Sobotkova demise

obrazek
2.5.2017 14:40
Předseda vlády B. Sobotka dnes oznámil, že do konce týdne předá do rukou prezidenta republiky demisi své vlády.

Činí tak proto, že je v posledních dnech a týdnech v intenzivním sporu s  místopředsedou vlády a ministrem financí Babišem ohledně nákupu akcií Agrofertu v letech 2013 a 2014. Babišův Agrofert tehdy využil platné legislativy a zcela nepochybně přitom nepostupoval příliš  eticky, ačkoli podobným neetickým způsobem v rámci daňové optimalizace postupovaly v zemi v té době desítky jiných firem.

 

V zákulisí české politiky se objevilo přes víkend to, že A. Babiš odejde ze své vládní funkce, bude nahrazen svou ministerskou náměstkyní, a hnutí ANO však  zůstane ve vládě. Všichni, s kým jsem měl možnost hovořit, tuto variantu považovali politicky za zcela nešťastnou. A. Babiš by měl možnost se naprosto koncentrovat a vést pětiměsíční volební kampaň před řádným termínem voleb do poslanecké sněmovny. Nebyl by zatěžován vládními úkoly, neztrácel by mnoho času v poslanecké sněmovně. Dnes nese odpovědnost pouze za to, za co chce, tedy jen za příznivé výsledky vlády. 

 

B. Sobotka se rozhodl, zdá se, velmi správně, neboť tento postup zabrání nejhoršímu, ale politicky optimální určitě není. Voliči většinou potrestají toho, kdo vyvolal mimořádné volby. Pokud to ovšem mimořádné volby budou, protože termínů mimořádných voleb už mnoho v průběhu září není. Zejména pokud bude vláda v demisi pokračovat anebo pokud bude zvolen model úřednické vlády, bude velmi pravděpodobně dodržen termín voleb v druhé polovině října. Sociální demokracie podle průzkumů trajektorii vývoje svých preferencí nezadržitelně směřovala k úrovni volebního výsledku 8 -10 %. Premiér Sobotka vzkřísil jiskřičku naděje, že by to mohlo být trochu jiné. Ale jistota žádná není. 

 

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Vždyť jde jen o obyčejné divadlo. Národ je rukojmím komediantů, kteří nedokáží nic jiného, než se jen haštěřit, dohadovat, přetahovat :-(

Sobotkovi se tato akce, stejně jako ČSSD pěkně vymstí.  Z politiky prováděné komedianty je mi opravdu na zvracení a to již pěkně dlouho :-(

paysan

Jednoznačně to byl překvapivý krok. Pro dnešní politickou scénu až šokující. Málokdo s ní počítal. Ten, kdo takové řešení B.Sobotkovi poradil, myslel hlavou. Vyjádření pravicové opozice je irelevantní a nevystihuje podstatu. Ta tkví, alespoň se zdá, v tom, že premiér svým krokem zaskočil A.Babiše, celé ANO, ale i prezidenta. I jindy pohotový M.Zeman nedisponoval pohotovou reakcí. Určitě pro něj není a nebylo by jednoduché se jednoznačně postavit za Babiše. S ohledem na prezidentské volby by to nebyl rozumný krok. Problém je, že ani ona všemi doporučovaná varianta s vládou v demisi až do voleb, nic dobrého nepřinese. Vzájemné antipatie mezi Sobotkou a Babišem je obrovská, snad jen, kdyby ve vládě skončili oba, místo Sobotky by mohl být Zaorálek, místo Babiše jeho stranická námestkyně. Počkejme si ale, co M.Zeman vymyslí. Nečekám, že se řešení zrodí zítra.

Ještě bych dodal poznámku k námitkám, že premiér překvapil všechny, včetně členů vedení ČSSD. To já osobně považuji za prozíravé. Vždyť komu se něco tak důležitého podařilo utajit a zamezit tak tomu, aby o tom nejen věděli všichni dopředu a tedy si mohli dopředu připravit vhodnou reakci?