Stabilita Babišových preferencí, vzestupy a pády jiných

kazatel babiš
6.10.2017 11:21
Podle průzkumu STEMu, který patří k těm přesnějším agenturám pro výzkum veřejného mínění, by volby, pokud by proběhly začátkem října, vyhrálo s náskokem několika koňských délek hnutí ANO.

ANO by získalo 27,7 %. Jeho pronásledovatelé, KSČM a ČSSD, jsou na tom zhruba stejně. Obě strany mají podle tohoto průzkumu méně než 12 %. Řekněme si ovšem otevřeně, že ne všichni komunističtí voliči tazatelům sdělují, že budou volit komunistickou stranu, takže výsledek komunistů by mohl být reálně někde mezi 13–14 %.

A naopak, podle interních informací z Lidového domu, má vedení ČSSD k dispozici výsledky průzkumu, podle kterého by ČSSD ve volbách mohla dosáhnout jednociferného výsledku, tedy číselně vyjádřeno, 8,5 %.

Zdá se tak, že výsledek ČSSD se v tom lepším případě bude pohybovat mezi 10–12 % hlasů a stále ještě hrozí pád volební podpory této strany až k číslu, které je blízké rozsahu jádra voličů, jež ČSSD chtějí volit za všech okolností (8%). Jaké jsou příčiny tohoto stavu, je předčasné analyzovat. Také proto, že pokud by to právě teď učinil bývalý předseda ČSSD, stranu by to nesporně poškodilo před volbami, protože by to ukázalo na slabá místa v její činnosti.

Slabá místa má pochopitelně každá strana, ale je otázkou, proč se ČSSD v těch posledních sedmi letech vytrvale propadá a propadá, pokud jde o vývoj voličské podpory. Z těch 22,2 %, tedy vítězného výsledku ve sněmovních volbách v roce 2010 (tehdy jsem se za tento výsledek hluboce styděl), je dnes zhruba na polovině podpory voličů. Nemluvě pak o volebních výsledcích strany v letech 2006-2008, které se pohybovaly mezi 33 až 36 %. Kdeže ty loňské sněhy jsou... Sociální demokracie dosahuje současných preferencí po čtyřech letech více či méně produktivního vládnutí, což se zdá být neuvěřitelné.

Na dalším místě za komunisty a ČSSD je v průzkumu SPD s 9,2 %. SPD je stranou protestu a v jejím případě se jedná o působení na zhruba stejný typ voličů, kteří jsou připraveni volit hnutí ANO. Proto v poslední době vede A. Babiš euroskeptické řeči, vymezuje se vůči euru i vůči imigraci…

T. Okamura je v tuto chvíli nejschopnějším populistou v zemi a je se svou formací, které snad nemá ani smysl říkat strana, schopen dosáhnout dvouciferného volebního výsledku.

Za Okamurou se podle průzkumu krčí další strana v pořadí, druhdy slavný vítěz voleb, ODS, se 7,5 %, tedy se zhruba stejným číslem preferencí, jaké mají Piráti (7,4 %).

Jak je zřejmé, hlasy recesistů i liberálně uvažujících voličů, kteří v každých volbách hledají nového spasitele, aby se od něj za čas chladně odvrátili, se teď soustřeďují na Piráty. A podobně jako jsou spojitými nádobami hlasy pro hnutí ANO a Okamuru, tak je spojitými nádobami i volební potenciál Pirátů a TOP 09.

Profesionální politik M. Kalousek z toho musí být nutně frustrován, a to zejména když v předvolebních debatách slyší naprosto nekvalifikované, srandovní názory prezentované představiteli strany Pirátů. Ve sněmovně se můžeme těšit na dobrou zábavu, kterou nám poslanci této strany připraví…

Až za TOP 09 je s 6,8 % KDU-ČSL. Potenciálem této strany zůstávají i nadále hlasy katolických voličů, ale ani po čtyřech letech úspěšné vlády se sekulárními stranami se této klerikální straně nepodařilo setřít ze sebe odér spojení s politickým katolicismem. Jinak řečeno, volební potenciál strany se za čtyři roky nerozšířil.

Pokud se ovšem díváme na sociální demokracii a srovnáváme lidovce s ní a s dalšími klasickými stranami pravice, je to u lidovců ještě úspěch. Do parlamentu by podle průzkumu nepronikli ani Zelení, ani Starostové.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Děkuji Jiřímu Paroubkovi, že mne upozornil na nový průzkum volebních preferencí. Znovu připomínám, zhruba dva dny staré prohlášení A.Babiše o tom, že jeho preference jsou nižší, pod 23%. Věřím tomu, že to není žádná předvolební taktika, ale smutné konstatování faktu. Odkud toto číslo pan Babiš vzal, tak to opravdu nevím. Skromně si dovolím poukázat na dvě chyby ČSSD. Objektivně musím přiznat, že v obou to měla strana těžké. První je nesplněný slib - minimálně zdanění církevních restitucí. Druhou byl počáteční vstřícný postoj ČSSD k ilegálním migrantům a bláznivému nápadu šachování s lidmi po šachovnici Evropy. Už dlouho jsem chtěl prozradit autorovi to, jakou chybu udělal před volbami 2010. Není to z mé hlavy a nechci tím J.Paroubka rozlobit, ale souhlasím s dále uvedeným názorem. Podle tohoto názoru neměl vystavovat na tolika plakátech svůj, ne příliš sympatický obličej a raději prezentovat nějakou hezkou rodinku, například s heslem: Když podnikatel v nové Audině, tak zaměstnanec aspoň v nové Škodovce. Pochopitelně tu bylo rozhodnutí ÚS, ale kromě vnějších skutečností, které nemohl předseda ČSSD ovlivnit, tak tu byly, byla i subjektivní chyba.