Soc.dem.: Je to vážné!

cssd studna
12.11.2019 13:36
Podle průzkumu veřejného mínění zpracovaného agenturou Kantar.cz si upevnilo hnutí ANO svojí pozici v čele pelotonu politických stran. Podle pravděpodobně nejpřesnější výzkumné agentury v zemi by hnutí ANO podle nejnovějšího průzkumu mohlo aktuálně dosáhnout volebního výsledku kolem 31%. Na druhém místě jsou Piráti. Překvapivě se 17% a na třetí pozici je ODS s 12,5% podpory.

Dá se říci, že ODS, a to nejen podle tohoto průzkumu ztratila svou růstovou dynamiku, kterou oplývala ještě před rokem. Zdá se, že k tomu přispělo jarní vyloučení Václava Klause ml. z ODS. A také následné ustavení nové strany Trikolora, ustavené právě zmíněným V. Klausem ml.. I když je Trikolora přitažlivá, zatím spíše pro národovecky uvažující voliče, což ovšem mohou být zčásti i potenciální voliči ODS, můžeme říci, že má určitý růstový potenciál. Byť je v současné době v průzkumech zatím pod 5% hranicí hlasů nezbytnou pro vstup strany do sněmovny. Zajímavý je vývoj volebních preferencí u Pirátů, kteří se dostávají podle agentury Kantar.cz dosti vysoko. Podle mého názoru zejména proto, že vlastně stagnují voličské preference celé řady dalších pravostředových stran i sociální demokracie.

ČSSD: 4,5%

Kdybych v komentáři k této katastrofě napsal: „Já jsem Vám to říkal", bylo by to už klišé. ČSSD se naprosto nedaří přerušit nepříznivý, sestupný trend volebních výsledků a preferencí zahájený neúspěšným předsedou ČSSD Sobotkou.

Strana ztratila důvěryhodnost. V některých krajích (Praha) jí stále reprezentují lidé, kteří naprosto ztratili podporu veřejného mínění a nejsou schopni obnovit dynamiku hnutí. Nezbývá v nastalé situaci než-li se pokusit o zásadní změnu, zlom. Zdá se mi však, že určitá část vedoucích osobností strany podlehla panice a další část rezignovala. Myslím, že nemá smysl, abych radil, co by vedení strany mělo dělat, protože zejména za Sobotky vedení strany dělalo často vše opačně, než jsem ve svých článcích navrhoval.

Líbily se mi nedávné výzvy prvního místopředsedy Onderky, že všichni, kdo jsou v ČSSD bojeschopní se musí chopit vesel a začít veslovat. Pokud by to byla opravdu spontánní a celostranická reakce na vysoce nepříznivý vývoj volebních preferencí, rád bych se k takovému veslování přidal.

ČSSD se tak zařadila na chvost pelotonu parlamentních politických stran, kde vlastně všichni zúčastnění-od komunistů přes TOP 09, STAN, Lidovce, Okamuru až po soc. demokracii- jsou takříkajíc „ohroženi přestupem do divize“. Tím sestupem do divize není nic jiného, než to, že se některé z těchto stran již nemusí do příští poslanecké sněmovny propracovat, neboť nepřekonají hranici 5% nezbytnou pro vstup do sněmovny.

Demonstrace Milionu chvilek

Zdá se, že ti, kdo z pozadí řídí chlapce a děvčata připravující shromáždění Milionu chvilek na Letné v závěru tohoto týdne, nejsou schopni respektovat politické reálie. Žádají nekompromisně odchod premiéra Babiše z politického života, respektive pro začátek alespoň jeho odchod z funkce premiéra. Podle nich by premiér měl okamžitě ukončit obří střet zájmů, ve kterém se nalézá tím, že je stále tak jaksi (byť přes svěřenecké fondy) majitelem svého impéria, včetně médií. A měl by prý také neprodleně vyhodit z vlády ministryni Benešovou, která ovšem ve své funkci postupuje nejen velmi obezřetně, ale také kompetentně. Nejlepší odpovědí na tato hrátky je výsledek výzkumu veřejného mínění agentury Stem, podle kterého je A. Babiš s 52% podpory nejpopulárnějším politikem v zemi. Premiér se zbavil nepříjemných obvinění v souvislosti s Čapím hnízdem a postupuje vcelku velmi kompetentně. Myslím, že si chlapci a děvčata z Milionu chvilek nemohli pro svůj generální útok "vybrat lépe". Ani osobu, ba ani čas útoku. Obávám se, že takto brutální útok povede jen k dalšímu růstu podpory premiéra a jeho hnutí…

 

Karikatura z produkce ateo.cz.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jiri-paroubek

Pane Kameníku, je dobře, že i Vy chápete, že důvodem poklesu ČSSD není gender a další blbosti, které uvádíte, ale naprostá ztráta důvěryhodnosti. Kdybych nebyl v roce 2005-2006  důvěryhodný pro lidi, nikdy by strana ve volbách 2006 nezískala téměř třetinu voličů. Určitě si vzpomenete, že 13 měsíců předtím, když jsem se stal premiérem, měla jen 10 procent preferenci. Vše je řešitelné.

