Průzkum preferencí ČSSD v krajích

cssd logo karta
18.5.2020 13:28
Redakci Vaší věci se dostal do ruky materiál pod názvem Trendy 2020 vs. výsledky voleb 2016. Ten se zabývá volebními preferencemi ČSSD v jednotlivých krajích.

Pokud takovou inventuru volebních preferencí uskutečnil ústřední manažer ČSSD pro krajské a senátní volby M. Hašek, udělal správně. Ti různí Dolínkové, Štěchové, Dienstbierové a další kritici jeho volby volebním manažerem, by se měli výsledky tohoto průzkumu naučit zpaměti.

Jen ve třech krajích by ČSSD podle tohoto průzkumu překročila 5% laťku hlasů nezbytnou pro volbu do krajského zastupitelstva. Jedná se o kraj Jihočeský (6%), Vysočinu (6,1%) a Pardubický kraj (5,1%). Tedy ve dvou krajích má ČSSD v průzkumech relativně bezpečnou pozici, byť průzkumy nejsou totéž, co volby. Pardubický kraj patří spíše ke krajům v rámci ČSSD, kde musí proběhnout velmi intenzivní volební kampaň tak, aby soc.dem. s jistotou získala mandáty v krajském zastupitelstvu.

Ve čtyřech dalších krajích má ČSSD preference mezi 4 – 5%. To znamená, že viditelnou a promyšlenou volební kampaní by bylo možně dosáhnout lepšího volebního výsledku a překročit hranici 5%. Jedná se o Plzeňský kraj (4,8%), Moravskoslezský (4,6%), Zlínský (4,5%) a Jihomoravský kraj (4,2%).

Následují kraje, jejichž volební výsledky jsou kolem anebo něco přes 2%. Jedná se o Liberecký kraj s 2% preferencí (reálně 1,98%) a Ústecký kraj s 2,66%. V těchto krajích je možné s velkou pravděpodobností rovnající se téměř jistotě očekávat velký volební debakl. Připomeňme si, že Liberecký kraj měl slabší volební výsledek i v době největších volebních úspěchů sociální demokracie, kdy ČSSD, zejména v roce 2008, ale také v roce 2012, v krajských volbách vítězila. Prostě tento kraj měl vždycky slabší voličskou základnu ČSSD, což je zřejmě dáno strukturou obyvatelstva kraje.

Naopak Ústecký kraj byl v minulosti volebně nejsilnějším krajem v Čechách a obvykle v letech 2006 – 2010 druhým nejsilnějším krajem ČSSD v rámci celé republiky. Politické grémium a obecně vedení ČSSD by mělo žádat po vedeních těchto krajů o vysvětlení nastalé situace a o vymezení jasných opatření směřujících k odvrácení volebního debaklu.

Volby do pražského zastupitelstva probíhají naštěstí až za dva roky. Ale podle nejrůznějších průzkumů, které má redakce Vaši věci k dispozici, se předpokládaný volební výsledek ČSSD v Praze pohybuje někde kolem 1% anebo nanejvýš mezi 1 – 2% preferencí. Za tragédii tohoto rozsahu je někdo konkrétní zodpovědný. Předpokládám, že zejména vedení ČSSD v Praze i v Ústeckém kraji budou činit zodpovědnými vedení sociální demokracie. Je to refrén, který nevyžaduje žádnou velkou představivost. Nutno dodat, že je to trapný refrén.

Také pražská organizace ČSSD by měla vedení předložit návrhy svých nápravných opatření ke zlepšení dosavadního stavu včetně personálních závěrů.

Je dobré, aby nezapadlo, že bilance z ČSSD odcházejícího hejtmana Plzeňského kraje, Bernarda, není právě skvělá. S 4,8% představuje závěr jeho představení v ČSSD hru malých čísel. Zejména v posledním roce si museli potenciální voliči ČSSD v Plzeňském kraji povšimnout, že hejtman zvolený za ČSSD směřuje politicky jinam nežli tato strana. V posledním půl roce se již veřejně hovořilo o tom, že hejtman Bernard je připraven k přestupu do pravostředové strany STAN.

Ještě zbývá dodat, že několik krajských organizací ČSSD se pohybuje se svým výsledkem volebních preferencí mezi 3 – 4%. Jsou to Olomoucký kraj, Královéhradecký, Karlovarský a kraj Středočeský. Při dobré kampani z centra, účinné politice vedení strany bez zbytečných chyb a také s mimořádným pracovním nasazením regionálních funkcionářů lze do voleb ještě mnohé změnit.

V tomto článku je také dobré připomenout, že poslední průzkum veřejného mínění, zpracovaný agenturou SANEP, která patřila vždy k těm nejpřesnějším, dává ČSSD volební preference 7%. SANEP má specifickou metodu sběru dat a také velké vzorky respondentů. Pokud jde o těchto 7%, je to výrazný nárůst oproti poslednímu průzkumu veřejného mínění (5,2%). Svědčí to o tom, že se J. Hamáčkovi podařilo přetavit jeho výtečný politický výkon, coby ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu, do volebních preferencí ČSSD.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.