Prohráli jsme, protože se levice neuměla spojit…

vyvadil jiří nový
9.10.2021 17:34
Jak známo, existuje zde trvale zemanovský a nezemanovský politický tábor. Zatímco nezemanovský tábor se uměl spojit a prakticky eliminoval propadnutí jakéhokoliv hlasu, levice selhala, ale nikoliv jenom pro tyto volby.

Zklamáním ovšem je i slabší výsledek SPD, která podobně jako její kolegyně v Rakousku či Německu jako radikální protestní strana se vrací k oněm známým 10 %.

Takže to shrňme: Pravicová a progresivistická  dosavadní opozice porazila ANO Andreje Babiše a jeho levicové spojence.

Voliči zvolili radikální změnu…

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

JiB

V zásadě máte, pane Vyvadile, asi pravdu.

Již na jaře, v čase kdy předvolební průzkumy naznačovaly takovýto výsledek, se takovéto řešení nabízelo. Osobně si však myslím, že od čučkařské kauzy Vrbětipsem to nebylo reálné. Zde se ČSSD pro řadu voličů znevěrohodnila a současně se stala nekoalovatelnou pro KSČM. ČSSD sice v posledním čtvrtroce vsadila na duo Stropnický Maláčová a začala se hlásit k původnímu levicovému programu, ale to bylo již pozdě a tím pádem nedůvěryhodné. Zejména pak po kauze Vrbětipsem ji to málokdo věřil. Tím netvrdím, že sázka na Stropnického a na návrat k původnímu levicového programu byla chyba, to rozhodně ne(!), ale jen že to přišlo příliš pozdě a ža po jistých zkušenostech to vyznělo málo věrohodně.

Propad KSČM si vysvětluji zejména přirozeným úbytkem kmenových voličů. Zbytek bude patrně dán Vojtěchem Filipem na postu předsedy. Jiné vysvětlení nemám.

Propad SPD bude do značné míry výsledkem poslední předvolební debaty na Radiožurnále, kdy Z. M. Zahradníková z TSS hrubě osočila T. Okamuru z křiváctví aniž by tím sama pro TSS cokoli získala. Přece jen předvolební průzkumy avizovaly pro SPD lepší výsledek a z povahy věci bylo očekávatelné, že naopak jejich reálný výsledek bude ještě lepší. Tak tomu alespoň doposud vždy bylo. A nějaký ten procentní bod odebral také Lubomír s Volným blokem.

ANO dojelo společně s ČSSD na čučkařskou kauzu Vrbětipsem. Osobně si myslím, že řadu voličů odradilo zejména zbabělá reakce jejich čelních představitelů. Vedení ANO se patrně bude domnívat, že dojeli jen na „Kubiceho zprávu II. (budeme-li počítat kauzu Julius Šoman pak III.)“ vyprefabrikovanou OSF společně „filantropem“ Bakalou, ale podle mě to je jen část pravdy. Tato kauza jistě přispěla k mobilizaci Antibabišovců, ale stejně tak měla potenciál mobilizovat probabišovské voliče. Což se zjevně nestalo. Osobně si to vysvětluji tím, že mnozí voliči, kteří by normálně šli podpořit ANO či ČSSD usoudila, že jim tyto partaje s nestatečným vedením za to nestojí.

Koalice SPOLU podle mě zabodovala až v poslední Radiožurnálově debatě, kdy po ostré výměně mezi AB a Fialou si Fiala vypůjčil argumentaci od T. Okamury a velmi zdařile ji použil proti AB. Čímž vyšel z debaty velmi dobře. Plus již zmíněná úspěšná mobilizace antibabišovců vyprefabrikovanou kauzou týden před volbami.

Stánkaři se na preferencích Korzárů jen vyčůraně vykroužkovali do parlamentu. Což je však jedna z mála pozitiv výsledků voleb.

Podívám-li se na výsledky voleb z většího odstupu, pak však musím objektivně uznat, že do značné míry se na celkovém výsledku podepsalo také klasické kyvadlo času, které způsobuje jakési pravidelné střídání levice a pravice u kormidla. V podstatě se u nás do značné míry zopakoval Slovenský scénář, kterému tak jako i tam bylo trochu pomoženo zvenčí (jo kdyby něco podobného zorganizoval V. Putin v opačném gardu, to by bylo jekotu, což?!).

Na druhou stranu všechno zlé je k něčemu dobré. Někteří voliči holt potřebují si připomenout, jaké to je, když vládne pravice a tak budou mít tu příležitost si to osvěžit. Domnívám se, že SPOLU s PirStanem uspělo také díky zapojení prvovoličů z řad studentů. Předpokládám tedy, že pravicová vláda se jim za to náležitě „odmění“…

Nezbývá než se smířit s výsledky tak jak jsou a současně se vypořádat s těmi, jež se spolupodíleli na jejich tendenčním ovlivnění. Osobně si myslím, že by vláda v demisi měla využít situace, že již nemá co ztratit a na místo pověřeného šéfa Čučkařů by měla jmenovat nového šéfa z řad důvěryhodných osob, u nichž je předpoklad, že se budou držet příslušných zákonů a do budoucna se nezapojí do podobných komplotu. A současně by měla vláda pověřit GIPS případně jiné OČTŘ k prošetření podílu čučkařů na komplotech jež z vnějšku ovlivnily výsledky voleb.

Na závěr bych ještě doplnil, že pro pravicové strany toto vítěství docela dobře může být vítestvím Pyrhovým, neb budou mít možnost se znemožnit podobně jako se tomu děje na Slovensku. Byť díky ročnímu rozdílu v nástupu mají nepoměrně snazší podmínky s COVIDem, ale ani tak nebude situace jednoduchá a díky výsledkům voleb se nebudou moci na nic vymlouvat.

PS: Co mě ještě velmi zaujalo, je to, jak Šlachta z Přísahy je i přes to, že se nedostal do sněmovny, velmi spokojený a velmi vysmátý! Což v kombinaci s tím jak sestřelil Nečasovu vládu v situaci kdy to vypadalo, že Rosatom vyhraje tendr na přístavbu Temelína, působí dojmem, že cílem jeho kandidatury nebylo dostat se do sněmovny, ale jen někomu odebrat voliče a umožnit vznik nějaké konkrétní, někým v ústraní tlačené vlády...

opatovice328
Je to smutné, já si myslím, že tím, faktorem, který poslal do kytek levici při těchto volbách, byl Šlachta. Zřejmě ho někdo na tuto práci najmul, protože já jsem se na Šlachtu obrátil již v únoru 2021, že když tedy mluví o tom boji proti korupci, že já mám pro něho případ korupční aféry na projektu Adularya v Turecku, kde ukáže voličům, že to myslí vážně. Přísaha mě s tou korupční aférou poslala někam, oni přece žádné konkrétní korupční aféry řešit nechtějí a už vůbec ne, aby kritizovali, že současná policie něco dělá špatně, když tento případ se škodou 16 miliard korun 3 roky nevyšetřuje . To mě přesvědčilo o tom, že je to jen nastrčená strana některou zahraniční rozvědkou. Pokud si někdo chce přečíst o této korupční aféře, viz https://narodnidemokracie.cz/