Radim Valenčík: Lze zachránit ČSSD? Kdo a jak?

cssd logo
12.11.2017 14:59
Nějak se rozmohlo uvažování o tom, kdo by měl reprezentovat ČSSD:

Brněnská organizace chce Onderku:

https://www.novinky.cz/domaci/454703-brnenska-cssd-chce-onderku-do-vedeni-strany.html

Chovanec chce zůstat v pozadí, ale u toho:

https://www.novinky.cz/domaci/454653-chovanec-resim-vztek-v-cssd-ale-ja-nejsem-spojovatel.html

Někteří dokonce uvažují o Gajdošíkové, které proslula církevními re(pro)stitucemi.

Tak jsem k tomu dnes napsal dvě maličké poznámky:

"Sociálně demokratická myšlenka se může zvednout z prachu (či ještě něčeho horšího, do čeho upadla) jen na základě racionálního pochopení toho, o co dnes je. A nebude to jednoduché, protože ti, co dnes ČSSD dotunelovávají, tak dělají proto, aby současně za sebou zametali stopy nejen po vlastním selhání, ale i po své nenažranosti. Budou se snažit nikoho se zodpovědných a rozumných sociálních demokratů nepřipustit mezi sebe. A ti slušní, rozumní sociální demokraté jsou zase natolik slušní, že se nedokážou účinně ozvat."

"Poměrně jednoduché kritérium je, KDO NEMŮŽE BÝT PŘEDSEDA ČSSD. Ten kdo u toho byl a mlčel, připustil to svinstvo."

No, nevím, jestli to pomůže. Pokud by chtěl někdo skutečně obrodit ČSSD do funkční podoby, musel by postupovat mnohem razantněji a plně se opřít o podporu zdola. Dokud zdola nebudou vznikat aktivní buňky a propojovat se v celostátním měřítku, nic se nezmění.

Tejc, Zimola, Škromach, apod... mohou pomoci, ale nejsou ti praví. Moc váhaví střelci.

To už fakt radši Paroubka. (Může hodně pokazit, ale je to aspoň malá šance.)

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita http://radimvalencik.pise.cz/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Kdo by měl stát v čele obrozené sociální demokracie? Měl by to být ten, kdo nebyl navázán na stranické penězovody! Navím by to měl být skutečný "sekáč", co přetrhá všechny svazky s minulostí nedávných let!

zbynek-fiala

Pane Volný, máme tu přece taky odbory. A těžko může existovat silná sociální demokracie bez silných odborů. I když se zájmy obou organizací úplně nekryjí. Strana, která chce být zástupcem občanské levice, někdy musí vystoupit proti úzkým zájmům dílčích odborových svazů, třeba energetiků, pokud by se omezili jen na hájení starých pracovních míst.

Jiří Volný st.

Kdo reprezentuje ČSSD je jistě zajímavá otázka, ale důležitější je koho reprezentuje a zastupuje ČSSD. Evidentní je spojení strany s odbory státních zaměstnanců a velkých podniků. Ale co ti ostatní zaměstnanci, kdo jim pomůže, když přijdou o práci nebo nedostanou výplatu ?? Pokud vím, tak u nás neexistuje instituce, která by takto postiženému zaměstnanci pomohla. ČSSD nebyla ani schopna zvednout otázku platových standardů v jednotlivých profesích, ani nedodržování zákoníku práce kvůli přesčasovým hodinám, ani postih nejhorších zaměstnavatelů s nejvyšší fluktuací. Kdo ví, jaký je cíl Sociální demokracie ?? Je to nějaká forma socialismu nebo nekonečné opravování kapitalismu podle hesla jeden krok vpřed, dva kroky vzad ??