Preference podle Phoenix research

Jiri-Paroubek-1403-05
14.9.2021 12:37
Všechna média, která si přejí eliminaci sociální demokracie z politické soutěže a tedy i z příští sněmovny, zveřejňují jen ty průzkumy veřejného mínění, které se jim pro tento účel hodí. Jsou to zejména průzkumy dvou „televizních“ agentur pro výzkum veřejného mínění – Kantar CZ a Data Collect – které vesměs poněkud přidušují volební preference obou vládních stran. V důsledku takto zveřejňovaných výsledků průzkumů někteří novináři rádi rozvíjejí teorii, že je vlastně už všechno hotovo a sociální demokracie v příští sněmovně nebude. Ale ono není hotovo nic.

Phoenix research: Volební preference politických stran – srpen, září 2021

Je zajímavé, že podobně kolísající preference u řady agentur zaznamenávají také komunisté a Přísaha R. Šlachty, ale to už takovou pozornost nebudí. Tu a tam se objevují dokonce články, které už vidí zatím  vesměs neznámé představitele Přísahy v příští české vládě.

Když jsem včera viděl v televizní debatě výkon špičkového kandidáta Přísahy v Karlovarském kraji, musím říci, že to bylo trapné představení. Mám rád čiré amatéry, ale reprezentant Přísahy byl opravdu zcela nedotčený znalostmi z oblastí, které se v televizní debatě probíraly.

Včera jsme zveřejnili na serveru Vaše věc výsledky průzkumu veřejného mínění agentury SANEP, které přicházejí s trochu jinými výsledky preferencí nežli obě „televizní“ agentury.

Sociální demokracie v průzkumu SANEP má 5,9% preferencí. Oproti srpnu se tyto preference zvýšily  z 5% o 0,9%. Je to sice hra malých čísel, ale je to něco jiného, než to, s čím pracují zmíněné „televizní“ agentury.

Nyní vyšel další, zářijový průzkum veřejného mínění tentokrát agentury Phoenix research, který přináší volební preference politických stran za září t. r.. 

Podle tohoto průzkumu by se sociální demokracie probojovala se ziskem 6% nejen  do sněmovny, ale měla by  slušnou šanci zúčastnit se povolebního vyjednávání. Naopak obě pravostředové formace, konzervativní SPOLU i liberální PirSTAN by v souhrnu získaly podle Phoenix research něco kolem 33% hlasů.

Hnutí ANO by bylo jasným vítězem voleb, soudě podle zářijových preferencí, s 25,4% hlasů.

Z obou stran bylo jejich představiteli naznačeno, že hnutí ANO i SPD spolu po volbách mohou spolupracovat na vládní úrovni. SPD by mohla podle Phoenix research získat 11,5% hlasů voličů. Hnutí ANO a SPD by tak měly v souhrnu vyšší volební preference nežli dvě pravostředové formace. Podle zmíněné agentury by se do sněmovny mohla propracovat s 6% také Přísaha.

Další strany by se podle této agentury do sněmovny nedostaly. Pokud ovšem výzkumníci Phoenix research odhadují KSČM jen na 3,3%, je to myslím dosti podceněný údaj.

Stejně tak si myslím, že jsou nadceněné volební preference Přísahy (6%). Přísaha bude mít velký problém v nyní probíhajících televizních debatách, neboť její reprezentanti neoplývají, soudě podle samotného Šlachty i podle reprezentanta Přísahy v Karlovarském kraji, v televizních debatách ani znalostmi, ani důvtipem a ani potřebnou erudicí. To pochopitelně může hrát silně proti ambicím tohoto hnutí, dostat se do sněmovny.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.