kameník

Který z těch problémů, které jsem vyjmenoval výše, existoval za Vašeho předsednictví? Dnes byste při jejich zvládání neobstál ani Vy. A mimochodem, zpochybňováním toho, co říkají nebo si myslí občané, ČSSD procenta opravdu nepřibudou. Právě neochota naslouchat hlasu občanů je příčinou pádu ČSSD a Vy jste to teď potvrdil dokonale. V příspěvku jsem navíc nijak nezpochybňoval Váš životní příběh, nebo chcete li, tak úspěch. Nepsal jsem o Paroubkovi nýbrž o ČSSD. Zbytečně se tedy urážíte. S pozdravem bývalý dlouholetý volič ČSSD.

jiri-paroubek

Pane Kameníku, myslím že trpíte častou nemocí literárních kritiků.Váš text je delší, než-li můj text a zřejmě jej považujete i za důležitější. Tak jako literární kritici považují svou kritiku za důležitější než-li je kniha, o které píší. Nemyslím, že mé poznatky sdělené v článku, opírající se o praktický a úspěšný životní příběh, jsou salonní. Tak trochu blábolíte. Spíš byste se měl zeptat, proč to v době když jsem byl předsedou  ČSSD šlo a proč to teď nejde. Řada důvodů, o kterých píšete jsou tak trochu kutilské bláboly plynoucí z Vaši neznalosti a předpojatosti. 

 

kameník

Pan Paroubek velmi často rozvíjí hlubokomyslné salónní úvahy o tom, proč ČSSD klesá u voličů na popularitě. Přitom důvod sestupu je prostý a občan nemusí být žádným politologem, aby mu bylo jasné, proč se tak děje. Kupř. mně ČSSD připomíná vozku, který by rád pohnul kupředu se svým vozem, dělá pro to vše možné i nemožné, avšak tvrdošíjně trvá na tom, že vůz musí mít čtverhranná kola. Za ta čtverhranná kola já, občan a volič, považuji následující chyby ČSSD: 1) Podpora řady neziskovek, především těch politických, z nichž některé představují přímo ohrožení naší země. 2) Podpora některých hlasitých menšin, žijících ze sociálních dávkách, jejichž soužití s většinou občanů je na hranici agrese nebo i za ní, na úkor mlčící většiny. 3) Skrytá, avšak občany velmi dobře vnímaná podpora multikulturalismu. 4) Dvojí metr na občany. Na jedné straně institut „předsudečné nenávisti“, kterým lze zavřít ústa prakticky komukoliv nepohodlnému, na straně druhé nulová činnost, kdy Milion chvilek pro demokracii skrytě vyhrožuje násilím, opovrhuje veřejně parlamentní demokracií a v podstatě se snaží realizovat vládu ulice ala rok 1948. Co dělá ministr vnitra Hamáček? Nic. 5) Hlasité dovolávání se lidských práv u jiných zemích (třeba v Rusku, ale i jinde) a mlčení nad násilnickým a mnohém brutálnějším režimem v Saúdské Arábii, naším spojencem, a jí podobnými státy. 6) Inkluze ve školství, která ohrožuje prakticky všechny zúčastněné, vyjma povolné hrstky učitelů a ředitelů škol. Tedy učitele, žáky slabší i žáky schopnější. 7) Ministr zahraničních věcí, u kterého má člověk podle jeho činů a slov dojem, že je členem TOP09. 8) Podpora genderových šíleností 9) ČSSD se úplně vykašlala na své původní voliče a podbízí se nesmyslně těm, kteří ovšem volí a vždy budou volit jinou stranu.

A tak by šlo ve výčtu pokračovat. Takže ne pane Paroubku. Můžete střídat členy vedení ČSSD jak na běžícím pásu, nasazovat známé a přívětivé tváře, „veslovat“ s panem Onderkou a jemu podobnými od rána do večera, zlepšovat PR a image strany a nic se nezmění. Můžete zvyšovat dávky a rozdávat peníze na všechny strany a výsledek bude stále stejný. Lidé ty peníze rádi vezmou, ale jedni nepůjdou volit vůbec a ti druzí se na „socany“ vykašlou a půjdou volit pravici (odposlechnuto vícekrát v mém okolí od mladší a střední generace). Protože občané to vše, čeho se ČSSD dopouští, viz výčet výše, velmi dobře vidí a vnímají. Pro ně jsou důležité činy, ne slova resp. vnější pozlátko.

Pokud byste skutečně naslouchali občanům a splnili něco z výše napsaného, tak budete mít obratem procent, že je nespočítáte. V opačném případě o dalších volbách sbohem ČSSD.

Jiří Volný st.

Rád bych porovnal volební preference od Kantaru s reálnými výsledky euro-voleb. Bohužel Kantar raději zveřejnil pouze volební potenciál, tedy velmi zbabělý přístup. Podle Medianu, který detailně popisuje svůj postup, zůstávají volební preference v podstatě na stejných hodnotách jako při posledních volbách do PS. To je i můj názor.