Jiří Paroubek: Rudým hadrem na Zemana

corida
29.5.2019 08:14
Miloš Zeman má odvolat ministra kultury Staňka, což podle ústavy nejspíše učinit musí. Druhá věc je, a v tom má M. Zeman pravdu, že odvolávat ministra kultury proto, že ukončil pracovní dráhu ředitele Národní galerie pro, de facto, mrhání veřejných peněz, je zcela scestné.

Staněk se vlastní neobratností (a patrně ve snaze vyhovět prezidentovi) dostal do kauzy, na kterou mediálně naprosto nestačil. Šéf Národní galerie, kterého Staněk odvolal, má spoustu kamarádů mezi umělci. Stačilo by jen zveřejnit seznam uměleckých děl a jména umělců, od kterých nakoupila NG za účinkování pana Fajta umělecká díla. Myslím, že to je klíč k celému problému i k jeho řešení. Nicméně demise ministra je na stole a prezident by měl konat.

Předseda ČSSD Hamáček mu však celou věc zrovna neulehčuje. Jeho nominantem na pozici ministra kultury Michal Šmarda, přítel B. Sobotky, který s sebou táhne celé Sobotkovo zázemí, tj. Pokorného a Bisony. Ti mu mohou dělat mediální krytí. To je jistě cenné, jak pro nového ministra, tak pro stranu, ale je to nepříjemná zpráva jak pro prezidenta, tak pro předsedu vlády. Ti lidé, kteří způsobili do značné míry kolaps koaliční spolupráce mezi ČSSD a hnutím ANO za Sobotky, za Sobotkova premiérství, se tam mají vrátit. M. Šmarda je jistě mimořádně úspěšný komunální politik. Ale organizovat národopisné dýchánky na Vysočině v rámci desetitisícového města není tou nejlepší průpravou pro vedení poměrně složitého resortu. Spoléhat jen na mediální krytí s využitím všech možností R. Pokorného a Růžičky, není tím nejlepším kvalifikačním předpokladem.

Na druhé straně J. Hamáček musí upevnit své vnitrostranické pozice po katastrofální prohře v evropských volbách. Být ovšem na místě Hamáčka volil bych jiné řešení. V. Jandák, bývalý dlouholetý poslanec za ČSSD, již ministrem kultury byl a úspěšným ministrem ve vládě pod mým vedením, s vynikající celostátní popularitou. Vláda a zejména ministři za ČSSD potřebují novou vzpruhu. Někoho, kdo je schopen se stát jejich tváří. Ať se na mě J. Hamáček nezlobí, ale tou charismatickou tváří on prostě není. Slávka Jandáka zná každý. To, že bude polovina kulturní fronty proti němu, nic neznamená. Druhá polovina jej bude podporovat. Na resortu pracoval, pracuje v rozhlasové radě, takže je nasaditelný okamžitě. Prezidentu Zemanovi, ani premiéru Babišovi by jistě nevadil.

Pokud jde o předsedu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Krejčího, byl by jistě také možnou a dobrou volbou, jakkoliv nemá celostátní reputaci. To je ve srovnání s V. Jandákem jistý handicap. Ale je to člověk, který by byl přijat minimálně polovinou umělců dobře. Ta druhá polovina blízká pražské kavárně bude útočit na jakéhokoliv ministra Babišovy vlády. Myslím, že M. Zeman, pokud má zažít politickou porážku, a tou je odchod ministra Staňka z jeho funkce, jistě nebude chtít být ponížen dvakrát. Myslím, že J. Hamáček a M. Šmerda by měli celou věc znovu zvážit. I pro budoucí dobré vztahy s prezidentem.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Ministr je také služebník státu a v některých situacích víceméně obyčejný úředník. Pokud například úředník finančního úřadu přijde podnikateli na neplechy, pak uvalí na podnikatele sankce. Rodina, přátelé a známí uspořádají demonstraci, podepíší petici a milý úředník si může balit fidlátka. Pokud policista zatkne zloděje a znovu se rodina, přátelé a znamí známých za zloděje postaví, tak se dotyčný policista odebere mimo službu. Tohle opravdu chceme?

Docent Staněk byl mi, potažmo většině lidí například na Novinkách, ukradený do toho okamžiku, kdy udělal to, co udělat musel. Splnil svou povinnost, jednal podle zákona. I kdyby tak konal na Velký pátek nebo na Štědrý den o půlnoci, tak konal správně. A jsem rád, že se spousta obyčejných lidí na Novinkách za něho postavila. Takové ty povídačky o špatné komunikaci mi připadají jako výtky policistovi, že pachatele nepoučil o jeho právech 5x, ale poze třikrát. Proděkan pedagogické fakulty a primátor Olomouce není naší kulturní smetánce dost dobrý? Pokud vím, tak demisi na svá místa podali v příspěvkových organizacích pouze tři lidé a petici podepsalo sedm tisíc umělců. Teď jsou na řadě olomoucká místní, okresní a krajská organizace ČSSD a obyčejní poctiví členové i nečlenové strany. Teď nadešla naše hvězdná hodina. Pan Staněk svou povinnost splnil a co my? Dokážeme alespoň přidat podpis na jeho podporu?

videnak

Opravdu nechápu, proč Hamáček opakuje situaci jako když navrhl Pocheho, nyní dalšího neprůchodnou figurku . A jsem taky zvědav jak nyní odmění Pocheho za 1% ve volbách v Praze ?

paysan

Otevřeně řečeno nominací Šmardy současné vedení ČSSD udělalo další krok nejen ke znemožnění sebe, ale celé strany!