Sociální demokracie na okraji propasti…

cssd logo
9.2.2018 15:29
V pátečním tisku mě zaujal rozbor situace před sjezdem ČSSD v článku P. Pečínky, zveřejněném v dnešním E15, pod názvem „ČSSD mezi životem a smrtí“. Autor se zabývá v zásadě mocenskou situací v ČSSD a oceňuje šance hlavních kandidátů na předsedu ČSSD.

Je jasné, že se stranické elity v ČSSD, které dovedly svou činností (nechci ani říkat politikou) ČSSD k zoufalému propadu na 7,2% hlasů v říjnových sněmovních volbách, vůbec nepoučily. Přistupují k volbě budoucího předsedy a celého vedení, jak bylo v posledních sedmi letech zcela obvyklé. Vytvářejí se volební koalice, kmotři a další vlivní lidé slibují a řada členů - delegátů sjezdu - vychází z toho, že ČSSD bude opět stranou vládní. Zkrátka, že ČSSD bude dál u prostřeného stolu… Kromě toho je zatím ČSSD hlavní silou na hejtmanství pěti krajů a v celé řadě dalších krajů má své vlivné zastoupení v krajských radách. To tedy znamená, že existuje prostor i pro jinou politiku, nežli pro politiku idealistickou, prostě je stále možné „něco“ očekávat.

V lecčems mi tato situace kolem mimořádného sjezdu ČSSD 18. února, silně připomíná situaci před a na obnovovacím sjezdu ČSSD v březnu 1990. Také tehdy před sjezdem se hovořilo o každém vážném rozhodnutí, jako o něčem, co vyřeší obnovovací sjezd. Ten na to měl nakonec dva dny. A kromě volby vedení strany toho mnoho za dva dny nevyřešil. Pochopitelně, ani nemohl.

Nyní mají delegáti mimořádného sjezdu vyřešit volbu vedení strany - tedy předsedy a místopředsedů - z více než čtyřiceti kandidátů zhruba za půl dne. Delegáti se budou dohadovat o procedurálních záležitostech, o programu, o zkostnatělých stanovách, vyslechnou projev prezidenta republiky, půjdou na oběd a odpoledne začnou volit členy vedení strany.

Možná, že zvolí nového předsedu strany a možná ještě i prvního místopředsedu. A pak se delegáti musí rozhodnout o nastavení sjezdu. Takže prakticky vůbec nedojde na diskusi o tom, co je základní otázkou dneška. Tedy, zda ČSSD půjde do vlády či nikoliv. Nedojde na zkostnatělé stanovy a už vůbec ne na obstarožní program, na stanovení generální linie strany. Prostě nedojde na nic podstatného. Sjezd skončí v pozdních nočních hodinách a zvolen do čela strany bude někdo z představitelů Sobotkova vedení, který údajně „ví jak na to“, jak stranu resuscitovat. Voliči žádnou změnu nezaznamenají, z průběhu sjezdu zaznamenají jen velké těžkosti, ve kterých ČSSD je a které v plném rozsahu obnaží před veřejností. Pokud to takto dopadne, a já si myslím, že takto to zhruba bude, vážný stav ČSSD bude pokračovat. Nepomohou už pak ani cinknuté výzkumy veřejného mínění typu průzkumu CVVM, který byl zveřejněn v tomto týdnu a podle nejž by ČSSD ve volbách získala 12,5% hlasů. Prostě, přijdou průzkumy jiných, objektivnějších agentur.

Jednoduše řečeno, ČSSD je jen kousek od propasti. Většina její „politické elity“, vedená kmotry, si to vůbec neuvědomuje. Je to smutné představení pro toho, kdo přivedl před deseti lety ČSSD do pozice nejsilnější politické strany v zemi, se dívat jak jeho nástupci silný politický odkaz strany rozměňují na drobné.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Z praxe je mým zvykem nevyslovovat na svých přednáškách (zde: v komentářích) naprosto vše. Je třeba počítat s tím, že se některému kritikovi podaří prohlásit v diskusi (zde komentářích) něco nečekaného. Takže i tady jsem si nechal cosi v záloze.

Není to však myšleno, že by mi někdo napsal například: "Kde vezmeme na sjezdu čokoládu pro toho dětského losovače?  Tento problém v Hradci Králové není. Protože v soc.dem. areálu Střelnice (kde se bude sjezd odehrávat), byla nemalá část pronajata vietnamským obchodníkům s čímkoliv. Tam určitě budou mít i pochutiny.  Zřejmě je ten výhodný pronájem  jedním ze způsobů, jak vydělat na splátku penále spojenou s jakýmsi Lidovým domem v Praze. Jenom jsem zvědav, zda se tam pro výhodný nákup nestaví bývalý předseda Zeman. Tím by mohl jednání zdržet, času je málo.

