Překvapivě rozumný hlas hejtmana Netolického

Jiri-Paroubek-1403-02
16.8.2019 16:26
Před určitým časem, když byl rok místopředsedou ČSSD, jsem Netolického veřejná vystoupení téměř vždycky vnímal negativně. Představoval pro mě prakticky po celou dobu svého místopředsednictví v ČSSD neblahého ducha Sobotkovy impotentní a zhoubné politiky. Ve včerejším rozhovoru na ČT24 jsem jej nemohl poznat.

Celkem správně se vymezil proti prezidentu Zemanovi, ale jeho vystoupení v televizi dominovala myšlenka, že by dnes bylo chybou odcházet z vlády, kvůli kandidátovi na ministra kultury, kterého nechce ani prezident a nijak pro něj nehoří nadšením ani ministerský předseda. Celkem správně řekl, že takový nechtěný člověk by  zrovna neměl na ministerstvu dobrou výchozí pozici. A že by  to takový  kandidát na ministra měl pochopit a na  své nominaci netrvat. 

Je jen dobře, že se mezi vedoucími funkcionáři současné ČSSD najdou lidé, kteří projevují realistické názory. Pokud ČSSD odejde z vlády, neměla by ani velký prostor ke kritice vlády, kterou krátce předtím opustila. A ve vztahu ke svým voličům si nemůže dovolit ani splynout, argumentačně i jinak, s frontou pravicových stran ve sněmovně. Hlasy významné části zbývajících voličů ČSSD by si pak nejspíš rozdělilo hnutí ANO, komunisté a SPD. 

Běžný občan, který věnuje zájmu o politiku možná několik desítek sekund či  sekund denně, se v argumentech používaných oběma stranami sporu těžko  vyzná. Spor o Ústavu a její výklad, abstraktní pojmy, jako je prezidentská a parlamentní forma demokracie apod., nemůžou většinu voličů nadchnout. Kromě toho nyní má prezident podle posledního průzkumu agentury STEM podporu 57% občanů.

A u většiny obyčejných občanů si lze těžko představit, že u nich může uspět někdo s argumentací typu: „Prezidentovi do kompetentnosti našeho kandidáta na ministra nic není a prezident ho tedy musí jmenovat ministrem“.

Každý občan ví, že pro výkon jakékoliv náročnější funkce ve státní správě i v soukromém sektoru platí určité kvalifikační předpoklady. A tady najednou celá fronta politických stran, opozičních i vládní ČSSD, tvrdí, že kandidát na ministra potřebnou kvalifikaci mít nemusí. To musí lidem připadat minimálně podivné.

Zkrátka Zeman tuto politickou půtku, do které se s ním  vedení ČSSD dostalo díky své vlastní nepružnosti, na body vyhraje. Představovat si, že věc vyřeší nějaká kompetenční žaloba na něj, jak si myslí v tuto chvíli i hejtman Netolický, je řešení v řádech měsíců. Ale Česká republika a její vláda potřebují  řešení nastalé situace hned anebo velmi rychle.

Jiří Paroubek

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Pan hejtman Netolický je, podle mého mínění, krajně nesympatický člověk, navíc protěžovaný ČT. V příštích krajských volbách velice pravděpodobně nebude kandidovat za ČSSD, ale ukryje se za nějakou nic neříkající kandidátku, například s názvem "Pardubický kraj na prvním místě". Schválně jsem se podíval na výsledek pana Šmardy v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě. K mému údivu takový srdcař nevytvořil samostatnou kandidátku ČSSD, ale schoval se za značku "Lepší Nové Město". Kandidátka s přehledem vyhrála volby s 38% a jednička kandidátky, Šmarda Michal, osobně získal 2286hlasů, tedy 6,82%. Tudíž i já volky, nevolky musím uznat, že si post starosty zasloužil.

Chtěl bych v této situaci upozornit na nevhodný výrok předsedy KDU-ČSL, který prohlásil něco v tom smyslu, že je mu jedno, zda bude ministrem kultury starosta Nového Města n.M. nebo STAROSTA!!! Olomouce. Něpředpokládám, že by pan Výborný ml. nevěděl, že statutární města nemají starosty, ale primátory. Zjevně se jednalo o dehonestaci bývalého ministra Staňka. Celou situaci mi připomněly jedny Události v kultuře, které byly odvysílány tento týden a k mému velkému údivu se vyjádřila i kulturní redaktorka o panu Staňkovi jako o bývalém starostovi Olomouce. Doufám, že si svůj přešlap zmíněná dáma uvědomí a omluví se za svůj tendenční výrok, kterým především dehonestovala sebe a zmíněný, víceméně politicky neutrální, pořad.