nabídku stran, tak jak to bývá na volebních lístcích.

Z výše uvedeného je zřejmé, že takto zvolená metodika nahrává zavedeným stranám. Podle aktuálních průzkumů ppm factum se podpora „malým stranám“ pohybuje na úrovni 17,5%, agentura SANEP dokonce uvádí 22,2% - kdežto podle STEM by měly malé strany aktuálně získat jen 11% a podle CVVM dokonce pouhých 7,5%.

Mnozí voliči si své rozhodnutí, komu dát hlas, ověřují sledováním výsledků průzkumů – málokdo by svůj hlas dával straně, u které není signalizována alespoň teoretická šance na úspěch. Snahy zakonzervovat politickou moc u zavedených stran tak pronikají i do jinak prestižní a hodnověrné sféry sociologického a marketingového výzkumu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pavlovsky

Paní Vašková...ve svých diskusích tady, jinde i mezi přáteli hodnotím p.Paroubka jako nejlešího premiéra od r.89, ale vždy jsem nesouhlasil ...to je jediné co mohu dělat...že odešel ze soc.dem. a nechal ji v rukou  kluků, kteří ze školních lavic šli do sněmovny jen s ambicí rozhodovat...nic víc...jakto dopadlo je vidět...podobně, i když je to v menší míře u ODS...viz Langer, Dokltor, Šeich...no a Benda...ten tam konečně dostudoval po několika pokusech na jiných fakultách...co má...jen aroganci vůči lidem (včerejší účast u Drtinové). Způsob vystupování p.Paroubka ve sněmovně hodnotím jako vy...v jiných organizacích nevím...ale nějak mu preferencí ( o to jde) nepřibýva...je to určitě jen přístupem v mediích k němu?, ale...není to také v něm, že jako silná osobnost není schopen diskutovat...když nesouhlasí s mým názorem...hned si z něj dělám dle něj srandu a postrádám soudnost...nechci se pouštět do diskusí bez něho...,ale obávám se...že levice pokud něco neučiní nebude po volbách sestavovat vládu...a lidé typu Bendy, Langra...si to užijí. Znovu...co dělá levice pro občana..

 

lenka-vaskova

Pane Pazdero,

máte pravdu, výsledek sociální demokracie v roce 2010 byl oslaben, a to zejména stranou Miloše Zemana. Mirek Topolánek se netajil, že tento projekt, namířený "proti sockám" se Zemanem a Dalíkem zosnovali.

Co se týče LVA, myslím, že by sociální demokracie měla této straně, ale i jiným levicovým stranám, pokud o to budou mít zájem, jakousi formu volební aliance. Byl by to v současné době logický krok. Levice by nebyla oslabena a šla by do voleb jako jednotný subjekt. Jsem zvědavá, jak by se na tuto věc tvářili Zemanovci, které většina národa bere jako spásu pro sociální demokracii. Jsem si jista, že by odmítli a ukázali tak svou pravou tvář. Miloš Zeman není žádným sociálním demokratem, sociální demokracii pomoci nechce.

Předseda LEV 21 Paroubek ve sněmovně pracuje prakticky přesně v souladu s programem ČSSD, za který byl zvolen. Jestli je někdo přirozeným spojencem sociální demokracie, je to právě on. Zeman je naopak její nepřítel a politický soupeř. A pokud si to pánové z ČSSD neuvědomí, budou ještě se slzami v očích vzpomínat na výsledek z roku 2010.

pavlovsky

V posledních volbách odebraly menší levicové strany, nebo strany tvářící se jako levicové soc.dem. cca 9% hlasů. Dle uvedeného průzkumu však hrozí odčerpání hlasů levici ještě větší. Toto nebezpečí opět může ohrozit vládnutí levice po následujících volbách. Pochopitelně preference se stanovují podle toho, která strana a jak si agenturu podplatí. Skutečný výsledek se objeví až ve volbách. Takže špičkování stran vzniklých ze soc.dem. vůči " rodné straně" dle mne jenom levici tříští a rozděluje. Vím, že LEV to má těžké, do medií ji nepouště, pravicoví novináři ji spíše napadají, totéž činí t zv. nezávislý tisk, ale v případě, že se LEV do parlamentu nedostane a bude mít cca 4,9% preferencí...tak to o toto procento oslabí soc.dem.

PS: na media si můžeme stěžovat, kamkoli psát, ale ta se chovají jako feldkurát Katz, který jako jediný zýstupce Boha na zemi, když se rozhodne, že někomu hříchy neodpustí...tak přes to nejede vlak. Takže levice by se měla dohodnout...,ale postupuje tak dle hesla...to nevadí že jsem bit, hlavně když se peru. Bude to boj za čistotu ideálů a v konečné fázi prohra. Bude zkoušet zda perly jsou pravé t.zv. zkouškou octem...ta perla se v octu rozpustí a zbude dobrý pocit z toho, že jsem měl perlu. Nebo dle zápisků taky partyzána...jeden den jsme dobyli hájovnu my, druhý Němci, třetí den přišel hajný a vyhna nás všechny. Nebo ještě ...když se dva perou třetí má užitek, to patří spíše na vedení současné soc.dem. Ota Černý když dělal publicistiku v ČT a když došlo ke sporu...tak pokládal otázku...kde zůstal občan. Takže se ptám i dnes vedoucích činitelů levice...kde je občan. Dál už to nebudu rozepisovat.