Potřebuje republika opravdu dvě procenta zbrojních výdajů?

cínový vojáček
30.11.2016 17:33
Politici ze všech vládních stran, a tedy bohužel i z ČSSD, pouští do éteru naprosto volně slova o tom, jak je zcela reálné (a vlastně prospěšné), aby ČR dávala v roce 2025 na obranu 2 % ze svého HDP.

Takové sliby jsou neuvěřitelně nezodpovědné zejména ze strany v prvé řadě ministra obrany, který toto veřejně hlásá.

V současné době je ve státním rozpočtu, po dramatickém nárůstu rozpočtovaných výdajů již v příštím roce, v kapitole obrana zakalkulováno přes 50 miliard korun.

Řekněme si ale otevřeně, co by znamenala 2 procenta z HDP. V tuto chvíli by to bylo temer 95 miliard korun. A s tím, jak poroste HDP, se tato částka někdy kolem roku 2025 může pohybovat dost přes 100 miliard korun… To je samozřejmě obrovský a hlavně zcela zbytečný nárůst.

Republika potřebuje především peníze na rozvoj svého školství, zdravotnictví, sociálních a dalších veřejných služeb a tak dále. Je potřeba najít rozumnou proporci mezi reálnou potřebou obrany země a výší obranných výdajů. Nemá smysl vyhazovat peníze z okna. A ničím jiným nežli penězi vyhozenými z okna výdaje na armádu prostě nejsou.

Je dobré, aby si lidé uvědomili, že členové této vlády se vyjadřují jednoznačně ve prospěch navýšení vojenských výdajů v krátké době příštích necelých deseti let na jejich dvojnásobek…Takto otevřeně to ale v českých médiích nikdo z českých politiků neřekne.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Ano, je to bohužel tak.

Docela by mě zajímaly odpovědi pana uměleckého ministra obrany na tyto dotazy:

1/Proti komu konkrétně je to zbrojení zaměřeno? Je to hlavně proti Rusku?

2/Z jakého důvodu by chtělo Rusko uchvátit Pobaltské státy, Polsko či Ukrajinu? Dokázalo by je uživit?

3/Často kladená otázka v detektivce: Komu to prospěje? Ze kterých zemí budeme zbraně nakupovat?

4/Víte kolik Rusů padlo v Sevastopolu a víte, kde se to město nachází? Opravdu znáte historii Krymu?

5/Máte nějaký komentář k tomu, že námořní vojsko NATO převáží tisíce Afričanů z Libye do Itálie? 

Vzpomínám si, kolik jsme už tady mohli mít nadzvukových letadel, přičemž těch 14 ještě působí pro Pobaltí a Island. Všechno špatné je k něčemu dobré. Tehdejší povodeň vyprázdnila naši kasu . A nic se s obranou našeho vzdušného prostoru nestalo. 

Nezapomenutlným požadavkem bylo upravení obrněných transportérů tak, aby mohly překonávat vodní toky. Cílem bylo jejich nasazení v Afghánistánu. Potřebné vodní  toky tam ale  neexistují.