Proč se má Česko po zuby ozbrojit?

cínový vojáček
21.11.2019 15:40
Na včerejším velitelském shromáždění Armády České republiky se přítomní vrcholní politici státu a armádní špičky shodli, jak to eufemisticky vyjádřili, na „potřebě modernizace armády“. Modernizace armády znamená ovšem jediné. Vynakládat ohromné finanční prostředky na nákup drahé vojenské techniky a technologií, a to v našem případě proti neznámému nepříteli.

Pokud je uváděn jako největší současné nebezpečí pro naši zem mezinárodní terorismus, těžko budou k jeho eliminaci použity například americké vrtulníky od společnosti Bell Helicopter za téměř 15 mld. Kč. Anebo nové radary z Izraele za téměř 3 mld. Kč. Případně  dva nové letouny CASA ze Španělska. Doufejme, že armáda tentokrát bude mít po jejich nákupu kam tyto letouny umístit. Po posledním nákupu letounů CASA před lety, neměla armáda k dispozici pro jejich uschování ani dostatečně dlouhé haly. Připomínám, že celá věc jejich předchozího nákupu  se stále ještě  řeší s bývalou ministryní obrany Parkanovou u soudu. V příštím roce se očekávají podpisy  dalších smluv na dodání bojové techniky v řádech souhrnně  desítek miliard. To bude např.  smlouva na dodávky pásových bojových vozidel pěchoty. Další peníze půjdou na nákup nových děl, či protiletadlového kompletu Shorat. Nebo systému řízení palby. A to ještě není všechno. Armáda chce budovat kybernetické síly, vytvořit výsadkový pluk a prapor bezpilotních systémů, tedy vlastně dronů. To, že chce nové zbraně náčelník generálního štábu, se dá ještě  plně pochopit. Každá armáda vždycky touží po nových zbraních. 

Je jen škoda, že Česko si nemůže vzít zřejmě příklad z Kostariky, která armádu kdysi zrušila. Nejen, že Kostarika šetří ohromně vysoké částky za provoz a vybavení armády. Je tedy i díky tomu ekonomicky nejstabilnější zemí celé Latinské Ameriky. Jde také o to, že na rozdíl od jiných jihoamerických zemí se Kostarice vždy vyhýbaly vojenské převraty. Berme tedy jako fakt, že armáda bude požadovat novou výzbroj vždy. Jsouce podpořena nesmyslným stanoviskem amerického prezidenta Trumpa, který se dožaduje, aby jednotlivé členské země NATO vynakládaly na svou obranu 2% z HDP. A to jsou opravdu obludné částky v rozsahu v současnosti v objemu cca 100 mld. Kč ročně. Špatné bylo již  to, že prezident Zeman s tímto principem souhlasil před několika lety, a to na základě mandátu Sobotkovy vlády, na summitu NATO v Irsku.

Otázka zní, proti komu vlastně zbrojit. Čína je daleko, neprojevuje žádné agresivní sklony a brání si jen poměrně úzký perimetr svých zájmů v Jihočínském moři, což lze pochopit. A jak to vypadá, dokáže se dohodnout na využití potenciálu tohoto moře i se svými sousedy. Ostatně, co je nám do nějakého sporu na druhém konci světa? Vůbec nic.

Rusko, které je účelově představiteli NATO i řadou politiků Západu považováno za hrozbu, je z hlediska obrovského potenciálu NATO jen papírovým tygrem. Ruská armáda a její  velení předvedly sice úžasnou schopnost řešit složitou vojenskou situaci například v Sýrii, ale je otázka, zda tyto zkušenosti jsou použitelné jinde. Vojenský potenciál Ruska je sice velmi silný, ale pokud jde o rozpočtové možnosti Ruska a zemí NATO, tak ty jsou zcela nesrovnatelné. Spojené státy vydávají na vojenské účely desetkrát tolik co Rusko. Francie a Velká Británie mají zhruba shodné rozpočty na vojenské účely jako Rusko. Sami Němci se brání tomu, aby museli navýšit vojenské výdaje podle představ amerického prezidenta nebo spíše amerických zbrojařských koncernů. Pokud Němci, ač jistě neradi, ustoupí tomuto nátlaku, budou mít vkrátku silnější vojenský potenciál nežli Rusko, jeden z vítězů II. světové války... Bylo by to zcela absurdní.

