Pokračování sjezdu ČSSD podle očekávání

Jiri-Paroubek-1403-05
9.4.2018 12:14
Kdo čekal při pokračování sjezdu ČSSD v Hradci Králové dramatické zápletky, skvělé řečníky a velkou podívanou, musel být zklamán. Do chodu byla uvedena dohoda několika krajských organizací strany, která nakonec umožnila dovolbu čtyř členů vedení strany, místopředsedů Fialové, Netolického, Foldyny a Onderky. Poslední místopředseda strany bude zvolen na schůzi Ústředního výkonného výboru této strany a záměrně nehovořím o tom, že na nejbližší schůzi. Procedura volby místopředsedy strany je totiž mimořádně složitá a bude vyžadovat, pokud k ní má dojít, silnou koordinaci všech krajů. Nebo alespoň většiny z nich.

Zarážející na pokračování sjezdu je, že se k jednání od počátku nedostavila zhruba stovka delegátů. A také to, že po třetí hodině odpoledne již sjezd balancoval na hranici usnášeníschopnosti. V odpoledních hodinách tak nebylo již možné odsouhlasit připravené úpravy stranických stanov, což autor tohoto článku nepovažuje za velkou tragédii. Prostě ukazuje se, že významná část funkcionářského aktivu strany, a k němu delegáti sjezdu nepochybně patří, je, řekněme, poněkud unavena vývojem a omezuje své osobní angažmá. Prostě je rozdíl, pokud strana již nebude stranou vládní, ale bude součástí jakési hvězdné pěchoty v poslanecké sněmovně, kde se svými patnácti poslanci nebude příliš vyčnívat. Řekněme si otevřeně, že s rétorickým vybavením většiny členů poslaneckého klubu a s jeho výchozí erudicí, se ČSSD nemůže stát lídrem opozice proti Babišově vládě. A nezakryjí to ani silné řeči, které se na sjezdu ozývaly z úst představitelů ČSSD vůči A. Babišovi.

Osobně bych doporučil novému vedení ČSSD omezit posedlost A. Babišem a jeho konáním a věnovat se vlastním velkým problémům. To znamená, přepracovat současný staromódní stranický program a vytyčit jasné cíle pro příští volby do poslanecké sněmovny (ty mohou být ostatně rychleji, než se nadějeme). Přistoupit k modernizaci strany podle vzoru modernizace strany prováděné v letech 2007 – 2009. Změnit marketingovou strategii strany. Připravit řešení finanční situace strany v případě nepříznivého rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze Altner a také omezit vliv kmotrů na politiku strany. Zdá se, že odchod strany do opozice jaksi sám o sobě chutě kmotrů typu R. Pokorného a Bison & Rose (jeden ze zakladatelů Bisonů Růžička se podle zpráv evakuuje do Kanady) ovlivňovat chod strany, utne. To je jistě pozitivní jev. To také pomůže k rozrušení klientelistických vazeb, které se v ČSSD za poslední léta vytvořily.

První velkou zkouškou nového vedení budou podzimní volby komunální a doplňovací volby senátní. Pokud strana do října nezvýší významněji své volební preference, výsledek voleb žádnou hitparádou nebude.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.