Přemysl Votava: 15. březen 1939

15.3.2014 11:30
Hákový kříž na Prahou, slzy v očích, ... Snímky, které obletěly celý svět. Před 75lety začala německá okupace Československa. Československo a další státy, zejména národy slovanské, měly být zotročeny. Hitlerovi se okupací ČSR, otevřela cesta na východ. To jsou základní historická fakta. Pro naši tehdy mladou republiku, měly březnové události před 75 lety, svůj počátek v mnichovském porcování Československa.

U této „Dohody“ vedle Německa, Itálie, byla i Anglie a Francie. Obětováním a zradou na úkor Československa, měly být uspokojeny expanzivní choutky hitlerovského Německa. Okupace rozvrátila československou ekonomiku, přinesla, statisíce obětí, morální dopady. Mnichovská zrada západních spojenců zásadním způsobem ovlivnila poválečný vývoj Československa. Poválečný vývoj ve světě, rozdělil Evropu. Tyto důsledky pociťujeme dodnes. Poslední hrdinové a pamětníci těchto válečných událostí odcházejí.

Československo si svoji opětnou svobodu muselo tvrdě vybojovat. Byli jsme se součástí vítězné koalice. Nestáli jsme schováni někde v koutku, nestavěli jsme ani kolaborantské legie. Naši vojáci bojovali proti nacistům na všech frontách druhé světové války. Umírali v leteckých soubojích nad Anglií, v SSSR, v Africe u Tobruku, ale i jako členové domácího odboje. Napravovali zradu mnichovanů z roku 1938. V těchto dnech, 8. března si připomínáme i 71. výročí bitvy u Sokolova, vesnice nedaleko Charkova. Na své cestě k domovu následně osvobozovali Charkov, Kyjev, umírali na Dukle při vstupu do své porobené vlasti. Tisíce našich hrdinů platilo životem za naši svobodu.

Domácí i evropští politici spoléhají na krátkou historickou paměť našeho národa. Dochází ke zpochybňování výsledků druhé světové války. Množí se cílené útoky na prezidenta Dr. Edvarda Beneše. Z viníků válečných hrůz se dělají oběti. Z obětí, pak viníci. Značný podíl, na mnohdy účelovém výkladu dějin, mají media.

Na této cílené kampani se podílejí někteří čeští politici, jako je Karel Schwarzenberg. Obdobně se zachoval i Petr Nečas, při své loňské návštěvě Bavorska. Jeho vystoupení před poslanci bavorského zemského sněmu v Mnichově, bylo směrováno zcela nezakrytě k sudetským Němcům. Z jeho úst, ale nepadlo ani slovo, o jejich podílu na rozbití Československa. Je otázkou zda tam jel, jako premiér ČR nebo jen, jako jejich vazal.

Šokující je také, že v uplynulých dnech dva lidovečtí ministři - Pavel Bělobrádek a Daniel Herman – na dlouho utajovaném jednání s představiteli Sudetoněmeckého landsmanšaftu probírali priority nové české vlády. Co vše se děje za oponou, skrýváno před zraky občanů?

Právě v Mnichově jsme ztratili samostatnou českou zahraniční politiku. Je příznačné, že tu hledáme dodnes. Podřizování naší zahraniční politiky cizím zájmům stále trvá. Bylo tomu, jak v případě srbského Kosova, je tomu i dnes při hledání pravdy na Ukrajině.

Za německým řáděním v Československu zůstaly vypálené Lidice, Ležáky, Ploština, tisíce umučených a popravených. Svět se přesto nepoučil. Fašismus opět zvedá hlavu. Pohrobci Stepana Bandery, či extrémisté z Pravého sektoru na Ukrajině slaví. Nezapomínejme! Připomínejme! Varujme!

Přemysl Votava

premysl-votava
Místopředseda strany Národní socialisté.
Klíčová slova: Mnichov okupace 1939

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

libuse-zavoralova

 

Je dobré připomínat vypálení 3 českých a slovenských obcí během 2. světové války. A je také dobré připomenout, že na území bývalého SSSR bylo během tohoto období vypáleno a zničeno  70 000 měst, obcí a osad, 6 000 000 domů, 98 000 zemědelských podniků, 32 000 továren, 82 000 škol, 43 000 knihoven, 6 000 nemocnic, tisíce kilometrů silnic a železnic a cca 16 000 000 mrtvých civilních obyvatel!! A je ostuda dnešní EU, že podporuje a uznává na Ukrajině, v sousedství Ruské federace, vládu, která je sestavena i ze stran hlásící se opět k šílené ideologii fašismu a nacismu. Je to  provokace a neúcta vůči všem obětem této války.

Vladimír Štingl

Pane Votavo, DĚKUJI za  velice korektní, objektivní a kultivované připomenutí události, která byla tragickým mementem pro život a existenci občanů Československa, vlastně platným až do dnešních dnů. Je to průkazné na schwarzenbergovské špíně s "posíláním" československého prezidenta Edwarda Beneše do Haagu, jeho podpora fašistické lůze na Ukrajině atd., atd. A info o Bělobrádkovi a Hermanovi, to je ukázka úpadku naší společnosti, když se svoloč schází tajně se svoločí a "jednají o směřování"....... Kdo jim dal mandát? Máme "vydařené" představitele, kteří nepokrytě kolaborují s pohrobky nacistů a esesáků a ještě jim posílají "finanční pomoc" a druzí musí "tajně jednat"......s poseltovskými pohrobky nácků, kteří vraždili v našem pohraničí a nikdy se za to neomluvili... Nejsme, stejně jako Řecko země, které Němci nezaplatili ani haléř reparací?

Tragické výročí nejen fašistické německé okupace Československa, ale též kolosální zrady Angličanů a Francouzů.

Zdravím Vás.