 Prezident a předseda vlády pouštěli včera  své fantazii, pokud jde o vyzbrojování české armády, uzdu. A také pokud jde o její  účast v zahraničních misích. Na místě je tedy klást si otázky tohoto typu:

1) Proč všechny velké vojenské  zakázky neprocházely mezinárodními tendry tak, aby bylo dosaženo co nejrozumnějších cen?

2) Zda je vůbec  možné a realistické, aby se maximálně zvýšil podíl českých zbrojařských firem na těchto zakázkách. Prezident i premiér jistě ví, že jimi naznačená hranice „alespoň 30%“ podílů českých zbrojovek je zatím chimérou?

3) K čemu slouží, kromě vyhazování peněz daňových poplatníků, účast české armády v zahraničních vojenských misích, zejména v Afghánistánu a také v Mali. Bylo by dobré se pokusit alespoň zformulovat smysl a současný cíl  intervence v Afghánistánu. A porovnat tyto cíle s těmi  cíli, které byly formulovány kdysi dávno při vstupu spojeneckých armád do Afghánistánu. Nejen mě se zdá, že oběti čtrnácti českých vojáků v rámci afghánské mise jsou zcela zbytečné.

A upřímně, čím více peněz ze státního rozpočtu půjde na armádu, tím méně peněz bude na penze, zdravotnictví, školství atd., kde vynakládání peněz dává mnohem větší smysl.

Jiří Paroubek

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Při těchto mohutných nákupech nikdo na MO neanalyzuje, kolik bude stát daňové poplatníky dlouhodobé provozování a údržba velkého množství nové složité výzbroje a techniky. Skončí to podobně jako tanky a ultrasoniky zakonzervováním, dlouhodobým skladováním a následnými marnými pokusy dalších vlád o seconhandové prodeje. Systém PO NÁS POTOPA, bez jakékoliv odpovědnosti za náklady. 

klokan

  Čtenář si po prostudování tohoto jednoznačně objektivního a pregnatního článku, rovněž udělá úsudek o současném vrchním velení ČSSD, které stále nepovolává autora k resuscitaci této kdysi levicové strany. Těmto šéfíkům jsou zřejmě cizí zájmy obyčejných lidí, kteří většinové neschvalují aktuální militaristicky zaměřený kurs našeho panstva. Slouhové mají zkrátka strach o svá mocenská koryta. Myslím si, že není od věci takovéto zevšeobecnění.  Vezouce se na momentálně sociálně zabarvené populisitické vlně svého nadšéfa, vlastně takto svým oportunismem přispívají  nejen k likvidaci levice.

Dona

Aktuálna situácia v politike sa dá zhrnúť do niekoľkých bodov :

1/ Európski politici a generáli  prepadli hystérii pri predstave, že Spojené štáty neprídu zachraňovať Európu .

    Faktom je, že Spojené štáty prídu bojovať do Európy za jediným účelom : zničiť Rusko a zároveň Európu, aby získali ruskú zem a mohli zase použiť " Marshallov plán " , čiže úvery na financovanie obnovy zničenej Európy a tým zase viac zbohatnúť, zbaviť sa konkurencie.... Spojené štáty zaručene prídu pozbierať smotanu z torty ako v I. aj v  II. svetovej vojne - na konci , keď bude  Európa v troskách. Preto bolo zbytočné štátom vstupovať do NATO.

2/  Dnes vyzbrojovať národné armády keď sme v NATO, znamená jediné : zbrane a armády slúžia a budú slúžiť vojnovým plánom Spojených štátov - nie na sebeobranu. Ani jeden európsky štát nie je Ruskom, ani Čínou ohrozovaný aby museli  zbrojiť. Príklad : SR kupuje F-16. Stíhačky budú slúžiť v Pobaltí, v Čiernom mori... už len preto, že kým stíhačka po štarte naberie výšku preletí SR za pár sekúnd a je nad Pobaltím. Načo je SR takáto stíhačka ? Stačili by helikoptéry na obranu tak malého územia.

