Jiří Paroubek: Potřebný zákon o sňatcích homosexuálů

homosexuální pár
2.10.2018 03:22
Když jsem v březnu roku 2006 seděl ve své vcelku skromné premiérské kanceláři ve sněmovně - v průběhu definitivního hlasování o zákonu o registrovaném partnerství (bylo potřeba stojedničkou poslanců sněmovny přehlasovat veto prezidenta Klause), - nebylo mi dobře po těle. Bylo hlasováno snad čtyřikrát, nežli komunisté dodali potřebné počty poslanců.

Situace byla komplikována tím, že koaliční lidovci z pochopitelných důvodů své hlasy pro zákon nedodali. Proti byla většinově ODS podporovaná mocně prezidentem Václavem Klausem. Proti zákonu bylo také několik sociálních demokratů a nepomohlo je přesvědčit ani mé osobní přemlouvání... Na druhé straně, nečekaná pomoc přišla od několika poslanců ODS, kteří se vzepřeli vlastní politické straně i názoru prezidenta Klause.

Registrované partnerství se ukázalo, po celou dobu své existence, být dobrým institutem umožňujícím nejen legalizovat před úřady partnerský vztah dvou osob stejného pohlaví, ale také dávající do budoucna jistotu finančního a materiálního zajištění v případě úmrtí partnera. Ale homosexuálové a lesby chtějí jít dnes dál, chtějí uzavírat mezi sebou skutečné sňatky. Říkám, proč ne! Ve svém volebním programu pro volby do Senátu to mám také jako jeden z bodů, které chci prosazovat. V projednání v prvním čtení ve sněmovně je předloha zákona o sňatcích homosexuálů a leseb a pokud projde sněmovnou, podpořím jej v Senátu. Tedy za předpokladu, že budu do Senátu zvolen.

Škoda jen, že těch více než dvanáct let, které uběhly od zatím posledního významného řešení problematiky práv sexuálních menšin (tedy již zmíněného prosazení zákona o registrovaném partnerství), bylo v tomto směru víceméně promarněno. Vycházím z toho, že ve vládě je koalice hnutí ANO a ČSSD, jimž by - ani komunistům podporujícím jejich vládu - nemělo činit velké problémy příslušný zákon o sňatcích homosexuálů a leseb co nejrychleji přijmout. A jít pak časem, pokud jde o práva homosexuálů a leseb, dál!

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.