Sjezd bez debat, bez nápadu. Nuda

Jiri-Paroubek-1403-03
13.3.2017 11:48
Sjezdy politických stran bývají příležitostí k tomu, a zejména v předvolebním období, aby se údy i tělo strany rozpohybovaly a dostaly do správné provozní teploty.

Jak se zdá, páteční a sobotní sjezd ČSSD takovouto úlohu zrovna nesplnil. Delegáti sjezdu vyhověli naléhání předsedy ČSSD Sobotky a zvolili mu do vedení strany ty lidi, které chtěl. Z hlediska Sobotky je to volba logická, z hlediska budoucího vývoje ČSSD už méně.

Sobotka se velmi pravděpodobně, tedy s pravděpodobností hraničící s jistotou, připravuje ke své poslední volební kampani coby lídr strany. Nejnovější průzkum TNS Kantar ukazuje totiž reálnou sílu dvou největších politických rivalů, tedy hnutí ANO a ČSSD, a to v poměru 32 % ku 15 %.

Babiš jistě ve volbách nebude mít třetinu hlasů, ale sociální demokracie by velmi pravděpodobně, pokud by byly volby nyní, neměla zdaleka ani těch 15 %, které ji přisuzuje průzkum TNS Kantar(v průzkumu Médea Research z minulého týdne by ČSSD dosáhla na 14, 1 %).

Zdá se, že vývoj volebních preferencí je pro ČSSD dlouhodobě nepříznivý a preference této strany se pohybují na sestupné trajektorii, která v říjnových sněmovních volbách může vyústit ve výsledek 10-12 % hlasů. Sjezd, pokud by měl dramatickou koncovku a přinesl by něco jiného nežli nudu, by byl jistě schopen přerušit tuto trajektorii, tak aby nabrala trochu jiný směr. Sjezd ovšem vydal signál, že ČSSD preferuje stabilitu, dalo by se říci spíše stojaté vody, stagnaci před dynamikou a novými lidmi.

J. Tejc jistě není dokonalost sama, ale pokud by byl členem vedení ČSSD, byl by to zajímavý rozpor, který by mohl zvýšit dynamiku celého vedení ČSSD. Rozumný předseda ČSSD by jistě netrval na tom, aby za sebou a vedle sebe měl jednobarevné vedení, které mu při diskuzích odpovídá pouze ozvěnou jeho hlasu.

Tím, že byl sjezd zkrácen, byla česká veřejnost prakticky úplně ochuzena o diskusi z řad delegátů. A to je špatně. Sjezd tak od začátku do konce vypadal, že je vynikajícím způsobem zrežírován podle scénáře Starec – Březina, a výsledky této režie v personální oblasti podle toho vypadaly.

Lídři sociální demokracie se téměř bez výjimky vymezovali vůči Babišovi a hnutí ANO. O tom, jak je tato rétorika ošidná, jsme se mohli dozvědět hned vzápětí, kdy Sobotka připustil, že pokud ČSSD vyhraje volby (což je nyní science fiction), může jít do vládní koalice po volbách opět s hnutím ANO. Pokud bude na cílové pásce ČSSD za hnutím ANO, jak se vyjádřil Sobotka, půjde jeho strana do opozice.

Sobotka a jeho věrní neustále hovoří o potřebě cosi stmelovat. Jsou dnes tak stmelení, a to už více než 2 roky od posledního sjezdu, když už ve vedení strany není nikdo, kdo by měl k Sobotkově politice výhrady, že strana jde od doslova dvaceti k desíti.

ČSSD prostě potřebuje pluralitu, a to i pluralitu vyjadřovanou navenek rozdílnými názory. To ovšem nemusí znamenat žádné hádky, ale každá skutečně velká západoevropská strana je také pluralitní.

Sjezd ČSSD, tak jak proběhl, byl zkrátka šancí, ale zdá se, že šancí promarněnou. Pokud příští průzkumy agentur jako je TNS Kantar, Median, STEM či Médea Research neukážou alespoň opticky významný nárůst volebních preferencí, byl sjezd opravdu jen promarněnou šancí.

