Porazí hnutí ANO samo sebe?

billboard ano
3.11.2015 09:42
Zdá se, že problémy hnutí ANO na komunální úrovni neberou konce ani kraje. Již několik velkých měst zaznamenalo na radnici velké pnutí a odchody primátorů z řad hnutí ANO či rozsáhlou radniční krizi způsobenou především velkými problémy v samotném zastupitelském klubu této strany. Ústí nad Labem, České Budějovice, Opava a nejsilněji a nejvíce viditelná je pochopitelně Praha. A mohli bychom dodat ještě další města. Zcela nepochybně tento seznam měst, respektive radnic, kde dochází ke krizi v klubu zastupitelů hnutí ANO, není konečný.

Tradiční politické strany jistě nejsou vzorem dokonalosti, ale přeci jen tam probíhá, více nebo méně nedokonale, výběr kádrů, který dodržuje jistá pravidla. Často sice v tomto výběru odpadají v cestě vzhůru k vysokým veřejným funkcím schopní lidé, ale zcela nepochybně také kverulanti a jiné problémové osoby. A na kandidátky zejména ve velkých městech se u tradičních politických stran mohou dostat jen lidé, o kterých příslušná politická strana něco ví. Kteří již něco odpracovali a zanechali alespoň nějakou pozitivní stopu.

Hnutí ANO se stalo na jistou dobu s podporou naprosté většiny médií jakýmsi ideálem nepolitické politiky, ovšem s tím malým háčkem, že na kandidátku u této volební strany se často dostali lidé, nejen velmi rozdílných politických názorů a představ, většinou s nulovými politickými zkušenostmi v komunální politice, ale také lidé, kteří mnohdy silně přeceňují své ambice a jejichž vysoká osobní očekávání převyšují jejich reálné možnosti.

Dříve nebo později, protože tento proces diferenciace v rámci hnutí ANO probíhá po celé republice, přijdou voliči na to, že volit hnutí ANO je experimentální, vlastně nejistou, volbou, která se jim nemusí vyplatit. Pokud A. Babiš nezastaví rozpad klubu hnutí ANO zejména na pražské radnici, tak bude v krajských volbách sčítat ztráty. O to větší mohou být šance Starostů a nezávislých a s nimi sdružených v jednotlivých krajích s nejrůznějšími místními politickými aktivitami a aktivisty v krajských volbách.

Pokud se například ČSSD na pražské radnici včas nedistancuje od rozpadajícího se klubu ANO (pokud se tedy A. Babišovi nepodaří zastavit jeho rozklad), bude to pro ni mít zejména v Praze zcela zničující důsledky. V příštích volbách do Zastupitelstva už nemusí získat ani těch hubených 10,6 % jako v minulých komunálních volbách. A je zřejmé, že zejména vystupování politických stan na pražském jevišti bude velmi pečlivě vnímáno voliči celorepublikově…

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Také jsem přesvědčen a hlavně doufám, že ANO.