3/  Ak chce Európa svoju vlastnú obranu - mala by zrušiť NATO.  Problémom nie sú peniaze na európsku armádu - ako to vysvetľujú kvázi experti.  Problémom sú USA. Spojené štáty to nedovolia. Použijú hoc aj armádu na neposlušnú Európu. To naši politici, generáli, či kvázi experti  -  nahlas nepovedia. Veď už dnes je Európa plná amerických zbraní a vojakov - a bezpečne strážia  aj neposlušnú Európu .

4/  Každý európsky štát môže byť Kostarikou - keby sme nehľadali nepriateľa za každú cenu, keby sme neprepadli nenávistnej politike antikomunizmu, rusofóbii, sinofóbii...., keby sme hľadali kompromisy a porozumenie namiesto zákerností  a  podrazov,  keby sme boli svojprávni ľudia a hrdí  Slováci, Maďari, Češi, Poliaci........... -  a nie jojo pre USA.

5/  Posledné dekády je úplne jedno , ktorá strana a akí politici vládnu. Kým budeme členmi NATO, musíme kupovať zbrane a platiť vojny vo svete. Všetci politici, generáli .....bezpodmienečne vykonávajú rozkazy hlavného veliteľa NATO. Len málokto vie, že EÚ je zmluvne podriadená voči NATO.  Každý, kto chce vstúpiť do EÚ, musí najprv splniť podmienky pre vstup do NATO. No a aby NATO prežilo svoju " smrť " , potrebuje byť stále v akcii, potrebuje zdatného nepriateľa a kvalitnú propagandu svojej existencie + propagandu na potvrdenie svojej pravdy.

Dôkaz : ministri obrany  a ministri zahraničných vecí 29- tich  členských štátov NATO + generáli = odsúhlasili americký návrh, že vesmír je súčasť  vojenských aktivít pre NATO. Nielenže návrh neprešiel rokovaním vo vládach, rokovaním v parlamentoch, ale nikto sa ani ľudí neopýtal referendom. To je následok členstva  v tomto spolku. Proste velenie NATO povie a ostatní musia súhlasiť. Že to smrdí treťou svetovou vojnou , v ktorej budú zomierať obyčajní ľudia - to samozrejme politici a armády vítajú lebo  velenie prežije v bunkroch - ale  že to obyčajných netrápi, to je tragické.

Kto chce kam, pomôžme mu tam ?

opatovice328

Pokud neexistuje zákon zakazující deficitní státního rozpočtu, tak je ruka štadrosti pro nákupy vojenské techniky a pro korupci s tím spojenou vlastně otevřená. Vládní koalice zadluží zemi o 100 miliard Kč, a nebo 300 miliard Kč, vžyť to záleží jen na ni. Vzpomínáme na Kalouska, jak rozeslal složenky, aby každý zalatil svůj podíl na státním dluhu a pak ten stát zadlužil nejvíce ze všech ministrů financí. Mělo by se Babiši zakázat další zadlužování země a to zejména v době ekomického růstu.

Jiří Volný st.

Už se těším, jak do výsadkového pluku budou verbovat ženy, které se nejen bojí skákat z letadla, ale také se bojí tmy. Jediným účelem je vytvoření další velitelské struktury, do které se zašijí vyvolení. Obrněnci, jak tanky, tak transportéry se jeví v dnešní době překonaným prvkem. Jediný efekt je ten, že se v nich vojáci v létě rozpustí, tudíž se jedná o drahé sauny a drahé cíle pro letadla, vrtulníky a maníky s pancéřovkou.

Zvídavého občana určitě napadne myšlenka ohledně Andreje Babiše. Jaké dokumenty mu v centrále CIA ukázali, že souhlasil dobrovolně povinně s navýšením armádních výdajů na 6% státního rozpočtu, což je více než 100miliard. 2%HDP je nekorektní obrat, kterému se říká pololež nebo moderně fake-news. Nechápu, proč se používá množné číslo, asi to lépe zní. Obratem vláda začala uvádět v realitu nákup vrtulníků americké námořní pěchoty. Tudíž očekávám, že dalším krokem bude nakoupení vhodného second-hand válečného plavidla.