Průzkum Kantar CZ – pravda nebo fikce?

Jiri-Paroubek-1403-02
23.8.2021 13:55
Jak jsem uvedl už v několika předchozích komentářích k tématu preferencí, zdá se, že obě dvě pravostředové koalice nejsou společně schopny ve volbách do sněmovny dosáhnout na podporu více nežli dvou pětin voličů. Zhruba 40% voličů je sice pěkná síla, ale k absolutnímu vítězství ve volbách to nestačí.

Nechci podezírat agenturu Kantar CZ, která svými předvolebními odhady byla vždy mnohem vstřícnější k pravostředových stranám, z otevřené manipulace s volebními preferencemi. Ale zdá se, jako by měl být vytvářen dojem, že zejména obě dvě levicové strany (ČSSD a komunisté) budou mít ve volbách do sněmovny počátkem října vážné anebo dokonce existenční problémy dostat se přes hranici volitelnosti, tedy přes 5% hlasů voličů.

Pokud by se tedy obě levicové strany do sněmovny nedostaly, jak naznačují (nebo si dokonce přejí) dlouhodobě výzkumníci z Kantaru, byly by poměry mezi dvěma pravostředovými koalicemi na jedné straně a hnutím ANO, SPD a Přísahou na straně druhé v konečném výsledku voleb více méně vyrovnané. Ptám se, je to fikce anebo realita?

I podle Kantar CZ se preference hnutí ANO za dva měsíce od předchozího průzkumu zvýšily přímo skokem. A to o 6%. Naopak obě dvě pravostředové koalice zaznamenávají i podle Kantar CZ pokles volební podpory souhrnně o 5,5%.

Takže i Kantar CZ, rád či nerad, přiznává změnu v trendech, ke které v české společnosti několik týdnů před volbami dochází v neprospěch pravice.

Nemohu si pomoci, ale zdá se, že Kantar CZ – nechci v tom vidět jakýkoliv záměr, ale jen nepřesnost – poněkud podceňuje volební pozici ČSSD. 3,5% volebních preferencí je opravdu žalostně málo a přímo vyzývají voliče ČSSD: „Nevolte tuto stranu, neboť váš hlas tím propadne“. Já si naopak myslím, že je potřeba volit tuto stranu, byť některé její představitele bych na kandidátce ČSSD nejraději neviděl, neboť tato strana má jako jediná propracovaný a konkrétní program. Ty ostatní strany spíše hovoří o programu, pěstují dojmologi, mluví velmi nekonkrétně o jakýchsi svých záměrech a utíkají k zastupným tématům.

Vrcholem všeho je slib výstavby 40 tisíc bytů ročně ze strany konzervativní koalice. Anebo čerstvý slib PirátoSTANU, že během příštích čtyř let - tedy za jejich vlády- vzrostou penze ze současných průměrných cca 15 tisíc až na 19 tisíc Kč. Přitom ale zároveň tito koaličníci vyjadřují znepokojení nad tím, že „současný důchodový systém je finančně neudržitelný“. Když je ale systém neudržitelný, logicky to znamená, že se pak nemohu navyšovat výdaje, vyplývající z jeho provozu. A tedy ani důchody. A podobných nelogických tvrzení je ve vyjadřování stran naší pravice velmi mnoho.

A to je také možná ještě jeden z důvodů, proč obě pravostředové koalice ztratily dynamiku, pokud jde o získávání nových voličů. A naopak tyto voliče ztrácí.

Samozřejmě, jde o to, aby hnutí ANO mělo s kým vládní koalici vůbec vytvořit. Anebo, aby se nespojilo např. se stranami z konzervativní koalice SPOLU, případně aby si nevyzoblo z této koalice třeba jen ODS. Osobně ale pochybuji o tom, že by hnutí ANO společně s ODS daly dohromady ve sněmovně většinovou podporu pro svou vládu.

V každém případě se ukazuje, že utvoření koaliční vlády v příští sněmovně bude velmi obtížné. Ani na jedné, ani na druhé straně není možné očekávat, s pravděpodobností rovnající se téměř jistotě, že by vládní koalici tvořily jen dva nebo tři subjekty. Ale pokud to bude třeba pět volebních stran, stává se taková vláda dlouhodobě neuřiditelná...

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.