Předvolební lithiová bouře

lithium
11.10.2017 14:39
Ministerstvo průmyslu dojednalo s australskou společností European Metals Holdings (EMH) memorandum o možné budoucí těžbě lithia v Krušných horách.

Ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Jiří Havlíček tuto nezávaznou dohodu podepsal. V denním tisku i u politických oponentů ČSSD se objevují úvahy o tom, že by vlastně celý výzkum a celou přípravu k těžbě mohla zajišťovat státní firma Diamo. Řekněme si ale otevřeně, že další průzkum, případně přípravné práce k zahájení těžby, si vyžádají miliardy korun, což možnosti státního rozpočtu příliš neumožňují. Koneckonců to v tuto chvíli není ani řešeno, protože australská firma EMH koupila nositele licence na těžbu lithia v ČR, firmu Geomet. EMH je tedy pro ministerstvo průmyslu relevantní partner k jednání, a řekněme si otevřeně, že memorandum žádný závazný charakter do budoucna nemá. Je prostě pouze krokem, který otevírá možnosti ke spolupráci při těžbě lithiové rudy.

V tomto směru se před nějakými čtrnácti dny vyjádřil v dopise Havlíčkovi také ministr životního prostředí za ANO R. Brabec. Teď se samozřejmě ANO i komunistům, ale také Okamurovcům, hodí vystupovat z pozice ochránců národních zájmů a chránit nerostné bohatství státu, z kterého už tak mnoho nezbylo.

Celá věc je dnes projednávána v senátu a vzhledem ke složení horní komory parlamentu nelze očekávat nějaký drastický útok na ministra průmyslu a obchodu, kterého předseda hnutí ANO vyzývá k odstoupení. Horší pro ČSSD ale může být situace v dolní komoře, tedy ve sněmovně, kde se celá pseudokauza bude projednávat v pondělí a hned na začátku projednání v mimořádné schůzi sněmovny se uvidí, zda oponenti memoranda mají ve sněmovně většinu potřebnou k jednání, či nikoli.

Čtyři dny před konáním voleb tyto tři strany, které odmítají memorandum, zkrátka využijí příležitost k frontálnímu útoku na ČSSD. Upřímně, nemyslím si, že ministr průmyslu udělal chybu. Memorandum je právně nezávazné a vyjadřuje pouze vůli obou stran pokračovat ve spolupráci v případě těžby lithia na Cínovci. Z tohoto hlediska nevidím národní zájem jako ohrožený. Jiná věc ovšem je, jaké emoce budou vyvolány akcí tří stran ve sněmovně. A z tohoto hlediska ti, kdo ministra průmyslu přiměli k podpisu smlouvy, a myslím, že vím, která zájmová skupina za tím stála, udělali velkou politickou chybu. A hlavně zbytečnou.

Pondělní jednání ve sněmovně nebude vedeno v duchu toho, jak věci ve skutečnosti jsou, ale co se o nich řekne a napíše. Babišovu tisku toto téma vydrží nejméně do středy…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Ministr Brabec tvrdí, že ten údajný dopis nepodepsal. Podstatný je fakt, že memorandum nebylo projednáno ani vládou, ani parlamentem. Načasování je přímo úžasné a nelze se ubránit dojmu, že se má vše stihnout ještě do voleb. Údajně se jedná o takové bohatství, že můžeme být středoevropským Kuvajtem. V článku nebylo uvedeno, že průzkum na Cínovci byl povolen dalším zhruba pěti společnostem. Pokud má Geomet právo na průzkum do roku 2025, tak ČR jistě může začít těžit na druhém konci Cínovce hned zítra. Pokud má neznámá australská firmička na to, aby prováděla průzkum za stamilióny, potom má ČR miliardy na to, aby zahájila těžbu, která se ji stokrát vrátí. Tipl bych si, že se v budoucnu arbitráže s tzv.Australany dočkáme.