Kromě pádu k deseti procentům hlasů získaným ve volbách, který, zdá se, sjezd ČSSD spíše pojistil, než aby ho odvrátil, nad sociální demokracií také stále ještě visí hrozba „Altner“. Tedy nutnost zaplatit dědicům advokáta Altnera až 337 milionů korun. I čtvrtinová částka by přitom byla pro ČSSD kritická, a to tím více, čím méně se jí na podzim vydaří volby do poslanecké sněmovny…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

petrocenasek

Strana, která si nedokáže vyprat vlastní prádlo třeba i před veřejností, zůstává nevěrohodná a dříve či později začne páchnout. Sobotka si cestu k předsednictví sám zametl a uklidil. Vše nepohodlné a kritizující bylo odsunuto pod koberec, po kterém mohou Sobotkovi šplhouni libovolně šlapat. Mezi slepými je jednooký Sobotka králem! Volby mnohé napoví.

paysan

Pěkný den. V hodnocení právě proběhlého sjezdu ČSSD se plně ztotožňuji s hodnocením šéfredaktora MfD, který v komentáři píše o promarněné šanci a nastoupené cestě, kterou si prošla ODS.

Na rozdíl od mnoha jiných si ovšem myslím, že na vině není pouze zákulisní politika B.Sobotky a jemu nachýlených. Mohou za to všichni, kteří stále ještě nosí stranickou legitimaci ČSSD! Především kritici současného stylu poměrů uvnitř strany, stylu vedení strany, stylu prezentace politiky strany a mnoha vládním krokům v podání ČSSD!

Co jsou platná různá, dodejme, že nesmělá prohlášení stranických oponentů, jako třeba pánů Zimoly, Jandáka a mnoha dalších, kteří veřejnosti sdělují, že ve vítězství ČSSD ve volbách mnozí jejich spolustraníci prostě nevěří? Proč o tom otevřeně na sjezdu neřekli, proč zvedli ruku pro staronového předsedu a jeho lidi? Proto, aby je nechali ve volbách se znemožnit? Hloupost! Copak netuší, či neví, že právě ti znemožnění, ti, které se budou mnozí až po volbách snažit vypudit z jejich funkcí, budou stranu z kandidátek, na které se nanominují, reprezentovat nejspíše z opozičních lavic?!

Jedinou správnou a z hlediska voličského potenciálu nejrozumnější cestou byla kompletní výměna vedení. Ovšem ne lidmi, jaké prezentuje mainstream, tedy takovým L.Zaorálkem, který snad jen vteřinu poté, co se stal ministrem zahraničí otočil v komentování světovéhoé dění o 180 stupňů. Ne, takové lidi ČSSD nepotřebuje, zejména proto, že jim lidé, tedy voliči prostě neuvěří!

Chce to lidi neokoukané, životem zkušené a především důvěryhodné!!! Sjezd ČSSD však ukázal, že takoví ve straně nejsou, anebo na sjezdu nebyli! Pokud by tam byli, bylo by je vidět a slyšet!!!

antoninsebek

Jsem dalek toho, abych panu Paroubkovi podlézal. (Ostatně mám obavu, že řada lidí z tohoto důvodu možná radši nediskutuje). Ale souhlasím s ním. Kdybych použil termínů z jeho práce v centru "pražského pohostinství", tak bych ten sjezd formuloval asi takto:

1/bylo to pěkně připravené a upravené, personál se snažil.

2/ale bylo to málo šťavnaté, bylo to suché, bez vtipu. 

3/a řada lidí tomu nabízenému "pokrmu" nevěřila. Bojí se, aby nepřišel prů- (doplňte si: -švih, -jem) Или: -сер 

Každý máme většinou na něco talent. Pan současný předseda však nemá vrozeno to vypointování. Ty jednokurnové akcie nepříklad .....  

A vracím se k tomu za začátku. Tedy, že nechci panu Paroubkovi podlézat. Ale umím si jej představit, jak on by tuto situaci prezentoval.  A jak by ji vypointoval to JEDNOKORUNOVÉ AKCIOVÉ PODNIKÁNÍ. Ke korunce koruna a máte miliardy.  

Bureše upečeného do měkka by si v projevu naporcoval a vtipně vše ozřejmil českému obyvatelstvu (každý nemůže být specialistou na jemnosti financování a na akcie), jak se nyní říká: VO CO GO. Buď mají v Lidovém domě zástupy vtipných bojovníků za věc a nebo. A nebo se bojí.