Problém byl zažehnán. Čistě oranžovým způsobem. Právě jsme se mohli z medií dozvědět, že SE MŮŽE STÁT, že sjezd MŮŽE být pře-ru-šen. Kolikrát libo a  s časovým neohraničením. (Nebo s nečasovým ohraničením?)  Hlavním důvodem tohoto řešení je nejspíš fakt, aby zlá media se nemohla vysmívat, že svůj volební projev z časových důvodů nestihla přednést řádově polovina z 38 řádných účastníků u mikrofonu: 1 prezident, 7 kandidátů na předsedu a 30 kandidátů na místopředsedy. (Poznámka: tolik zájemců určitě nemají ani v Číně, natož v Mongolském lidovém churalu.) Druhým prezentovaným argumentem je, že "se nestihnou projednat další záležitosti". A těch je asi tisíc...

Takže cítím povinnost pomoci ČSSD dosud tajeným nápadem. Ten zní takto: Ano, sjezd přerušíme. A nyní to hlavní: použijeme metodu LIPNICE. Kdo není poslancem či senilátorem, může upadnout do nejistoty. Nebojte se: jde opravdu o to pěkné městečko nad Sázavou, kde svůj stěžejní román dokončoval Jaroslav Hašek. Nachází se tam však také rekreační zařízení pro unavené poslance. Obsluha příjemná, ceny mírné.  Takže navrhuji, aby se tam (to jest do velmi známých prostor) přesunula část delegátů, hlavně těch "uchazečů". A ti se tam budou v klidu dohadovat. Stačí pouhé tři dny, protkané večerním hodnocením piva, vína a destilátů.  Je to osvědčený způsob, jak vyřešit velmi rychle i ty nejsložitější záležiřosti. Někde tomu říkají drůžba.

Pro všechny případy vezměte sebou onu tabulku čokolády. Místní děcko to losování udělá za tuto láci. A nebude se s tím babrat jako draze placená firma při všeobecně známé "losovačce".

Že by se tam účastníci potloukli, to nehrozí. Vždyť tam budou pouze Přátelé. Oslovujeme se tak, že?

 

Jan Kopecký

Dost smutnou ilustrací aktuálního stavu ČSSD, ukazující její pravděpodobné směřování, je následující výměna názorů:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Zase-pises-opily-Vyslechli-jsme-jak-si-mezi-sebou-povidaji-vysoci-socialni-demokrate-a-je-to-vazne-sila-523742

antoninsebek

 

Nejdřív trocha historie. Jak to vidím já: na počátku byl zájem řešit budoucnost (po velmi pěkném rozjezdu) systémem "mládí vpřed". Tak se dostali do čela postuipně Koloťuk neblahé paměti a Bohoušek Rovnátko. Ten první dokonce uměl pohnout s nákladní lokomotivou, ten druhý neměl (a dosud nemá) ani jednu hodinu praxe. Vybral si je nejmenovaný člověk, který neměl (a nemá) moc velký talent na výběr svých spolupracovníků. Pochopitelně: výjimky existují.  A při změnách se vždy dlouho a dlouho váhalo. Poprvé toho využil k probuzení se Hajnej Šláfenberk a podruhé Bureš. Kdyby sebou tehdy oranžoví hoši mrskli a neflákali se, tak by se uskupení (nejdřív Topka a později hnutí HEJ) nemohla do rychle uspořádaných nových voleb rozvinout.

Mladým hošům a později celé oranžové růži se hrubě nevyvedl největší "vtípek", ten při tajných parlamentních prezidentských volbách. Tento podraz nebyl dodnes zapomenut a dodnes tuhle stále se menšící partaj rozděluje.

Prodat SHR za 4 miliardy a vymlouvat se na to, že "tak zněl odhad"? A co takhle to nechat v rukách státu? Dárečky Bakalovi, to je další ze "zásluh" nových oranžerií. A do třetice (bylo by toho více) ono "zdražení" těžce znovuzískaného soc-dem sídla v centru Prahy. Nad tím si může i "hloupý vesnický člověk" (současný termín z pražské klafárny) ukroutit krk.

Nikdy jsem nepochopil, proč bylo nutné jezdit hned po volbách ten lán cesty do Lán. V době, kdy máme nejen mobily, ale i systémy Skype a podobně. Takže hlouposti dělali i ti "pravověrní". Jihočeský sympatický hejtman zase toužil po baráčku. Co na to říci?

A pokračovalo to podáním-nepodáním demise a pak udělením několikaměsíčního volna Burešovi. Neuspěla snaha  uplatit voliče. A to systémem: "Kdo ještě nedostal přidáno, ať se přihlásí".

Řešení: Souhlasím s Vámi, že se to nedá časově pořídit a je možné, že je to i záměr. Proto se možná namnožili  zájemci. Pokud se nedají uskutečnit tajné celopartajní volby s pomocí internetu, tak potom mám jeden nápad. A také jej myslím opravdu upřímně: V Hradci vyhlásit: Kdo chce být místopředsedou, postavte se do jednoho kouta a toužící po předsednictví do druhého kouta. Tyto socdemáky sepsat na lístečky. Prvnímu kolemjdoucímu dítěti dát čokoládu. A nechat jej to ihned vylosovat. Mělo by to dvě prokazatelné výhody (kromě té rychlosti): Garantuji, že horší výsledek by to rozhodně nebyl. Podle známé rovnice "18 = 20 - 2" 

A ti opomenutí by mohli pouze nadávat na osud a nikoliv na nějaké politické protivníky. 

Končím sloganem z reklamy: A máme to zadarmo!